Menu
Michel Roux Jr

Pieczeń wieprzowa z pieczonymi ziemniakami i sosem

Schab to doskonałe mięso na pieczeń. Świetnie smakuje z pieczonymi ziemniakami z chrupiącą skórką i puszystym środkiem. Można go też podawać z odrobiną musu jabłkowego.

Czas przygotowania: poniżej 30 min.
Czas przyrządzania: 30-60 min.
Podpowiedź: poproś sprzedawcę o poluzowanie kości i pozostawienie ich w mięsie. Dzięki temu mięso będzie bardziej aromatyczne, a kości po upieczeniu łatwo będzie usunąć.

Michel Roux Jr

Food & Drink

BBC Lifestyle

Składniki

• 1,2 kg mączystych ziemniaków
• schab z 6 poluzowanymi kośćmi żebrowymi, o temperaturze pokojowej
• sól i pieprz
• 2 marchewki
• 6 łodyg selera naciowego
• 1 duża cebula
• 5 łyżek oleju roślinnego
• 50 ml calvadosu
• 75 g pasty z pigwy
• jarmuż i marchewka z masłem jako dodatek

Przygotowanie

 1. Rozgrzej piekarnik do 210ºC.
 2. Włóż obrane i pokrojone w duże kawałki ziemniaki do dużego rondla z zimną wodą, zagotuj, następnie gotuj na małym ogniu 15 minut, aż będą prawie ugotowane. Odcedź i zostaw do odparowania.
 3. Zagotuj około pół litra wody. Połóż mięso na metalowej podstawce pod garnek lub ruszcie umieszczonym na żaroodpornej misce. Ostrożnie polej mięso wrzątkiem, by wyraźnie się skurczyło, a następnie osusz papierowym ręcznikiem kuchennym i natrzyj solą i pieprzem.
 4. Obierz i pokrój marchew na grube kawałki, a selera i cebulę w ćwiartki, następnie ułóż na dnie formy do pieczenia i skrop odrobiną oleju roślinnego. Połóż mięso na warzywach.
 5. Piecz około 10 minut, aż mięso się przyrumieni. Zmniejsz temperaturę do 170ºC i piecz dalej przez około 40 minut lub dłużej, jeśli lubisz dobrze wypieczone mięso.
 6. Przygotuj pieczone ziemniaki – wlej olej roślinny do formy do pieczenia i postaw na średnim ogniu. Gdy olej zacznie lekko dymić, włóż ugotowane ziemniaki razem ze wszystkimi drobnymi kawałkami, które od nich odpadły. Posól i wstaw formę do piekarnika. Po około 10 minutach obróć ziemniaki. Piecz około 40 minut, w trakcie jeszcze kilka razy obracając ziemniaki.
 7. Wyjmij upieczone mięso z piekarnika i ostrożnie odetnij w jednym kawałku skórkę i tłuszcz. Dokładnie zawiń mięso w podwójną warstwę folii aluminiowej i zostaw na talerzu w ciepłym miejscu.
 8. Włóż odciętą skórkę z tłuszczem do małego naczynia do pieczenia i wstaw do piekarnika na 10-15 minut, aż będzie krucha i chrupiąca.
 9. Przygotuj sos – postaw na średnim ogniu naczynie, w którym było pieczone mięso na warzywach. Usuń łyżką nadmiar tłuszczu. Wlej calvados i drewnianą łyżką zeskrob z dna naczynia jak najwięcej skarmelizowanych kawałków potrawy. Dodaj pokrojoną w grube kawałki pastę z pigwy, wlej odrobinę wrzącej wody i mieszaj, aż pasta się rozpuści.
 10. Przelej sos przez sito do czystego naczynia, a resztki warzyw dobrze ugnieć na sicie, by zagęścić sos. Trzymaj sos w cieple, a przed samym podaniem dodaj do niego sos z mięsa.
 11. Odwiń mięso, pokrój i podawaj z ziemniakami i sosem.