Menu
David Attenborough - Profile Image

Sir David Attenborough

Urodzony w 1926 roku w Londynie David Attenborough na całym świecie uważany jest za ojca filmów i telewizji przyrodniczej.

Karierę w BBC zaczął w 1952 roku jako stażysta w dziale produkcji. Podczas pracy nad serialem Zoo Quest (1954-1964) po raz pierwszy miał możliwość jeździć na ekspedycje do odległych zakątków kuli ziemskiej i filmować z bliska rzadkie gatunki w ich naturalnym środowisku.

W 1965 roku objął stanowisko kierownicze w BBC 2. Przyczynił się do wprowadzenia telewizji kolorowej w Wielkiej Brytanii, a w latach 1969-1972 pracował jako dyrektor programowy. W 1973 roku porzucił pracę w administracji, by powrócić do swojej wielkiej pasji - kręcenia dokumentów przyrodniczych.

Ma na koncie szereg słynnych seriali BBC, takich jak Życie na Ziemi (1979), Żyjąca planeta (1984), Na ścieżkach życia (1990), Prywatne życie roślin (1995), Życie ptaków (1998), Życie ssaków (2002), Zadziwiające życie bezkręgowców (2005), Życie gadów i płazów (2008) i Życie. Początek (2010).

Michael Mosley - Profile Image

Michael Mosley

Urodzony w Indiach w 1957 roku Michael początkowo studiował filozofię, politykę i ekonomię na Uniwersytecie w Oxfordzie. Pracował w Londynie jako bankowiec, a potem rozpoczął studia medyczne w Royal Free Hospital Medical School w Londynie.

Porzucił jednak medycynę dla dziennikarstwa, zatrudniając się w BBC jako asystent-stażysta w dziale produkcji. Swoje pierwsze kroki w zawodzie stawiał pracując nad takimi popularnymi programami, jak Newsnight, Tomorrow's World i Horizon. Od tego czasu wyprodukował wiele programów naukowych, w tym Ludzką twarz z Johnem Cleesee, trzy seriale z Prof. Robertem Winstonem i Inventions that Changed the World Jeremy’ego Clarksona.

Z drugiej strony kamery zdobył popularność jako lekarz regularnie pojawiający się w codziennym programie tematycznym BBC One Man Show.

Ma również w swoim dorobku Make Me, 10 rzeczy, których nie wiecie o odchudzaniu i serial Ciało i krew: historia chirurgii. Michael prowadził też programy Medyczni śmiałkowie (prezentujący postacie, które stały za wielkimi postępami medycyny), Sekrety ludzkiego ciała (o funkcjonowaniu organizmu ludzkiego) i Medycyna frontowa (o ważnych innowacyjnych relacjach między branżą militarną a medycyną).

Jego programy o ćwiczeniach fizycznych (Cała prawda o ćwiczeniach) i diecie (Post i długie życie, po którym pojawiła się dieta 5:2), w których badał zalety krótkiego, bardzo intensywnego wysiłku fizycznego i poszczenia dwa razy w tygodniu, wywołały szeroką dyskusję wśród publiczności i w mediach.

Profile

Brian Cox

Brian Cox to angielski profesor fizyki słynący z umiejętności objaśniania faktów naukowych w sposób przystępny dla szerokiej publiczności.

Brian pracuje w zespole Fizyki Wysokich Energii na Uniwersytecie w Machesterze. Jest również członkiem Royal Society, bierze udział w eksperymencie ATLAS przy Wielkim Zderzaczu Hadronów w ośrodku CERN w Genewie.

Brian jest wszechstronnie utalentowany, odnosi również sukcesy jako muzyk. W latach 80. był członkiem grupy rockowej Dare, w której grał na keyboardzie aż do jej rozpadu w 1992 roku. Gdy studiował fizykę na Uniwersytecie w Manchesterze, dołączył do zespołu D:Ream, który odniósł sukces na brytyjskiej scenie muzycznej; ich hit Things Can Only Get Better zawędrował na szczyt listy przebojów.

Od czasu zawieszenia działalności muzycznej Brian pojawił się w wielu programach naukowych, takich jak Horizon, The Big Bang Machine i Stargazing Live. Jest współautorem kilku książek, był konsultantem naukowym filmu W stronę słońca w reżyserii Danny’ego Boyle’a.

Za pracę na rzecz popularyzacji nauki otrzymał wiele nagród, ofert członkostwa i doktoratów honoris causa.

Profile

Steve Backshall

Steve Backshall to angielski przyrodnik, pisarz i prezenter telewizyjny.

Już w dzieciństwie Steve pasjonował się światem natury. Dorastał w małym gospodarstwie otoczony uratowanymi zwierzętami, a jego kumplami z dzieciństwa byli osioł-astmatyk i zaskrońce mieszkające w pryzmie nawozowej.

Jego liczne podróże w pojedynkę zaowocowały artykułami na temat Indonezji i Azji do przewodników Rough Guides. Następnie Steve, uzbrojony w kamerę wideo i pomysł na serial telewizyjny, wyruszył do kolumbijskiej dżungli. Potem sprzedał pilota serialu kanałowi National Geographic i przez następne pięć lat był podróżnikiem-rezydentem kanału.

Później przeniósł się do BBC, gdzie prowadził Szalony zwierzyniec aż do końca jego emisji w 2006 roku. Następnie dołączył do ekipy ekspedycyjnej działu przyrodniczego BBC i prezentował seriale, między innymi Lost Land of the Jaguar, Lost Land of the Volcano i Wyprawa na Alaskę - w tym ostatnim niewiele brakowało, by połknął go humbak.

Teraz Steve prowadzi przeznaczony dla dzieci program Bliskie i groźne spotkania Steve’a, w którym podróżuje po świecie i spotyka najgroźniejsze drapieżniki.

Poza spotkaniami twarzą w twarz z niebezpiecznymi zwierzętami Steve lubi wspinaczkę i wędrówki po górach. Ma uprawnienia przewodnika wypraw himalajskich zdobyte w Nehru Institute of Mountaineering w Indiach. Prowadził pierwsze wejścia na szczyty na Borneo i w Wenezueli.

Ze Steve’em lepiej nie zadzierać - po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Exeter przez rok mieszkał w Japonii, ucząc się sztuk walki. Jest posiadaczem czarnego pasa w judo i brązowego w karate.

Jest też doświadczonym wykwalifikowanym kajakarzem morskim i górskim. Brał udział w wielu triathlonach, rajdach przygodowych i biegach górskich.

Prezenterzy pełni pasji
Shark

Rekin Port Jackson

(Heterodontus portjacksoni)

Dieta

Żywi się jeżowcami i ślimakami, a także skorupiakami i małymi rybami.

Środowisko życia

Wody umiarkowane na wschodnim, zachodnim i południowym wybrzeżu Australii.

A to ciekawe!

Rekiny Port Jackson wygląda dość prehistorycznych. W okresie od lipca do października, kiedy nadchodzi okres godowy, tysiące przedstawicieli tego gatunku zbiera się w Jervis Bay w Australii.

Dwa tygodnie później, samice składają niewiele jaj, ale każde z nich ma spiralny kształt i wielkością dorównuje głowie matki! Tak duże jaja wymagają znacznej energii do ich wytworzenia, więc samice, aby zwiększyć ich szansę na przeżycie, utykają je bezpiecznie pod skałami. Korkociągowy kształt jaja utrudnia jego wydobycie, dzięki czemu jaja są doskonale chronione przed drapieżnikami.

Shark

Żarłacz biały

(Carcharadon carcharias)

Dieta

Żywi się ssakami morskimi, takimi jak foki, lwy morskie, słonie morskie i delfiny, ale nie pogardzi także rybami, w tym mniejszymi rekinami i płaszczkami.

Środowisko życia

Gatunek ten zamieszkuje górną część mórz i oceanów, sięgającą do 200 metrów. Wybiera tereny blisko brzegów, preferuje morza umiarkowane.

A to ciekawe!

Żarłacze białe polują na foki w wodach Afryki południowej, atakują je od spodu z taką siłą, że niekiedy wyskakują całe nad powierzchnię wody. To spektakularne zachowanie zespół BBC sfilmował za pomocą zestawu kamer podwodnych, szybkich kamer i kamery zamontowanej w helikopterze.

Warto poznać też inne oblicze żarłacza białego, który jak się okazuje bywa bardzo uprzejmy. Niedawno odkryto, że żarłacze białe używają języka ciała, aby komunikować się między sobą, np. dwa rekiny dają sobie do zrozumienia, że nie są dla siebie zagrożeniem. Kiedy ponad 150 żarłaczy białych spotyka się w jednym miejscu niedaleko Gwadelupy po to, aby polować na słonie morskie, mogą używać tych sygnałów, by zakomunikować, kto dowodzi akcją, aby uniknąć konfliktów.

Shark

Łobegong brodaty

(Eurcrossorhinus dasypogon)

Dieta

Żywi się drobnymi rybami dennymi, takimi jak ryby-wiewiórki czy ryby-żołnierze.

Środowisko życia

Przybrzeżne rafy koralowe, wzdłóż północnej Australii, Indonezji i Papui Nowej Gwinei.

A to ciekawe!

W rozświetlonych słońcem wodach Indonezji żyje rekin o dziwnej nazwie - łobegong brodaty - który wygląda jak kawałek koralowca, kiedy leży bez ruchu i czeka, aż przepłynie koło niego niczego niespodziewająca się ofiara.

Jeśli samo leżenie nie skutkuje, używa końca ogona w charakterze przynęty. Machając nim delikatnie, wabi swoje ofiary. Nagłe otwarcie paszczy tworzy różnicę ciśnień, dzięki której ryba jest wsysana do jego paszczy i natychmiast połykana.

Shark

Rekin rafowy białopłetwy

(Triaenodon obesus)

Dieta

Wyspecjalizowany w polowaniu na ryby w szczelinach i pęknięciach raf koralowych.

Środowisko życia

Popularny rekin, spotykany na wodach sąsiadujących z rafą koralową na Oceanie Spokojnym i Indyjskim.

A to ciekawe!

W ciągu dnia te spokojne rekiny są często spotykane w stadach leżących nieruchomo na rafie i lub wspólne nurkujących. Nękane przez lwy morskie i szturchane przez przepływające ryby, wydają się nieszkodliwe. Ale w nocy przekształcają się w stada bezlitosnych myśliwych, przeczesujących rafę w poszukiwaniu zdobyczy.

Wszystkie ich zmysły są doskonale przystosowane do polowania. Umieszczony na głowie elektroreceptor jest w stanie wykryć nawet najsłabszy sygnał elektryczny - nawet tak mały, jak bicie serca przestraszonej ryby. Mogą nawet wyczuć zapach wydzielany przez ryby nie będące w stanie stresu! Z taką informacją sensoryczną ich łup ma minimalne szanse by pozostać niezauważonym. Celem stają się nawet ryby głęboko schowane w szczelinach i pęknięciach rafy koralowej, gdyż smukłe ciało rekina pozwala mu na wyciskanie się do nieprawdopodobnie małych otworów. Pozostali członkowie stada blokują wszystkie drogi ucieczki, więc raz namierzona ofiara nie ma szans na uniknięcie swojego losu.

Shark

Rekin grenlandzki (polarny)

(Somniosus microcephalus)

Dieta

Bardzo zróżnicowana dieta od ryb kostnoszkieletowych po rekiny, foki i morświny, a nawet padlinę.

Środowisko życia

Północny Atlantyk i może Arktyczne.

A to ciekawe!

Rekin grenlandzki, żyjący pod lodami Arktyki, zamieszkuje jedne z najbardziej ekstremalnych warunków. Temperatura często spada tu poniżej zera, ale dla tego drapieżnika to doskonałe środowisko. Przewiduje się, że rekin może żyć nawet do 200 lat. Obniżony metabolizm pozwala mu na zużycie bardzo niewielkiej ilości energii podczas poszukiwania jedzenia - czy to utopionego niedźwiedzia polarnego, czy martwego wieloryba.

Ale nie można dać się zwieść pozorom - rekin grenlandzki potrafi być również aktywnym myśliwym. Poluje na śpiące w oceanie foki, które próbują uniknąć kontaktu z polującym na nie na lądzie niedźwiedziem polarnym. Zjadanie ofiary rozpoczyna od głowy! Swój pokarm znajduje za pomocą wysoko rozwiniętego węchu, który kompensuje mu ślepotę. Pasożytnicza widłonoga Ommatokoita elongata przyczepia się do rogówki rekinów polarnych i żywi się ich oczami!

Shark

Mobula

(Mobula munkiana)

Dieta

Głównie krewetki z rzędu Mysida.

Środowisko życia

Płytkie wody przybrzeżne wschodniego Pacyfiku.

A to ciekawe!

Mimo tego, że tworzy największe skupiska płaszczek na świecie, wciąż bardzo niewiele wiadomo na temat tego gatunku. Gromadzą się tysiącami w ogromnych ławicach i prezentują jedno z najbardziej spektakularnych widowisk natury.

Uważa się, że mobule zbierają się w tak dużych gromadach, by znaleźć partnera. Zanim zaczną rytuał godowy, na wodach bogatych w plankton zaopatrują się w energię niezbędną do przedstawienia. Ławice stają się coraz większe, a pojedyncze osobniki zaczynają wyskakiwać z wody i wykonują szereg akrobacji lotniczych (salda, obroty), zanim wylądują z potężnym pluskiem. Coraz więcej osobników dołącza do pokazu, aż finalnie przestrzeń wypełniona jest skaczącymi mobulami. Uważa się, że im głośniejszy jest plusk kończący akrobację, tym większa szansa na przyciągnięcie partnerki. Ale nie przeszkadza to mniejszym członkom stada w dołączaniu do tej emocjonującej ceremonii.

Shark

Rekin epolet

(Hemiscyllium ocellatum)

Dieta

Żywi się drobnymi skorupiakami i owadami.

Środowisko życia

Płycizny Wielkiej Rafy Koralowej, wody przybrzeżne północnej, wschodniej i zachodniej Australii.

A to ciekawe!

Rekin epolet ewoluował, aby móc spacerować po lądzie. Żeruje na płyciznach Wielkiej Rafy Koralowej, która jest trudnym środowiskiem życia, ze względu na ekstremalne pływy i wysokie temperatury. Wielkie rekiny są zmuszone zamieszkiwać głębsze wody, dzięki czemu rekin epolet może bez przeszkód eksplorować to bogate środowisko.

Ponieważ podczas odpływu rekin może znaleźć się na suchym lądzie. Wtedy jego płetwy piersiowe mogą mu służyć, jako nogi i dzięki temu jest w stanie (dosłownie!) wyjść 
z kłopotliwej sytuacji.

Żaden rekin nie potrafi oddychać poza wodą, ale to nie jest problem dla epoleta. Posiada on niesamowitą zdolność przeżywania bez tlenu - może się bez niego obejść o 60 razy dłużej, niż człowiek!

Shark

Manta, diabeł morski

(Manta birostris)

Dieta

Głównym pożywieniem jest plankton.

Środowisko życia

Gatunki pelagiczne, które można znaleźć również w pobliżu brzegu, na rafach oraz wokół wysp na wodach umiarkowanych, tropikalnych i subtropikalnych na całym świecie.

A to ciekawe!

Największa na świecie płaszczka, gigantyczna manta, to zgrabna i delikatna istota. Migrując przez oceany, znajdują drogę śledząc topograficzne punkty orientacyjne oceanu, takie jak podwodne góry. Ale manty są również bardzo inteligentne i mają największy spośród wszystkich ryb. Komórki glejowe są uważane za oznakę inteligencji, a manty mają ich więcej niż kot domowy!

Pływając wokół nurków, manty potrafią być bardzo ciekawe, często zbliżają się na niewielkie odległości, by poznać interesujący je obiekt. Uważa się, że każda manta ma swoją indywidualną osobowość i znajduje to odzwierciedlenie w ich sposobie interakcji z nurkami. Pojawiły się nawet doniesienia o mantach szukających pomocy nurków w usunięciu żyłki owiniętej wokół płetw. O wiele więcej dzieje się za tymi dużymi oczami, niż sobie wyobrażamy.

Shark

Rekin wielorybi

(Rhincodon typus)

Dieta

Żywi się planktonem i nektonem, takim jak szkółki ryb, małe skorupiaki, kalmary i ikra.

Środowisko życia

Gatunek pelagiczny, występujący powszechnie we wszystkich tropikalnych i ciepłych morzach, z wyłączeniem Morza Śródziemnego.

A to ciekawe!

Rekin wielorybi - największa ryba w oceanie, osiągająca długość do 18 metrów - żywi się najmniejszymi spośród stworzeń. Waży do 20 ton i żywi się planktonem filtrując go z ponad 4,5 miliona litrów spożywanej każdego dnia wody. Rekiny mogą podróżować ogromne odległości po całym wodnym świecie, w celu znalezienia bogatych w żywność miejsc. Średnio w ciągu roku rekin może przemierzyć ponad 10 000 km w ciągłym poszukiwaniu pożywienia.

U wybrzeży Półwyspu Jukatan rekiny wielorybie zbierają się na tarło w czasie, gdy mały tuńczyk uwalnia do wody miliardy ikry. To wydarzenie, powodujące największe światowe zgromadzenie rekinów wielorybich, określane jest mianem "afuera". Można zaobserwować setki rekinów, karmiących się na tej bogatej zupie z jaj tuńczyka, filtrujących dziesiątki tysięcy litrów wody w każdej godzinie.

Rekiny wielorybie nauczyły się również wykorzystywać łatwe źródła pożywienia. Niektóre rekiny na Filipinach potrafią dobrać się do pożywnego posiłkku poprzez wysysanie ryb z sieci rybackich!

Shark

Żarłacz żółty, żarłacz cytrynowy

(Negaprion brevirostris)

Dieta

Żywi się rybami kostnoszkieletowymi i skorupiakami, oraz płaszczkami i innymi rekinami.

Środowisko życia

Zamieszkuje przybrzeża i płytkie subtropikalne wody wokół USA, aż do północnych i wschodnich wybrzeży Ameryki Południowej. Spotykany także na zachodnim wybrzeżu Afryki.

A to ciekawe!

Sposób, w który niektóre rekiny wydają na świat swoje młode bardziej przypomina rozród ssaków. Na odizolowanych namorzynach południowego Bimini na Bahamach ciężarna samica żarłacza żółtego rodzi w pełni uformowane młode, które nosiła 12 miesięcy – samice posiadają rekinią wersję pępowiny i łożyska, a młode mają nawet pępek. Ryzykując utonięcie na płytkich wodach, matka podpływa jak najbliżej skraju lasu mangrowego, by dać świeżo urodzonym rekiniątkom jak największe szanse ochrony przed drapieżnikami.

Małe rekiny spędzają pierwsze siedem lat w „żłobkach” znajdujących się głęboko w namorzynach, gdzie nawiązują przyjaźnie z innymi rekinami, ucząc się od nich jak znajdować jedzenie i unikać niebezpieczeństw. Rekinie podrostki odpływają coraz dalej od bezpiecznych namorzynów, by finalnie opuścić je na dobre w wieku 7-8 lat.

Niezwykłe jest to, że samice rekinów powracają do tych samych namorzynów, w których się wychowały, by urodzić tam własne potomstwo!

Rekin »