Menu

Czwartki 19:55

cykl programów o tematyce ekologicznej

W TROSCE O PLANETĘ

BBC Earth z dumą prezentuje specjalną kolekcję programów, które pokazują piękno naszej Ziemi, lecz także podkreślają jej kruchość. W każdy czwartek o godzinie 19:55 nasz nowy cykl ekologiczny zabierze Cię w podróż odkrywania i głębszego zrozumienia świata, w którym żyjemy, oraz tego, jak możemy go chronić.

BBC Earth można oglądać na następujących pozycjach kanałowych:

∙ Platforma CANAL+: nr 80
∙ Cyfrowy Polsat: nr 71 lub 163
∙ UPC: nr 393 (Mediabox) lub 316 (Kaon i Horizon)
∙ VECTRA: nr 512
∙ TOYA: nr 370
∙ Netia: nr 49
∙ INEA: nr 566 (HD) lub 609 (SD)
∙ Orange: nr 459 (HD) lub 90 (SD)

Extinction: The Facts

POLECANE FILMY

przyszłość planety zależy tylko od nas

Sprawdź, jakie programy przygotowaliśmy w cyklu i poznaj wskazówki, dzięki którym także Ty możesz mieć pozytywny wpływ na środowisko i zadbać o zrównoważony rozwój Ziemi. Nawet małe zmiany mogą mieć wielkie znaczenie. Pamiętaj - przyszłość Planety zależy tylko od nas.

WYMIERANIE GATUNKÓW: FAKTY

WYMIERANIE GATUNKÓW: FAKTY

PREMIERA: 11 MARCA o 19:55

Sir David Attenborough analizuje zjawisko współczesnego masowego wymierania zwierząt i roślin, badając przyczyny i wskazując potencjalne rozwiązania tego globalnego problemu. W ciągu nieco ponad 40 lat populacje zwierząt zmniejszyły się o 60%. Milionowi gatunków roślin i zwierząt grozi wyginięcie, wielu z nich już w ciągu najbliższych dziesięcioleci, jeśli nie zostaną podjęte pilne działania. Dlaczego tak się dzieje? Właśnie tę zagadkę próbuje rozwikłać Sir David.

Zgłębia przyczyny kryzysu związane z działalnością człowieka, takie jak polowania, toksyczne odpady i przekształcanie gruntów pod uprawy. Sir David wskazuje również sposoby, które mogą pomóc nam zmienić ten trend. Odpowiedzialna konsumpcja, ograniczanie spożycia mięsa i obniżenie emisji dwutlenku węgla to potencjalnie czynniki mogące odwrócić bieg wydarzeń. Zegar natury można cofnąć - pod warunkiem, że nie będziemy z tym zwlekać.

ZMIANY KLIMATU: FAKTY

ZMIANY KLIMATU: FAKTY

PREMIERA: 18 i 25 MARCA o 19:55

Już tylko dwa stopnie dzielą nas od katastrofy klimatycznej. Jeśli tempo globalnego ocieplania utrzyma się, w ciągu 40 lat osiągniemy próg trwałego zniszczenia środowiska. Fale upałów od Morza Śródziemnego po Arktykę. Szalejące pożary wymykające się spod kontroli na obszarze całych Stanów Zjednoczonych. Rosnąca liczba zgonów spowodowanych wysoką temperaturą. Dowody na zmiany klimatyczne widać wszędzie wokół nas: te zmiany zachodzą już teraz. Ale najgorszemu możemy wciąż zapobiec.

Wykorzystując sugestywne treści i poruszające relacje z pierwszej ręki, ten dokument w prosty, ale dobitny sposób przedstawia fakty dotyczące globalnego ocieplenia. Osobiste historie przybliżają nam życie ludzi dotkniętych zmianami klimatu oraz tych, którzy z tymi zmianami walczą. Wiodący światowi eksperci przedstawiają zjawiska, które na nowo określają granice naszej egzystencji. Dokument ten daje wgląd w wiedzę naukową na temat zmian klimatycznych i potencjalnych rozwiązań tego globalnego zagrożenia, łącząc materiał filmowy ukazujący już obecnie niszczycielski wpływ tych zmian na naszą planetę oraz wywiady z czołowymi światowymi naukowcami badającymi klimat.

7,7 MILIARDA LUDZI

7,7 MILIARDA LUDZI

PREMIERA: 1 KWIETNIA o 19:55

Do 2050 roku naszą planetę może zamieszkiwać nawet 10 miliardów ludzi. Zdaniem Chrisa Packhama, który poświęcił swoje życie ochronie przyrody, może to być po prostu liczba przekraczająca możliwości Ziemi. Podróżując po całym świecie w poszukiwaniu odpowiedzi na trudne i kontrowersyjne pytania, Chris bada to, co jego zdaniem może stanowić największe wyzwanie naszych czasów. Czy możemy ograniczyć wpływ rosnącej populacji ludzkiej i czy jest możliwe, aby ludzie postanowili się nie rozmnażać dla dobra planety?

Zważywszy na to, jakie piętno odbija na naszej planecie obecna populacja licząca 7,7 miliarda ludzi, Chris Packham uważa, że kwestia rosnącej populacji i jej wpływu na naszą planetę stanowi jeden z najważniejszych - i często pomijanych - tematów dyskusji w dobie rosnącej świadomości ekologicznej. W swoich badaniach skupia się na przyczynach tak szybkiego wzrostu naszej populacji, jej wpływie na świat przyrody, ale także potencjalnych rozwiązaniach tego problemu.

OSTATNIE IGLOO

OSTATNIE IGLOO

PREMIERA: 8 KWIETNIA o 19:55

Uważa się, że igloo to jedno z najstarszych ludzkich mieszkań - prosta i elegancka konstrukcja, którą wprawny Eskimos potrafi zbudować w kilka godzin. Ale igloo już wkrótce na zawsze przejdzie do historii. Arktyka ociepla się w tempie dwukrotnie szybszym niż jakakolwiek inna część Ziemi, a pokrywa lodowa Grenlandii topnieje obecnie w tempie czterokrotnie szybszym niż jeszcze w 2003 roku. Znikają śnieg i lód, a wraz z nimi igloo i społeczności, które je budowały.

Ten fascynujący dokument przedstawia typowy dzień z życia eskimoskiego myśliwego na Grenlandii, który przemierza oszałamiający arktyczny krajobraz psim zaprzęgiem, łowi ryby w skutym lodem morzu, a na koniec buduje igloo. Chociaż Eskimosi mieszkają obecnie w stałych osadach, igloo nadal służą myśliwym za schronienie podczas pobytu w dziczy. Film dokumentuje - póki jeszcze można - genialne w swej prostocie rzemiosło jakim jest budowa igloo.

MENU DLA DOBRA PLANETY

MENU DLA DOBRA PLANETY

PREMIERA: 15 KWIETNIA o 19:55

Celebryci zapoznają się z kosztem węglowym swych posiłków w ramach unikalnego eksperymentu pełnego cennych wskazówek, jak jeść w sposób przyjazny dla środowiska. Żywność jest ogromnym źródłem emisji gazów cieplarnianych. Ale najbardziej szkodliwe wybory w tej dziedzinie to nie zawsze te, których się spodziewamy.

W tym wyjątkowym programie grupa celebrytów poznaje zaskakujące fakty na temat jedzenia. Każde wybrane przez nich danie przesuwa ich w górę i w dół tablicy wyników śladu węglowego. A podczas gdy dokonują wyborów rywalizując o tytuł zwycięzcy, zespół złożony z naukowców i szefów kuchni oferuje cenne porady jak zmniejszyć negatywny wpływ naszego jedzenia na środowisko.

BŁĘKITNA PLANETA: POWRÓT

BŁĘKITNA PLANETA: POWRÓT

PREMIERA: 22 i 29 KWIETNIA o 19:55

„Błękitna planeta: powrót” to produkcja poświęcona życiu mieszkańców mórz we wszystkich zakątkach globu. Dwuczęściowa, wiecznie aktualna seria bada szczególne wyzwania stojące przed systemami ekologicznymi i dziką przyrodą w dwóch kluczowych miejscach - na Wielkiej Rafie Koralowej w Australii i na Bahamach. Wraz z rozpoczęciem sezonu lęgowego, seria śledzi losy wielorybów, żółwi i ich młodych oraz naukowców, którzy najlepiej znają nasze oceany.

Jest to produkcja niezwykle widowiskowa i bogata w wiedzę. Spektakularne nurkowanie z rekinami na Bahamach. Podwodny chór witający nadejście świtu na Wielkiej Rafie Koralowej, będącej domem dla 600 różnych rodzajów koralowców i ponad 1500 gatunków ryb. Wykorzystując elementy najlepszych materiałów filmowych z programu Blue Planet Live 2019 oraz wiedzę ekspertów w dziedzinie życia morskiego, produkcja ta przedstawia fakty umożliwiające przedstawienie stanu zdrowia naszych oceanów w czasie rzeczywistym. Biorąc pod uwagę wzrost zanieczyszczenia plastikiem i natężenia ruchu statków oraz nieustanne odławianie przez nas zasobów rybnych, jest to szczególnie aktualne przesłanie.

CZAS NATURY

CZAS NATURY

PREMIERA: 6, 13 i 20 MAJA o 19:55

Jako mieszkańcy Ziemi znajdujemy się obecnie w punkcie zwrotnym. Destrukcyjny wpływ naszej działalności na stan planety jest niezaprzeczalny. Twórcy tej zapierającej dech w piersiach i pouczającej serii przyrodniczej odwiedzają 15 różnych miejsc na świecie, by znaleźć odpowiedź na pytanie, jak przywrócić równowagę w przyrodzie i na nowo zdefiniować w niej miejsce człowieka.

Program jest okazją do poznania inspirujących działaczy na rzecz przyrody i ekologów, ale także zobaczenia rzadkich materiałów archiwalnych oraz niesamowitych zdjęć z najpiękniejszych zakątków świata, zebranych razem, aby umożliwić nam głębsze zrozumienie środowiska naturalnego i naszego w nim miejsca. Czy wkraczamy właśnie w nowy okres historii ludzkości, w którym przyroda doczeka się wreszcie należytego uznania?

GRETA THUNBERG: ROK, BY ZMIENIĆ ŚWIAT

GRETA THUNBERG: ROK, BY ZMIENIĆ ŚWIAT

PREMIERA: 27 MAJA, 3 i 10 CZERWCA o 19:55

Młoda szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg uznawana jest za jeden z najbardziej znaczących głosów na świecie w ostatnich latach. Nie chce jednak, by ludzie słuchali jej. Chce, by posłuchali naukowców. Na rok zrezygnowała ze szkoły, by prowadzić kampanię na rzecz ochrony środowiska naturalnego i nagłaśniać fakt, że temperatura na naszej planecie niebezpiecznie wzrasta. Konsekwencje tego procesu są dramatyczne. Greta odważnie nawołuje do zmian.

Dokument przedstawia jej rozpoczętą w Kanadzie podróż do miejsc poszkodowanych w wyniku działalności człowieka, rejs przez Atlantyk, rozmowy z politykami z całego świata oraz spotkania z biologami i klimatologami. Ci ostatni bardzo obrazowo przedstawiają zachodzące obecnie procesy prowadzące do nieodwracalnych i niebezpiecznych zmian klimatu na Ziemi. Greta podkreśla, że jeszcze możemy im przeciwdziałać.

JAK DBAĆ O ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ?

Ciekawostki z programów

Badania wskazują, że proces wymierania następuje obecnie sto razy szybciej niż wynikałoby to z naturalnego tempa ewolucji.
- WYMIERANIE GATUNKÓW: FAKTY -

Milion, spośród 8 milionów gatunków istot na Ziemi, jest obecnie zagrożonych wyginięciem - pięćset tysięcy roślin i zwierząt oraz pięćset tysięcy owadów.
- WYMIERANIE GATUNKÓW: FAKTY -

Od 1970 roku liczebność kręgowców, takich jak ptaki, ssaki, płazy i gady, zmniejszyła się łącznie o 60%.
- WYMIERANIE GATUNKÓW: FAKTY -

Duże ssaki wyginęły na mniej więcej trzech czwartych obszaru, na którym występowały w przeszłości.
- WYMIERANIE GATUNKÓW: FAKTY -

25% gatunków roślin zostało uznanych za zagrożone wyginięciem.
- WYMIERANIE GATUNKÓW: FAKTY -

Szacuje się, że każdego roku wycinane jest około 3,8 miliona hektarów lasów.
- WYMIERANIE GATUNKÓW: FAKTY -

Naukowcy są przekonani, że 8% gatunków jest obecnie zagrożonych wyginięciem wyłącznie z powodu zmian klimatycznych. Wraz z utratą nawet najmniejszych organizmów, destabilizujemy globalne ekosystemy i ostatecznie ryzykujemy ich całkowite załamanie.
- ZMIANY KLIMATU: FAKTY -

Dowody naukowe wskazują, że jeśli nie podejmiemy drastycznych działań w ciągu najbliższej dekady, możemy obawiać się wystąpienia nieodwracalnych szkód dla świata przyrody i upadku naszych społeczeństw.
- ZMIANY KLIMATU: FAKTY -

Wyspa Jean Charles była kiedyś domem dla 400 osób, ale osiadanie ziemi spowodowane wydobyciem ropy i gazu, oraz podnoszeniem się mórz sprawiło, że w ciągu ostatnich 6 dekad znaczna część miejscowości zniknęła.
- ZMIANY KLIMATU: FAKTY -

Takie rejony świata jak równik coraz mniej nadają się do zamieszkania ze względu na zmiany klimatyczne.
- ZMIANY KLIMATU: FAKTY -

Pożary, które przetoczyły się przez Kalifornię w ubiegłym roku, spowodowały szkody o wartości 24 miliardów dolarów. Sto sześć osób straciło w nich życie.
- ZMIANY KLIMATU: FAKTY -

Wiemy, że w ciągu ostatnich stu lat poziom morza podniósł się już o 20 cm.
- ZMIANY KLIMATU: FAKTY -

W Stanach Zjednoczonych Luizjana znajduje się na pierwszej linii frontu tego kryzysu klimatycznego. Tempo utraty powierzchni lądowej jest tam prawie najszybsze na świecie - obszar wielkości mniej więcej boiska piłkarskiego znika pod wodą co 45 minut.
- ZMIANY KLIMATU: FAKTY -

Zanim zaczęliśmy palić węglem, ilość dwutlenku węgla w atmosferze wynosiła około 280 części na milion. Obecnie jest to ponad 400 części na milion.
- ZMIANY KLIMATU: FAKTY -

Wpompowaliśmy do atmosfery tak dużo dwutlenku węgla, że nasz świat jest dziś już o około 1 stopień Celsjusza cieplejszy niż w czasach przedindustrialnych.
- ZMIANY KLIMATU: FAKTY -

10 000 lat temu na naszej planecie żyło około 5 milionów ludzi. Liczba ta wzrosła do 1 miliarda w 1800 roku i 3 miliardów w 1960 roku. Potem nastąpił gwałtowny przyrost, w efekcie którego mamy dziś na świecie 7,7 miliarda ludzi.
- 7,7 MILIARDA LUDZI -

Na świecie jest obecnie ponad 30 tak zwanych megapolis, ogromnych miast posiadających co najmniej 10 milionów mieszkańców. To nie tylko Nowy Jork, Szanghaj i Tokio - ale także Kinszasa, Lima, Bombaj. Takie skupiska ludzi wywierają ogromną presję na zasoby naturalne.
- 7,7 MILIARDA LUDZI -

W 1960 roku Sao Paulo zamieszkiwało około 4 milionów ludzi. Dziś, w miarę rozrastania się miasta, liczba ta osiągnęła około 22 milionów. Jest to finansowa stolica Brazylii i jeden z najważniejszych ośrodków gospodarczych i kulturalnych Ameryki Południowej.
- 7,7 MILIARDA LUDZI -

Soja staje się coraz ważniejszą rośliną uprawną; jest używana na całej planecie, jako pokarm dla zwierząt, aby rolnicy zdołali zaspokoić nasz stale rosnący apetyt na mięso.
- 7,7 MILIARDA LUDZI -

W 2014 roku zapasy wody w Sao Paulo niemal zupełnie wyschły w efekcie jednej z największych susz, jakie nawiedziły miasto od początku jego istnienia. Na terenie całego Sao Paulo wykopano już ponad 13 tysięcy prywatnych studni.
- 7,7 MILIARDA LUDZI -

Na całym świecie miasta takie jak Los Angeles, Kapsztad, a nawet Tokio borykają się z poważnym problemem niedostatku wody. Przewiduje się, że w ciągu 25 lat może do nich dołączyć również Londyn.
- 7,7 MILIARDA LUDZI -

Istnieją przesłanki, że w czasie, w którym populacja ludzka uległa podwojeniu, wielkość ogólnej populacji dzikich zwierząt zmniejszyła się średnio o połowę.
- 7,7 MILIARDA LUDZI -

Uważa się, że gdyby wszyscy ludzie konsumowali tyle zasobów, co przeciętny mieszkaniec Wielkiej Brytanii, potrzebowalibyśmy zasobów prawie trzech Ziem, aby zachować równowagę. Gdyby zaś przeciętna konsumpcja na świecie osiągnęła poziom amerykański, potrzebowalibyśmy prawie pięciu...
- 7,7 MILIARDA LUDZI -

W Tasiilaq, we wschodniej Grenlandii, sprawą niezmiernie ważną jest posiadanie przynajmniej jednego myśliwego w każdej rodzinie. Większość żywności mieszkańcy pozyskują z natury.
- OSTATNIE IGLOO -

Igloo buduje się z twardego śniegu, który powstaje w wyniku silnego nawiewu od tafli lodowej, który utwardza śnieg na ziemi. Śnieg zamarza nad blokami, tworząc solidną warstwę, dzięki czemu igloo jest wodoodporne i wiatroszczelne.
- OSTATNIE IGLOO -

Najważniejszym zwierzęciem, na które polują, jest foka. Bez fok człowiek nie mógłby tam przeżyć. Foki pływają blisko brzegu szukając otworów wentylacyjnych w połamanym lodzie.
- OSTATNIE IGLOO -

Arktyka ociepla się szybciej niż jakakolwiek inna część kuli ziemskiej. Pokrywa lodowa Grenlandii topi się w tempie 270 miliardów ton rocznie. Świat arktycznych łowców odchodzi w przeszłość.
- OSTATNIE IGLOO -

Łosoś hodowlany jest najpopularniejszą rybą w brytyjskich supermarketach. Cechuje się jednym z najgorszych śladów węglowych wśród powszechnie spożywanych ryb w Wielkiej Brytanii. Za około 80% tej wartości odpowiada podawany łososiom pokarm.
- MENU DLA DOBRA PLANETY -

Małże mają najniższy ślad węglowy spośród owoców morza. Dzięki muszli są wyposażone w naturalne opakowanie - nie ma potrzeby wykorzystywania mnóstwa drogich i wysokoemisyjnych materiałów by je zapakować. Co więcej, muszle małży wychwytują węgiel z atmosfery.
- MENU DLA DOBRA PLANETY -

Makrela i śledź emitują niewielkie ilości dwutlenku węgla. Ich połów wymaga mniej paliwa, ponieważ pływają blisko powierzchni, co ułatwia ich pozyskiwanie.
- MENU DLA DOBRA PLANETY -

Kluczowym powodem, dla którego wołowina ma tak wysoki ślad węglowy, jest fakt, że krowy wydalają metan.
- MENU DLA DOBRA PLANETY -

Duża część dwutlenku węgla emitowanego przez uprawy pochodzi z nawozów syntetycznych rozpylanych na polach. Zawierają one substancje chemiczne, takie jak amon i azot, które pomagają roślinom rosnąć.
- MENU DLA DOBRA PLANETY -

Produkcja nawozów syntetycznych, takich jak np. amoniak, jest procesem wysoce energochłonnym, zużywającym do 1% światowych zasobów paliw kopalnych i przyczyniającym się do 1% globalnej emisji CO2.
- MENU DLA DOBRA PLANETY -

Nasza błękitna planeta jest domem dla ponad tysiąca gatunków rekinów i spokrewnionych z nimi mant.
- BŁĘKITNA PLANETA: POWRÓT -

Statystycznie rzecz biorąc, większe zagrożenie dla naszego życia stanowią krowy czy jelenie niż osławione rekiny.
- BŁĘKITNA PLANETA: POWRÓT -

Na całym świecie każdego roku z oceanów wyławiane jest co najmniej 100 milionów rekinów.
- BŁĘKITNA PLANETA: POWRÓT -

Obecnie na całym świecie utworzono 17 wodnych rezerwatów obejmujących ponad 90 milionów kilometrów kwadratowych, ale to wciąż tylko 5% naszych oceanów.
- BŁĘKITNA PLANETA: POWRÓT -

Eliminacja rekinów zaburzyłaby równowagę całych systemów ekologicznych. Jako drapieżniki szczytowe kontrolują populację zwierząt znajdujących się poniżej nich w łańcuchu pokarmowym. Usuwają wszelkie chore lub ranne zwierzęta, utrzymując zasoby ryb w dobrej kondycji.
- BŁĘKITNA PLANETA: POWRÓT -

Ponad 3 miliardy ludzi zapewnia sobie środki do życia dzięki oceanom. Musimy chronić rekiny zarówno dla ich własnego jak i naszego dobra.
- BŁĘKITNA PLANETA: POWRÓT -

W niektórych miejscach liczebność rekinów spadła o ponad 90%. Co godzinę ginie ich prawie 10 000.
- BŁĘKITNA PLANETA: POWRÓT -

Samice żarłacza białego mogą rozmnażać się dopiero osiągnąwszy 33 lata. W połączeniu z faktem, że wydają na świat zaledwie kilka sztuk potomstwa oznacza to, że populacje rekinów są wyjątkowo podatne na przełowienie.
- BŁĘKITNA PLANETA: POWRÓT -

Rafy koralowe pokrywają mniej niż 1% powierzchni dna oceanu, ale stanowią dom dla jednej czwartej wszystkich istot morskich.
- CZAS NATURY -

Ocean dostarcza więcej tlenu niż lasy deszczowe. Środowiska takie jak to są więc szczególnie cenne.
- CZAS NATURY -

Drzewa odgrywają bardzo istotną rolę w obiegu wody. W lesie pełnym opadłego listowia, wyschniętych pni i gałęzi, woda łatwo przenika glebę. Kiedy nadchodzi pora sucha, cała ta zgromadzona w glebie woda zaczyna być stopniowo odprowadzana do potoków zabezpieczając je przed wyschnięciem.
- CZAS NATURY -