Menu

Wielki krąg życia

Niedziele nie do przeoczeniaNiedziele o 17:00

O programie

Życiowe historie ze świata zwierząt

Wiele istot, jedna spektakularna podróż.

Każde zwierzę na Ziemi dąży do przedłużenia swojego gatunku. Nawet, jeżeli w niektórych przypadkach szanse są niewielkie, to każda istota rodzi się z niepohamowanym instynktem przezwyciężenia jakichkolwiek przeszkód stojących na drodze do osiągnięcia tego celu.

Produkcja składa się z sześciu odcinków. Każdy z nich pokazuje, jak dzięki odporności, nieustępliwości i niezwykłym instynktom zwierzęta starają się przezwyciężyć przeciwności, z jakimi stykają się na danym etapie swojego życia.

Sukces na danym etapie to krok bliżej do ostatecznego celu. Aby go osiągnąć zwierzęta muszą poradzić sobie z niebezpieczeństwami związanymi z młodym wiekiem i bezbronnością, nauczyć się trudnej sztuki przeżycia w dorosłym świecie, znaleźć dom, wspiąć się po drabinie społecznej, osiągnąć silną pozycję w grupie, zdobyć partnera, zostać rodzicem oraz wydać na świat zdrowe i silne potomstwo.

Podobnie jak poprzednie doskonałe programy przyrodnicze BBC, Wielki krąg życia ukazuje historie i niezwykłe zachowania zwierząt z całego świata, od Australii i Południowo-Wschodniej Azji po Afrykę i USA, prezentując widzom oszałamiające krajobrazy ich naturalnego środowiska.

Wiele z zachowań zwierząt pokazanych w programie zostało sfilmowanych po raz pierwszy w historii. Zobaczymy humbaka, który bezinteresownie spieszy na ratunek młodemu zaatakowanemu przez rekina u wybrzeży USA, indonezyjską ośmiornicę chowającą się przed niebezpieczeństwem w skorupie kokosa, szympansy z Senegalu, które polują na małe ssaki przy pomocy samodzielnie przygotowanych włóczni, czy australijskiego Maratus volans, pająka wykonującego niezwykły i kolorowy taniec godowy.

W programie zobaczymy sceny ukazujące altannika złotokryzego z Nowej Gwinei, który stara się zainteresować wybrankę ekstrawaganckim pokazem, historię tygrysiątka z Indii, które ociera się o śmierć po oddzieleniu od ojca. Poznamy też niedawno odkryty gatunek malutkiej ryby rozdymkowatej z Japonii, której samce w celu przyciągnięcia uwagi partnerki tworzą przepiękne, podwodne kręgi na piasku, a także świeżo wyklute pisklę bernikli białolicej, które na początku swojego życia musi przebyć jedną z najbardziej przerażających prób zaobserwowanych u zwierząt – śmiertelnie niebezpieczny, 120-metrowy skok ze skalistego klifu.

Gdzie obejrzysz?

nc+ - kanał 80
Cyfrowy Polsat - kanał 71 lub 163
UPC - kanał 393 lub 316
VECTRA - kanał 512
TOYA - kanał 370
Netia - kanał 49
INEA - kanał 566
Orange - kanał 459