Dla niektórych stworzeń odległe wyspy są ucieczką od niebezpieczeństw stałego lądu. Karłowaty leniwiec trójpalczasty przeżywa tylko dzięki bezpieczeństwu i spokojowi, panującemu w jego domu na karaibskiej wyspie, a i morskie ptaki, takie jak albatros, doskonale funkcjonują w tym wolnym od drapieżników środowisku. Niestety życie na wyspie nie zawsze jest proste. Na jałowych, wulkanicznych wyspach Galapagos legwany morskie składając jaja na brzegu oceanu ryzykują, że duża część wykluwających się z nich małych stanie się pożywieniem jadowitych węży.

Główni bohaterowie odcinka

Karłowaty leniwiec trójpalczasty, wyspa Escudo, Panama

 • Leniwiec karłowaty został zaliczony do unikalnych gatunków dopiero w 2001 roku. Nasza ekipa, pod okiem naukowców, studiowała życie niezwykłej, choć składającej się tylko z kilkuset osobników populacji, mieszkającej na wyspie o wielkości nowojorskiego Central Parku.
 • Kiedy podniósł się poziom morza, około 9 tysięcy lat temu, przodkowie leniwca karłowatego zostali uwięzieni na wyspie Escudo de Veraguas. Odizolowane od stałego lądu Panamy, zwierzęta ewoluowały w nowy gatunek, około 40% mniejszy niż ich kuzyni ze stałego lądu.

Waran z Komodo, wyspy Komodo i Rinca, Indonezja

 • Aby nakręcić materiał o tych zwierzętach, filmowaliśmy z łodzi, opływając wyspy Rinca i Komodo. Dla operatora to bardzo trudna praca, dlatego ekipie towarzyszyło zawsze około 6 strażników leśnych, którzy mieli za zadanie odstraszać warany na wypadek, gdyby podeszły zbyt blisko.
 • Waran z Komodo to największa jaszczurka na naszej planecie. Osiąga 3 metry długości i ponad 70 kg wagi.
 • Na Wyspie Komodo żyje około 2000 waranów. Mogą być bardzo niebezpieczne, zdarzały się przypadki, gdy warany zabijały ludzi.

Legwany morskie, Fernandina, Galapagos

 • Do tej niezamieszkałej, odległej wyspy, ekipa dotarła na pokładzie niewielkiego jachtu. Po przybyciu na Fernandinę zobaczyli młode, świeżo wyklute legwany, biegnące po plaży, a także coś, co wyglądało jak głowy meduzy, wyłaniające się spomiędzy skał.
 • Węże połozowate polują tu na ryby, ale okres wylęgania się młodych legwanów morskich to dla nich prawdziwa bonanza.

Pingwiny maskowe, wyspa Zawadowskiego

 • Wyspa Zawadowskiego to jedno z najbardziej oddalonych od stałego lądu miejsc, do którego dotarła kiedykolwiek ekipa filmowa. Po całym roku planowania i organizacji wybraliśmy się na 6-tygodniową ekspedycję i założyliśmy obóz pośród dymu i siarczanych wyziewów, tuż obok największej na świecie kolonii pingwinów, liczącej około 1,5 miliona osobników.

Lokalizacje

Islands

 1. Leniwiec karłowaty – Escudo de Veraguas, Panama
 2. Waran z Komodo – Komodo i Rinca, Indonezja
 3. Lemury – Południowy i wschodni Madagaskar
 4. Erupcje wulkanów – Kilauea, Hawaje, USA
 5. Legwany morskie – Wyspa Fernandina, Galapagos
 6. Albatros białoczelny – Wyspy Snares, Nowa Zelandia
 7. Pisonia brunoniana – Wyspy Cousin & Cousine, Seszele
 8. Czerwone kraby i szalone mrówki – Wyspy Bożego Narodzenia, Australia
 9. Pingwin maskowy – Wyspa Zawadowskiego, Sandwich Południowy, Antarktyka