Planety

Sekretne życie ośmiu zaskakująco różnorodnych światów, które składają się na nasz Układ Słoneczny.

DRAMATYCZNY SPEKTAKL NA KOSMICZNĄ SKALĘ

O programie

„Planety” rzucają światło na sekretne życie ośmiu zaskakująco różnorodnych światów, które składają się na nasz Układ Słoneczny. To fascynująca historia, która nigdy dotąd nie została opowiedziana w równie przejmujący i innowacyjny sposób.

Łatwo jest myśleć o planetach jako o stałych, niezmieniających się elementach naszego nocnego nieba. Nic bardziej mylnego! Profe…

O planetach

Merkury

MERKURY

najmniejszy w Układzie Słonecznym

Merkury jest planetą położoną najbliżej Słońca. Jest tylko nieznacznie większy od ziemskiego Księżyca.... Z powierzchni Merkurego Słońce wydaje się ponad trzy razy większe niż widziane z Ziemi, a światło słoneczne jest aż 11 razy jaśniejsze. Pomimo bliskości słońca, Merkury nie jest najgorętszą planetą w naszym Układzie Słonecznym, ponieważ z powodu braku atmosfery nie zatrzymuje ciepła w ciągu nocy. Merkury posiada najkrótszą orbitę, wykonuje okrążenie wokół Słońca w ciągu 88 ziemskich dni. Nazwa Merkurego pochodzi od starożytnego rzymskiego boga.

WENUS

WENUS

najgorętsza z planet

Wenus jest naszą najbliższą sąsiadką w Układzie Słonecznym. Pod względem struktury i wielkości przypomina... Ziemię, ale jest również najgorętszą planetą w Układzie Słonecznym i prawdopodobnie jedną z najbardziej nieprzyjaznych dla życia. Gęsta atmosfera Wenus zatrzymuje ciepło słoneczne poprzez ekstremalny efekt cieplarniany, dlatego jest ona gorętsza niż Merkury. Orbituje wokół Słońca, wykonując pełne okrążenie w około 225 dni. Temperatura powierzchni wynosi 462 stopnie Celsjusza– jest to wystarczająco gorąco, aby stopić ołów. Nazwa Wenus pochodzi od rzymskiej bogini miłości i piękna.

ZIEMIA

ZIEMIA

planeta, którą nazywamy domem

Trzecia planeta od Słońca, piąta pod względem wielkości planeta Układu Słonecznego. Jedyna planeta w Układzie... Słonecznym, która jest zdolna utrzymać tak złożone systemy życiowe. Woda z rozległych oceanów, krętych rzek i wielkich jezior pokrywa 71% jej powierzchni. Dzięki niej około 3,5 miliarda lat temu powstało życie. Ziemia robi jedno okrążenie wokół Słońca w ciągu 365,256 dnia. Atmosfera naszej planety pozostaje w delikatnej równowadze, pozwalając rozwijać się ekosystemom, a gatunkom nieustannie ewoluować.

MARS

MARS

zimny, skalisty i pylisty

Czwarta planeta od Słońca i najlepiej zbadana planeta w naszym Układzie Słonecznym, ze względu na jej blisko... ść od Ziemi. Promień Marsa wynosi 3390 km; jest nieco większy niż połowa promienia Ziemi. Najwyższe temperatury na Marsie wynoszą 20 stopni Celsjusza. Misje i badania NASA sugerują, że kiedy Mars został uformowany był znacznie wilgotniejszy i cieplejszy, z grubszą atmosferą. Nazwa nadana przez Rzymian na cześć ich boga wojny, ponieważ jego kolor przypomina krew. Do dziś jest znany jako „Czerwona Planeta”.

JOWISZ

JOWISZ

największa planeta w Układzie Słonecznym

Jowisz jest piątą planetą od Słońca. Jego masa jest ponad 2,5-krotnie większa od masy wszystkich innych p... lanet razem wziętych. Słynne pasy Jowisza na całej jego powierzchni to chmury amoniaku i wody, w atmosferze wodoru i helu. Na Jowiszu szaleje burza, która jest wyraźnie widoczna z góry planety. Sztorm ten, znany jako Wielka Czerwona Plama trwa nieprzerwanie już od setek lat. Jowisz ma 79 znanych księżyców, z których cztery zostały odkryte przez Galileusza już w 1610 roku: Io, Europa, Ganimedes i Kallisto. Jowisz posiada także kilka pierścieni, ale są one bardzo niewyraźne i składają się z pyłu, zamiast z lodu. Nazwa Jowisz pochodzi od króla starożytnych bogów rzymskich.

SATURN

SATURN

posiadacz tysięcy pierścieni

Saturn jest szóstą planetą od Słońca i drugą co do wielkości w naszym Układzie Słonecznym. Jego pierści... enie zbudowane są z odłamków lodu i niewielkiej ilości skał - jest to w ponad 90% czysty lód wodny. Podobnie jak inny gazowy gigant - Jowisz - Saturn stanowi masywną kulę złożoną głównie z wodoru i helu. Saturn posiada 62 księżyce i, potencjalnie, ponad 100 niepotwierdzonych małych księżyców. Saturn, najbardziej oddalona od Ziemi planeta dostrzegalna dla ludzkiego oka bez pomocy teleskopu, znana jest od czasów starożytnych i nazwana została imieniem rzymskiego boga rolnictwa i bogactwa. Niewiele misji odwiedziło Saturna: Pionier 11 i Voyager 1 i 2 jedynie przeleciały obok, dopiero sonda Cassini orbitowała wokół Saturna 294 razy między rokiem 2004 a 2017.

URAN

URAN

pierwszy z lodowych gigantów

Otoczony 13 niewyraźnymi pierścieniami i 27 małymi księżycami, Uran obraca się pod kątem prawie 90 stopn... i od płaszczyzny swojej orbity. To unikalne nachylenie sprawia, że Uran wydaje się kręcić na boku, orbitując wokół Słońca jak turlająca się kula. Uran został odkryty w 1781 roku przez astronoma Williama Herschela. Była to pierwsza planeta wykryta za pomocą teleskopu, ale potrzeba było dwóch lat, aby obiekt został powszechnie zaakceptowany jako nowa planeta, częściowo dzięki obserwacjom astronoma Johanna Elerta Bode. Nazwa planety pochodzi od Uranosa, greckiego boga nieba.

NEPTUN

NEPTUN

ponad 30 razy dalej od Słońca niż Ziemia

Neptun jest ósmą i najbardziej oddaloną od Słońca planetą w naszym Układzie Słonecznym. Jedyną, która n... ie jest widoczna gołym okiem. W roku 2011 Neptun ukończył swoją pierwszą, trwającą 165 lat podróż po orbicie od momentu odkrycia planety w 1846 roku. Lodowy gigant Neptun był pierwszą planetą zlokalizowaną dzięki obliczeniom matematycznym. Wykorzystując przewidywania Urbaina Le Verriera, Johann Galle odkrył planetę w 1846 roku. Nazwa planety pochodzi od imienia rzymskiego boga morza, jak zasugerował Le Verrier.

Numery kanału BBC Earth u najpopularniejszych operatorów:

  • Platforma CANAL+ - kanał numer 80
  • Polsat Box (wcześniej Cyfrowy Polsat) - kanał numer 71 lub 163
  • UPC - kanał numer 382 (Mediabox) lub 316 (Kaon i Horizon)
  • VECTRA - kanał numer 512
  • TOYA - kanał numer 367
  • Netia - kanał numer 49
  • INEA - kanał numer 171
  • Orange - kanał numer 459 (HD) lub 90 (SD)

O kanale

BBC Earth prezentuje piękno otaczającego nas wszechświata i dostarcza niezapomnianych wrażeń. Przybliża widzów do nieujarzmionej przyrody, poczynając od najmniejszych stworzeń, kończąc na nieograniczonych przestrzeniach kosmosu.