Z okazji „14. SPOTKAŃ Z FILMEM GÓRSKIM”, które odbyły się w Zakopanem w dniach 30 sierpnia – 2 września 2018, kanał BBC Earth przygotował dla swoich widzów kilka propozycji programowych, dzięki którym mogli cieszyć się widokiem imponujących górskich krajobrazów i przeżywać niesamowite, a nierzadko również niebezpieczne przygody na tysiącach metrów, będąc w bezpiecznym domowym zaciszu.
Oprócz propozycji programowych dla widzów pozostających w domach, kanał BBC Earth przygotował także coś specjalnego dla tych, którzy wybrali się na festiwal - pokaz odcinka „Góry skaliste” z programu „Góry: Życie nad chmurami” oraz spotkanie z producentem i reżyserem odcinka - Stevem Greenwoodem.
Steve Greenwood jest producentem Natural History Unit w BBC, zajmującym się profesjonalnie filmami przyrodniczymi. Przyczynił się do powstania uznanych programów dokumentalnych w tym, m.in „Góry: życie nad chmurami”, „Mountains - Life at the Extreme”, „Shark” oraz serii „Expedition Borneo”. Pracował także przy programach „Lost Land of the Jaguar” i „Lost Land of the Volcano” oraz pełnił funkcję montażysty serii dokumentalnej “Świat przyrody”.
Steve zakochał się w górach, kiedy byl jeszcze dzieckiem, wspinając się w Yorkshire Dales. Do dzisiaj wierzy, że góry pozwalają ludziom zyskać wyjątkową perspektywę na świat i życie. Jego celem jest dzielenie się miłością do gór z innymi i to marzenie pozwoliło mu stworzyć wiele wybitnych i pełnych pasji dokumentów.
Dziewicze piękno Himalajów co roku przyciąga do Nepalu 750 tysięcy podróżników. Jednak siły, dzięki którym powstały te potężne góry, mają także potężną moc destrukcyjną. W kwietniu 2015 roku doszło tam do gwałtownego trzęsienia ziemi, którego efektem były śmiertelne w skutkach osunięcia ziemi i lawiny w całych Himalajach. Nagrania zarejestrowane przez świadków tych wydarzeń ukazują ogromną skalę strat w wyniku kataklizmu. Przede wszystkim jednak przedstawiają historie himalaistów i wędrowców uwięzionych w odległych zakątkach gór. To, co miało być wyprawą życia, szybko stało się koszmarem. O ludzkim losie decydował przypadek.
Północna ściana góry Eiger w szwajcarskich Alpach jest najtrudniejszym podejściem w historii ekstremalnego alpinizmu. Przez lata uważana była za nie do zdobycia. Zabiła tylu ludzi, że zaczęto ją nazywać „ścianą śmierci” oraz „ludojadem”. Mimo stosunkowo niewielkiej wysokości (3870 m), jej nazwa przyprawia o dreszcze najlepszych alpinistów na świecie. Podczas prób jej zdobycia zginęło aż 64 śmiałków. Wyzwanie postanawia podjąć podróżnik i prowadzący programy BBC Earth Steve Backshall. Po miesiącach ciężkich treningów fizycznych oraz przygotowań psychicznych Steve w towarzystwie elitarnych wspinaczy przybywa do Szwajcarii, aby wspiąć się na szczyt okrutnego Ogra (z niem. ‘eiger’ – ‘ogr, ludożerca’). Ekipa szybko odkrywa, że pionowa ściana nie jest jedynym wyzwaniem, które na nich czeka
Przeżyj wyprawę na sam szczyt świata i zobacz na własne oczy zapierające dech w piersiach widoki oraz ekstremalne warunki, które panują w najbardziej majestatycznych górach na świecie. Góry budziły w ludziach zawsze zarówno podziw jak i strach. W programie widzowie będą mogli przyjrzeć się najwspanialszym pasmom górskim oraz zamieszkującym je zwierzętom. Udamy się w podróż przez Himalaje, Andy i Góry Skaliste, aby znaleźć odpowiedź na pytanie, jak ludzie i zwierzeta przystosowują się do życia w ekstremalnych warunkach. W pierwszym odcinku serii przyjrzymy się Górom Skalistym, które często porównuje się do „kręgosłupa Ameryki Północnej”. Porastające je przepiekne dziewicze lasy zamieszkują niedźwiedzie grizzly, wilki, kuguary i rosomaki. Dowiemy się, jak zwierzeta radzą sobie z ekstremalnymi zmianami pór roku. Widzowie zobaczą także brawurowe popisy skoczyków windsuit i wyścigi konne, które odbywają się pomiędzy plemionami indiańskimi.