Menu
Paul Hollywood

Babeczki rumowe

W XVIII wieku król Polski Stanisław Leszczyński został zdetronizowany. Przeniósł więc swój dwór i swojego cukiernika do Francji, a wraz z nim ulubiony przepis na babeczki. Babeczka pochodzi z Polski. Pierwotnie była to sucha brioszka, którą moczono w Tokaju, słodkim węgierskim winie przez co najmniej 12 godzin, aby zmiękczyć i wzbogacić ciasto.

Wkrótce córka króla Stanisława wyszła za mąż i przeniosła się do Wersalu, zabierając ze sobą cukiernika ojca - pana Stohrera - oraz jego przepis na babeczki.

Po 5 latach służby na dworze w Wersalu, Nicolas Stohrer postanowił podjąć przełomową decyzję o założeniu własnej cukierni w Paryżu. To było coś bardzo nowatorskiego, ponieważ w tamtych czasach nie istniały cukiernie. Oczywiście musiał umieścić babeczkę w menu, jednak postanowił nieco ulepszyć swój przepis. Zrezygnował z wina Tokaj i zastąpił je nowym, modnym wówczas we Francji alkoholem, którym był ciemny rum. Oczywiście podkręcił całość jeszcze bardziej, dodając odrobinę bitej śmietany, crème Chantilly, ozdobionej pięknymi glazurowanymi owocami.

Nic dziwnego, że ze swoim delikatnym smakiem i bogatą konsystencją, babeczki rumowe stały się przysmakiem w okresie świąt Bożego Narodzenia.

Paul Hollywood

Wielkie brytyjskie wypieki: Święta 2015

BBC Lifestyle

Składniki

Ciasto

• 220g mąki do chleba
• 1 paczka (7g) drożdży błyskawicznych
• ½ łyżeczki soli
• 50g cukru + nieco do posypania foremek
• 2 średnie jaja
• 70ml (4½ łyżki) mleka
• 100g miękkiego masła

Syrop

• 250g cukru pudru
• 3-4 łyżki ciemnego rumu

Crème Chantilly

• 250ml śmietany kremówki
• 100g cukru pudru
• 1 laska wanilii (same ziarenka)
• świeże owoce do przybrania

Przygotowanie

 1. Wsyp mąkę do dużej miski. Umieść drożdże po jednej stronie miski, a sól po drugiej (upewnij się, że sól nie dotyka drożdży, gdyż może je zabić, co uniemożliwi ich działanie). Dodaj cukier i wymieszaj wszystko dokładnie.
 2. Wymieszaj mleko i jajka, aż będą dobrze połączone.
 3. Dodaj 3/4 połączonych jaj i mleka do mąki i zamieszaj.
 4. Dodaj resztę płynu i wyrabiaj ciasto na blacie, aż będzie gładkie i błyszczące, zajmie to około 10 minut. Możesz także użyć miksera z hakiem do ciasta.
 5. Dodaj miękkie masło i mieszaj, aż uzyska jedwabistą i elastyczną konsystencję. To powinno zająć około 6 minut.
 6. Włóż ciasto z powrotem do miski i przykryj folią spożywczą. Odstaw w ciepłe miejsce, aby rosło przez co najmniej godzinę lub do podwojenia objętości.
 7. Wysmaruj masłem cztery 11cm formy do babki i posyp cukrem (ułatwi to późniejsze wyjmowanie babeczek). Możesz też użyć foremek do muffinek.
 8. Wyciągnij ciasto z miski i zagnieć je.
 9. Umieść ciasto w rękawie cukierniczym z dużą płaską dyszą. Wyciśnij do foremek równą ilość ciasta.
 10. Rozgrzej piekarnik do 180ºC.
 11. Pozwól ciastu urosnąć jeszcze chwilę, uważając, aby nie wyszło poza brzegi forem. Powinno sięgać krawędzi formy.
 12. Piecz w rozgrzanym piekarniku przez około 20-25 minut.
 13. W międzyczasie możesz zrobić syrop. Do niewielkiego rondelka nalej 200ml wody i dodaj cukier oraz rum. Mieszając, doprowadź do wrzenia.
 14. Gdy ciasto będzie gotowe, wyjmij je z piekarnika i pozostaw do ostygnięcia, a potem ostrożnie wyjmij je z formy. Będzie bardzo delikatne.
 15. Podziel syrop na 4 części. Włóż każdą babeczkę do głębokiego talerza i polej ją połową porcji syropu. Poczekaj, aż syrop wchłonie się całkowicie. Następnie odwróć babeczkę i powtórz procedurę z resztą płynu. Przenieś je do lodówki, aby się schłodziły.
 16. Ubij śmietanę kremówkę cukrem pudrem i nasionami wanilii. Konsystencja musi być wystarczająco mocna, by zdołała utrzymać się na wierzchu babeczek. Schłodzone babeczki udekoruj bitą śmietaną i owocami.