Menu

Ukryte królestwa

nie do przeoczenianiedziele 17:00

O programie

Świat w rozmiarze mini...

Pełne wrażeń spotkanie z małymi wielkimi bohaterami, których żywot przypomina nieustający film akcji.

Nasza planeta jest domem dla milionów gatunków zwierząt i choć zazwyczaj naszą uwagę przyciągają te duże i potężne, pod naszymi stopami znajdują się ukryte, niemal magiczne światy pełne niesamowitych małych istot, które patrzą na świat z zupełnie innej perspektywy. Dzięki najnowszym zdobyczom techniki możemy spojrzeć ich oczyma i doświadczyć zagrożeń - zupełnie nieznanych nam, gigantom.

Akcja programu rozgrywa się na otwartych równinach afrykańskiej sawanny, na pustyni w Arizonie, w dżungli Borneo, w północnoamerykańskich lasach oraz w miejskiej dżungli Rio i Tokio. Zamieszkującym je malutkim żyjątkom przyjrzymy się z ich punktu widzenia: będziemy wspólnie z nimi przeciskać się między źdźbłami trawy tak, jakbyśmy znaleźli się w najgęstszej dżungli, a ucieczka przed polującą jaszczurką przywoła w naszej pamięci sceny z Parku Jurajskiego.

Ukryte Królestwa to nowe ujęcie tradycyjnego formatu programu przyrodniczego. Choć program przedstawia wyłącznie naturalne zachowania zwierząt, to przez wzgląd na skalę, dopiero unikalne połączenie technik zdjęciowych i przemyślanej narracji, pozwala oddać perspektywę małych bohaterów i imponującą dynamikę ich życia.

Bohaterowie Ukrytych Królestw nie wyróżniają się wzrostem, żaden z nich nie liczy sobie więcej niż 30 cm, ale robią nie mniejsze wrażenie niż ich pokaźnych rozmiarów koledzy. To dramatyzm w innej skali, ale w równej mierze pełen silnych emocji i zaraźliwej energii.

Od susłów do chrząszczy - wszyscy bohaterowie programu bez wyjątku pozostają na łasce żywiołów, które mogą w mgnieniu oka zniszczyć cały ich świat. Kiedy masz mniej niż 10 centymetrów wzrostu, krople deszczu jawią się niczym spadające meteoryty, drobinki kurzu są jak żwir, a nagły podmuch wiatru to śmiercionośne tornado.

Poznaj bohaterów

Hidden Kingdoms

Pasikoniszka

Pasikoniszki żyją na pustyniach zachodniej Ameryki. Swoje terytoria, które mogą mieć ponad 300 metrów szerokości, znaczą zapachem, więc nos prowadzi je do domu. W obronie terytorium wydają z siebie ostrzegawcze wycie.

Do ich naturalnych wrogów należą skorpiony, grzechotniki i myszołowce.

Zwierzęta te prowadzą nocny tryb życia, w ciągu dnia unikając niebezpiecznych pustynnych upałów. A jeśli zmoczy je deszcz, ze względu na niewielkie rozmiary szybko się wyziębiają. Pasikoniszka potrafi otrząsać się 30 razy na sekundę, wytwarzając przyspieszenie 70 razy większe od przyspieszenia ziemskiego - cztery razy większe niż otrząsający się pies.

Pasikoniszki polują na skorpiony - stworzenia, których jad może zabić człowieka, a użądlenie powoduje paraliżujący ból. Tymczasem te myszki nie tylko są odporne na jad, ale potrafią też zablokować ból powodowany użądleniem. Skorpion to raczej nie jest przeciwnik, którego atakuje się z zamkniętymi oczami, ale tak właśnie robią pasikoniszki - kierują się tylko wąsami, by dopaść ofiarę i reagować na jej ruchy.

Hidden Kingdoms

Ryjkonos sengi

Ryjkonosy sengi żyją na równinach Afryki. Są spokrewnione z mrównikami, góralkami, manatami i nawet słoniami. Te maleńkie ssaki muszą przeżyć w środowisku zasiedlonym przez zwierzęta należące do największych na ziemi.

W odróżnieniu od większości małych ssaków ryjkonosy nie kopią nor służących im za schronienie, ale za to odpoczywają tylko przez 2-3 minuty za jednym razem. Przeżycie zawdzięczają niesamowitej szybkości, z jaką wciąż przemieszczają się przez miniaturową dżunglę wśród traw sawanny.

Przed długi czas uważano, że najszybszym ssakiem na ziemi jest gepard, ale jeśli za miarę prędkości przyjąć liczbę długości ciała na sekundę, to ryjkonos zostawia geparda daleko w tyle.

Swoją szybkość zawdzięczają sieci miniaturowych torów wyścigowych, które budują na sawannie. Poświęcają mniej więcej połowę czasu na czyszczenie ich z najmniejszych śmieci, tworząc idealnie utrzymane tory, na których mogą bić swoje rekordy prędkości.

Dung beetle - Hidden Kingdoms

Skarabeusz

Skarabeusze potrafią wyczuć odchody z odległości prawie kilometra.

Tną je ząbkowaniem na głowach, po czym odnóżami niczym łopatami formują w idealne kule, które stanowić będą źródło pokarmu dla powiększającej się rodziny.

Samce skarabeuszy przywabiają samice formując jak największe kule odchodów - w nich samice złożą jaja.

Skarabeusze pchają swoje kule tyłem, z głową w dół, popychając je tylnymi odnóżami. Poruszają się przy tym zawsze w linii prostej i bez względu na przeszkody utrzymują wybrany kierunek.

Jeśli brać pod uwagę stosunek obciążenia do wagi ciała, to skarabeusz jest silniejszy od słonia - potrafi przepchnąć odpowiednik ciężarówki.

Hidden Kingdoms

Pręgowiec

Pręgowce to małe pasiaste gryzonie żyjące w lasach Ameryki Północnej - oprócz pręgowca syberyjskiego, który zamieszkuje głównie Azję.

Są niezwykle silne i gibkie - potrafią wykręcać w przeciwnych kierunkach górną i dolną część ciała, nawet w powietrzu.

W diecie pręgowca znajdują się głównie nasiona, orzechy i inne owoce, a często także trawy, grzyby, owady, larwy i jaja ptaków. Pokarm upychany jest w obszernych policzkach i zanoszony do spiżarni w norze lub gnieździe.

Pręgowce chowają swoje skarby w tunelach długich do 10 metrów. To konieczność, bo przed nadejściem zimy każdy musi sam zadbać o siebie, więc bezceremonialne okradanie cudzych spiżarni jest powszechne.

Hidden Kingdoms

Wiewiórecznik

Wiewióreczniki to niewielkie ssaki przypominające wiewiórkę. Zamieszkują korony drzew w tropikalnych lasach deszczowych. Są niezwykle ruchliwe, skaczą z drzewa na drzewo w poszukiwaniu owoców do zjedzenia.

Mają jedne z największych mózgów w porównaniu do masy ciała i bardzo szybki metabolizm, więc muszą jeść co kilka godzin.

W poszyciu leśnym żyje więcej małych stworzeń, niż w jakimkolwiek innym miejscu na Ziemi, więc konkurencja jest zacięta. Wiewióreczniki muszą rywalizować o owoce z takimi zwierzętami, jak 500 razy od nich większe orangutany.

Ich naturalni wrogowie to między innymi pytony, które posługując się receptorami ciepła potrafią tropić te małe ssaki w ciemności.

Można by przypuszczać, że największa na świecie roślina mięsożerna - dzbanecznik - to drapieżnik, którego trzeba się wystrzegać. Ale o dziwo, te rośliny bardziej są zainteresowane odchodami wiewiórecznika.

Zwierzę wabione jest słodkim sokiem rośliny, który zawiera substancje wywołujące przeczyszczenie. Kiedy wiewiórecznik pożywia się, jego odchody spadają do wnętrza rośliny, która wykorzystuje znajdujący się w nich azot.

Hidden Kingdoms

Marmozeta

Większość marmozet zamieszkuje Amerykę Południową. Mają około 20 cm długości.

Najlepiej czują się na czubkach drzew w lesie. Są doskonale przystosowane do biegania po koronach drzew i lepiej niż większość zwierząt mieszkających na drzewach wykorzystują do poruszania się nawet cienkie i chwiejne gałęzie.

Marmozety żyją w stadach i prowadzą dzienny tryb życia. W nocy chronią się na czubkach drzew i dla bezpieczeństwa przytulają się do siebie.

Można też zobaczyć je w Rio de Janeiro. Włóczą się po mieście dużymi grupami, co zapewnia im większe bezpieczeństwo.

W mieście spotykają nieznanych sobie drapieżników, takich jak koty i psy. W lesie muszą strzec się większych ssaków, węży i ptaków.

Hidden Kingdoms

Rohatyniec nosorożec

Rohatyniec nosorożec to jeden z największych chrząszczy - osiąga długość ponad 15 cm. Pomimo tak okazałych rozmiarów, nie jest dla człowieka niebezpieczny, bo nie gryzie ani nie żądli.

Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznym rogom samca. Jeden róg znajduje się na głowie, a drugi, skierowany do przodu, wystaje z tułowia. Rogi służą do walki z innymi samcami w czasie godów i do kopania.

Proporcjonalnie do swoich rozmiarów, to najsilniejsze stworzenia na Ziemi - potrafią podnosić przedmioty 100 razy cięższe od nich samych.

Potrafią wzbijać się pionowo w powietrze i składać skrzydła, by nagle spaść na ziemię, uciekając przed drapieżnikami.

Ich naturalnym siedliskiem jest las, ale w Tokio rohatyńce często mylą światła miasta ze światłem księżyca.

W naturze chrząszcze zakopują się w ziemi, chroniąc się przed niebezpieczeństwami, jakie niesie dzień. Ale mimo całej swojej siły, rohatyniec nie jest w stanie zakopać się w betonie, co wystawia go na łup takich drapieżników, jak krukowate, które potrafią dziobem rozbić jego zbroję.

Hidden Kingdoms

Skakun

Skakuny znane są z dobrego wzroku, którym posługują się w godach, polowaniu i nawigacji.

W odróżnieniu od innych pająków nie tkają sieci, lecz tropią ofiarę, a potem dzięki doskonałemu wyczuciu odległości idealnie szacują dystans i z zaskoczenia wskakują na nią. Zanim ofiara zdąży zareagować, wstrzykują jej szybko działający jad.

Skakuny są przeważnie mięsożerne, a ich ulubiona dieta to owady, na przykład muchy, chrząszcze i pasikoniki. Niektóre gatunki lubią słodycze i do swojego menu włączają nektar.

Skakuny mają cztery pary oczu. Główna para może się poruszać, a trzy pozostałe są nieruchome. Jednak ten złożony narząd wzroku działa tylko przy określonej długości fali światła.

Skąpane w czerwonych światłach na ulicach Tokio, skakuny mają problem z szacowaniem odległości i ich skoki chybiają celu. Dopiero gdy światło zmieni się na zielone, wraca im prawidłowe działanie wzroku.

Gdzie obejrzysz?

nc+ - kanał 80
Cyfrowy Polsat - kanał 71 lub 163
UPC - kanał 393 lub 316
VECTRA - kanał 512
TOYA - kanał 370
Netia - kanał 49
INEA - kanał 566
Orange - kanał 459