BBC Earth

Arktyczne fakty

Life Below Zero

Słowo Arktyka pochodzi od greckiego arktikos (przy niedźwiedziu). To nawiązanie do gwiazdozbiorów Wielkiej i Małej Niedźwiedzicy, które widać na północnym niebie.

Koło polarne to jeden z pięciu najważniejszych równoleżników na mapach kuli ziemskiej.

Obszar koła polarnego to najdalej na południe wysunięte tereny, na których występują dzień i noc polarna. W dniu polarnym jest jasno przez 24 godziny, a noc polarna to 24 godziny ciemności.

W Arktyce zimą temperatury spadają poniżej minus 50 stopni Celsjusza.

Położenie koła polarnego nie jest stałe, ponieważ zależy ono od nachylenia osiowego Ziemi, które zmienia się w granicach 2 stopni w ciągu 40 tysięcy lat.

Obszar koła podbiegunowego podzielony jest między osiem państw - Norwegię, Szwecję, Finlandię, Rosję, USA (Alaska), Kanadę, Danię (Grenlandia) i Islandię.

Z powodu skrajnie trudnych warunków na północ od koła polarnego żyje niewielu ludzi. Mimo że ten obszar stanowi 6 procent powierzchni planety, zamieszkują go tylko 4 miliony ludzi.

Gdyby stopniały lody Arktyki, poziom mórz nie podniósłby się znacząco, ponieważ lód unosi się na powierzchni Oceanu Arktycznego. Jednak gdyby stopniał cały lód lądowy, spraw miałaby się zupełnie inaczej. Naukowcy przewidują, że gdyby stopniała pokrywa lodowa Grenlandii, poziom mórz podniósłby się o 7,2 metra.

Chociaż Ocean Arktyczny to najmniejszy z pięciu oceanów ziemskich, jest większy, niż można się spodziewać. Ma powierzchnię 14 056 000 kilometrów kwadratowych - prawie tyle, co Rosja.