W trosce o planetę

Cykl programów o tematyce ekologicznej

Poniedziałki 18:55

O cyklu

PRZYSZŁOŚĆ PLANETY ZALEŻY TYLKO OD NAS

BBC Earth z dumą prezentuje specjalną kolekcję programów, które pokazują piękno naszej Ziemi, lecz także podkreślają jej kruchość. Nasz nowy cykl ekologiczny zabierze Cię w podróż odkrywania i głębszego zrozumienia świata, w którym żyjemy, oraz tego, jak możemy go chronić.

Sprawdź, jakie programy przygotowaliśmy w cyklu i poznaj wskazówki, dzięki którym także Ty możesz mieć pozytywny wp…

Programy w cyklu

GRETA THUNBERG: ROK, BY ZMIENIĆ ŚWIAT

GRETA THUNBERG: ROK, BY ZMIENIĆ ŚWIAT

3 odcinki

Młoda szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg uznawana jest za jeden z najbardziej znaczących głosów na... świecie w ostatnich latach. Nie chce jednak, by ludzie słuchali jej. Chce, by posłuchali naukowców. Na rok zrezygnowała ze szkoły, by prowadzić kampanię na rzecz ochrony środowiska naturalnego i nagłaśniać fakt, że temperatura na naszej planecie niebezpiecznie wzrasta. Konsekwencje tego procesu są dramatyczne. Greta odważnie nawołuje do zmian. Dokument przedstawia jej rozpoczętą w Kanadzie podróż do miejsc poszkodowanych w wyniku działalności człowieka, rejs przez Atlantyk, rozmowy z politykami z całego świata oraz spotkania z biologami i klimatologami. Ci ostatni bardzo obrazowo przedstawiają zachodzące obecnie procesy prowadzące do nieodwracalnych i niebezpiecznych zmian klimatu na Ziemi. Greta podkreśla, że jeszcze możemy im przeciwdziałać.

WYMIERANIE GATUNKÓW: FAKTY

WYMIERANIE GATUNKÓW: FAKTY

1 odcinek

Sir David Attenborough analizuje zjawisko współczesnego masowego wymierania zwierząt i roślin, badając przyczy... ny i wskazując potencjalne rozwiązania tego globalnego problemu. W ciągu nieco ponad 40 lat populacje zwierząt zmniejszyły się o 60%. Milionowi gatunków roślin i zwierząt grozi wyginięcie, wielu z nich już w ciągu najbliższych dziesięcioleci, jeśli nie zostaną podjęte pilne działania. Dlaczego tak się dzieje? Właśnie tę zagadkę próbuje rozwikłać Sir David. Zgłębia przyczyny kryzysu związane z działalnością człowieka, takie jak polowania, toksyczne odpady i przekształcanie gruntów pod uprawy. Sir David wskazuje również sposoby, które mogą pomóc nam zmienić ten trend. Odpowiedzialna konsumpcja, ograniczanie spożycia mięsa i obniżenie emisji dwutlenku węgla to potencjalnie czynniki mogące odwrócić bieg wydarzeń. Zegar natury można cofnąć - pod warunkiem, że nie będziemy z tym zwlekać.

7,7 MILIARDA LUDZI

7,7 MILIARDA LUDZI

1 odcinek

Do 2050 roku naszą planetę może zamieszkiwać nawet 10 miliardów ludzi. Zdaniem Chrisa Packhama, który poświęci... ł swoje życie ochronie przyrody, może to być po prostu liczba przekraczająca możliwości Ziemi. Podróżując po całym świecie w poszukiwaniu odpowiedzi na trudne i kontrowersyjne pytania, Chris bada to, co jego zdaniem może stanowić największe wyzwanie naszych czasów. Czy możemy ograniczyć wpływ rosnącej populacji ludzkiej i czy jest możliwe, aby ludzie postanowili się nie rozmnażać dla dobra planety? Zważywszy na to, jakie piętno odbija na naszej planecie obecna populacja licząca 7,7 miliarda ludzi, Chris Packham uważa, że kwestia rosnącej populacji i jej wpływu na naszą planetę stanowi jeden z najważniejszych - i często pomijanych - tematów dyskusji w dobie rosnącej świadomości ekologicznej. W swoich badaniach skupia się na przyczynach tak szybkiego wzrostu naszej populacji, jej wpływie na świat przyrody, ale także potencjalnych rozwiązaniach tego problemu.

MENU DLA DOBRA PLANETY

MENU DLA DOBRA PLANETY

1 odcinek

Celebryci zapoznają się z kosztem węglowym swych posiłków w ramach unikalnego eksperymentu pełnego cennych wsk... azówek, jak jeść w sposób przyjazny dla środowiska. Żywność jest ogromnym źródłem emisji gazów cieplarnianych. Ale najbardziej szkodliwe wybory w tej dziedzinie to nie zawsze te, których się spodziewamy. W tym wyjątkowym programie grupa celebrytów poznaje zaskakujące fakty na temat jedzenia. Każde wybrane przez nich danie przesuwa ich w górę i w dół tablicy wyników śladu węglowego. A podczas gdy dokonują wyborów rywalizując o tytuł zwycięzcy, zespół złożony z naukowców i szefów kuchni oferuje cenne porady jak zmniejszyć negatywny wpływ naszego jedzenia na środowisko.

ZMIANY KLIMATU: FAKTY

ZMIANY KLIMATU: FAKTY

1 odcinek

Już tylko dwa stopnie dzielą nas od katastrofy klimatycznej. Jeśli tempo globalnego ocieplania utrzyma się, w... ciągu 40 lat osiągniemy próg trwałego zniszczenia środowiska. Fale upałów od Morza Śródziemnego po Arktykę. Szalejące pożary wymykające się spod kontroli na obszarze całych Stanów Zjednoczonych. Rosnąca liczba zgonów spowodowanych wysoką temperaturą. Dowody na zmiany klimatyczne widać wszędzie wokół nas: te zmiany zachodzą już teraz. Ale najgorszemu możemy wciąż zapobiec. Wykorzystując sugestywne treści i poruszające relacje z pierwszej ręki, ten dokument w prosty, ale dobitny sposób przedstawia fakty dotyczące globalnego ocieplenia. Osobiste historie przybliżają nam życie ludzi dotkniętych zmianami klimatu oraz tych, którzy z tymi zmianami walczą. Wiodący światowi eksperci przedstawiają zjawiska, które na nowo określają granice naszej egzystencji. Dokument ten daje wgląd w wiedzę naukową na temat zmian klimatycznych i potencjalnych rozwiązań tego globalnego zagrożenia, łącząc materiał filmowy ukazujący już obecnie niszczycielski wpływ tych zmian na naszą planetę oraz wywiady z czołowymi światowymi naukowcami badającymi klimat.

BŁĘKITNA PLANETA: POWRÓT

BŁĘKITNA PLANETA: POWRÓT

2 odcinki

„Błękitna planeta: powrót” to produkcja poświęcona życiu mieszkańców mórz we wszystkich zakątkach globu. Dwucz... ęściowa, wiecznie aktualna seria bada szczególne wyzwania stojące przed systemami ekologicznymi i dziką przyrodą w dwóch kluczowych miejscach - na Wielkiej Rafie Koralowej w Australii i na Bahamach. Wraz z rozpoczęciem sezonu lęgowego, seria śledzi losy wielorybów, żółwi i ich młodych oraz naukowców, którzy najlepiej znają nasze oceany. Jest to produkcja niezwykle widowiskowa i bogata w wiedzę. Spektakularne nurkowanie z rekinami na Bahamach. Podwodny chór witający nadejście świtu na Wielkiej Rafie Koralowej, będącej domem dla 600 różnych rodzajów koralowców i ponad 1500 gatunków ryb. Wykorzystując elementy najlepszych materiałów filmowych z programu Blue Planet Live 2019 oraz wiedzę ekspertów w dziedzinie życia morskiego, produkcja ta przedstawia fakty umożliwiające przedstawienie stanu zdrowia naszych oceanów w czasie rzeczywistym. Biorąc pod uwagę wzrost zanieczyszczenia plastikiem i natężenia ruchu statków oraz nieustanne odławianie przez nas zasobów rybnych, jest to szczególnie aktualne przesłanie.

CZAS NATURY

CZAS NATURY

3 odcinki

Jako mieszkańcy Ziemi znajdujemy się obecnie w punkcie zwrotnym. Destrukcyjny wpływ naszej działalności na sta... n planety jest niezaprzeczalny. Twórcy tej zapierającej dech w piersiach i pouczającej serii przyrodniczej odwiedzają 15 różnych miejsc na świecie, by znaleźć odpowiedź na pytanie, jak przywrócić równowagę w przyrodzie i na nowo zdefiniować w niej miejsce człowieka. Program jest okazją do poznania inspirujących działaczy na rzecz przyrody i ekologów, ale także zobaczenia rzadkich materiałów archiwalnych oraz niesamowitych zdjęć z najpiękniejszych zakątków świata, zebranych razem, aby umożliwić nam głębsze zrozumienie środowiska naturalnego i naszego w nim miejsca. Czy wkraczamy właśnie w nowy okres historii ludzkości, w którym przyroda doczeka się wreszcie należytego uznania?

OSTATNIE IGLOO

OSTATNIE IGLOO

1 odcinek

Uważa się, że igloo to jedno z najstarszych ludzkich mieszkań - prosta i elegancka konstrukcja, którą wprawny... Eskimos potrafi zbudować w kilka godzin. Ale igloo już wkrótce na zawsze przejdzie do historii. Arktyka ociepla się w tempie dwukrotnie szybszym niż jakakolwiek inna część Ziemi, a pokrywa lodowa Grenlandii topnieje obecnie w tempie czterokrotnie szybszym niż jeszcze w 2003 roku. Znikają śnieg i lód, a wraz z nimi igloo i społeczności, które je budowały. Ten fascynujący dokument przedstawia typowy dzień z życia eskimoskiego myśliwego na Grenlandii, który przemierza oszałamiający arktyczny krajobraz psim zaprzęgiem, łowi ryby w skutym lodem morzu, a na koniec buduje igloo. Chociaż Eskimosi mieszkają obecnie w stałych osadach, igloo nadal służą myśliwym za schronienie podczas pobytu w dziczy. Film dokumentuje - póki jeszcze można - genialne w swej prostocie rzemiosło jakim jest budowa igloo.

Ade na froncie walki o klimat

ADE NA FRONCIE WALKI O KLIMAT

3 odcinki

Dziennikarz i sportowiec Ade Adepitan udaje się do różnych zakątków naszego globu, wprost na linie frontu walk... i z konsekwencjami podnoszącego się poziomu mórz, dramatycznych susz oraz pożarów lasów. Przygląda się pracy zwykłych ludzi i ekologów, którzy własnymi sposobami próbują zaradzić tym procesom oraz zaadaptować się do zmian. Ade odwiedza także przedsiębiorców i naukowców próbujących w tym celu opracować i wdrożyć najnowocześniejsze technologie.

JAK DBAĆ O ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ?

W trosce o planetę

JEDZENIE

spróbuj wprowadzić do diety więcej żywności roślinnej

Wprowadzenie większej ilości żywności pochodzenia roślinnego do naszego codziennego życia drastycznie zmniejsz... y emisję dwutlenku węgla. Ograniczona zostanie także ilość terenu, wykorzystywana do hodowli bydła, a co za tym idzie - będzie więcej powierzchni, którą można wykorzystać do uprawy roślin.

W trosce o planetę

OSZCZĘDNOŚĆ

pomyśl o zmniejszeniu zużycia wody, energii i odpadów plastikowych

Pamiętaj o wyłączaniu światła, gdy wychodzisz z pomieszczenia, braniu krótszych pryszniców, kompostowaniu odpa... dów spożywczych i recyklingu. Możesz również zmniejszyć ilość odpadów, rozważnie kupując nowe rzeczy, zwłaszcza te, które mają długi czas rozkładu (np. plastik) lub do tworzenia których zużywana jest duża ilość energii. Wykaż się kreatywnością w ograniczaniu marnowania żywności!

W trosce o planetę

PODRÓŻE

uważnie podchodź do podróży i rozważ, jakie masz alternatywy

Ograniczając podróże samochodowe oraz loty długodystansowe, możemy zmniejszyć nasz indywidualny ślad węglowy n... awet o trzy tony, wg raportu z 2020 r. Chodzenie pieszo, jazda na rowerze i korzystanie z transportu publicznego są zawsze wsparciem dla naszej planety. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że podróżowanie często jest konieczne, ale uważny wybór sposobów podróżowania i ograniczanie podróży tam, gdzie to możliwe, jest bardzo istotne.

W trosce o planetę

ENERGIA

rozważ wybór energii odnawialnej

Paliwa kopalne to ograniczone zasoby, które są również odpowiedzialne za większość zanieczyszczeń wpływających... na naszą planetę. Świat zmierza w kierunku bardziej odnawialnych źródeł energii, może i Ty spojrzysz na dostępne dla Ciebie opcje energii odnawialnej?

W trosce o planetę

UWAŻNOŚĆ

świadomie kupuj żywność, odzież i przedmioty gospodarstwa domowego

Kupując dowolny przedmiot, przyglądaj się jego pochodzeniu. Jeśli to możliwe, staraj się kupować produkty loka... lnie, ponieważ pomoże to zmniejszyć Twój własny ślad węglowy. Rozważ również przyjrzenie się bliżej składnikom żywności i materiałowi odzieży. Tkaniny takie jak wiskoza bezpośrednio przyczyniają się do wylesiania.

Numery kanału BBC Earth u najpopularniejszych operatorów:

  • Platforma CANAL+ - kanał numer 80
  • Polsat Box (wcześniej Cyfrowy Polsat) - kanał numer 71 lub 163
  • UPC - kanał numer 382 (Mediabox) lub 316 (Kaon i Horizon)
  • VECTRA - kanał numer 512
  • TOYA - kanał numer 367
  • Netia - kanał numer 49
  • INEA - kanał numer 171
  • Orange - kanał numer 459 (HD) lub 90 (SD)

O kanale

BBC Earth prezentuje piękno otaczającego nas wszechświata i dostarcza niezapomnianych wrażeń. Przybliża widzów do nieujarzmionej przyrody, poczynając od najmniejszych stworzeń, kończąc na nieograniczonych przestrzeniach kosmosu.