Menu
Top Gear

Co nowego?

SERIA 26

LUBIĘ DUŻE BAGAŻNIKI I NIE UMIEM TEGO UKRYĆ

Jaki jest najlepszy nowy samochód rodzinny typu kombi na rynku? Według producentów Top Gear jest nim bardzo porządna, przestronna i praktyczna Skoda Superb. Ale Matt i Chris uznali, że istnieje kilka lepszych odpowiedzi na to pytanie. Mianowicie Ferrari GTC4 Lusso rozwijający prędkość 208mph i Porsche Panamera Turbo Sport Turismo o mocy 190mph. Oczywiście, ich łączny koszt może wynieść... cóż, 350,000 funtów, ale oba mają duży bagażnik, oba mają normalne siedzenia z tyłu i napęd na cztery koła. Jakiego poziomu praktyczności zatem potrzebujesz? Tak więc, aby udowodnić jak rozsądnym i „rodzinnym” wyborem naprawdę są ich Ferrari i Porsche, Chris i Matt wyruszyli na sympatyczną, rozsądną wycieczkę nad norweskie fiordy. Z udziałem pił łańcuchowych, tuneli, BASE jumperów i dziwnie uporczywego Wikinga.

SUZUKI, KTÓRE WJECHAŁO NA WZGÓRZĘ I (MAMY NADZIEJĘ) ZJECHAŁO Z GÓRY

W Wielkiej Brytanii jest dokładnie 120 gór. To, według Rory Reida, po prostu za mało. Dlaczego? No cóż, jeśli podjąłbyś noworoczne postanowienie, aby zdobywać codziennie po jednej, byłbyś (a) naprawdę solidnie zmęczony, naprawdę szybko, (b) do maja byłoby po robocie! Więc Rory, jak zawsze niezłomny patriota, postawił sobie za cel wzbogacić Wielką Brytanię o zupełnie nową górę, za pomocą swoich rąk, kilku kamieni i Suzuki Ignis. Niestety, w wyścigu o zaszczyt ukoronowania Wielkiej Brytanii najnowszą górą będzie musiał ścigać się z uznanym królem rynku maleńkich aut typu 4x4, Fiatem Panda Cross. Dodajmy - prowadzonego przez Sabine Schmitz, kobietę, pozbawioną wszelkich skrupułów w kwestii rozbijania niedużego Fiata – lub nawet średniej wielkości Rory’ego - na drobne kawałki w pogoni za zwycięstwem.

WSZECHSTRONNOŚĆ TUK-TUKA

Jaki jest najbardziej uniwersalny pojazd na świecie? Według Matta LeBlanca, to stary, dobry pick-up, ikona Ameryki, którym podrzucisz dzieci do szkoły, zorganizujesz przeprowadzkę, zwieziesz ładunek drewna, a nawet wybierzesz się na polowanie. Ale według Chrisa Harrisa, najbardziej wszechstronny samochód na świecie to coś znacznie mniej widowiskowego. Mówiąc bardziej precyzyjnie, jest to skromny tuk-tuk, trzykołowa, motorowa riksza, która co dzień przewozi większą część Azji. Aby więc udowodnić naszemu sceptycznemu Amerykaninowi, jak bardzo wieloaspektowym pojazdem jest mały tuk-tuk, Chris zaprosił Matta na wycieczkę przez jego naturalne siedlisko: na Sri Lankę. A co może być lepszym sposobem na zademonstrowanie wszechstronności niż wyścig przez plantację herbaty? Albo mecz polo? I wspięcie się na cieszący się złą sławą górski szlak na Sri Lance? I jeszcze przeprawa przez średniej wielkości ocean?

LEPSZY NIŻ POCIĄG

Rząd ogłosił plan pobudzenia działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii. Jest nim HS2, linia kolei dużych prędkości pomiędzy Londynem a północą, która ma kosztować około 56 mld funtów. Chris Harris ma znacznie tańszy plan na aktywizację biznesu w Wielkiej Brytanii. W zasadzie dwa plany: nowe BMW M5 i nowy Mercedes AMG E63. Sieć absurdalnie szybkich salonów biznesowych, które pozwolą ci przenieść się z Londynu do Manchesteru szybciej niż nowym, błyszczącym pociągiem, który zapowiada rząd. Zakładając oczywiście, że możesz złamać po drodze kilka limitów prędkości - ale jesteśmy całkowicie pewni, że rząd nie będzie miał nic przeciw. Jednak który z tych dwóch niemieckich supersalonów ma ostatecznie zaspokoić potrzeby biznesowe Wielkiej Brytanii? Aby się tego dowiedzieć, Chris zaproponował mały wyścig. On zasiądzie za kierownicą Mercedesa, zaś w BMW... Stig. Biznesowy...

DWA W CENIE JEDNEGO

Recenzja nowego samochodu w programie była tradycyjnie zadaniem jednoosobowym. Prezenter siadał za kierownicą i opowiadał co sądzi na temat tego auta. Jednak producenci Top Gear, w swej nieskończonej mądrości, uznali, że byłoby zabawnie zobaczyć, jaki będzie efekt, jeśli zadanie zrecenzowania tego samego samochodu dostanie dwóch prezenterów. Jednocześnie. Tak więc Matt i Chris dostali zadanie by udać się do Hiszpanii i przyjrzeć się nowemu Bentleyowi Continental GT, rozwijającemu prędkość 200 mil na godzinę. Dwóch prezenterów, jeden samochód. Cóż, poza sporadycznymi wypadkami walki wręcz, wszystko poszło zaskakująco dobrze. Przynajmniej do czasu, aż Chris postanowił uatrakcyjnić widowisko zapraszając do współzawodnictwa samochód wyścigowy, który wygrał wyścig w Le Mans.

BÓJ SIĘ ROZPRUWACZA

Kilkanaście lat temu Porsche wyprodukowało auto o nazwie 911 GT2 RS. Był to samochód bardzo szybki, bardzo mocny, bardzo przerażający i natychmiast został ochrzczony mianem „The Widowmaker”. Teraz Porsche powraca z nowym 911 GT2 RS, który jest jeszcze szybszy i znacznie potężniejszy. Jak przerażający jest ten samochód? Chris Harris bierze kilka pigułek na odwagę i zabiera go na tor Top Gear, aby przekonać się na własnej skórze. Z pomocą przyjdą mu trudne warunki pogodowe, które naprawdę przypominają niektóre plagi biblijne, oraz opatentowany przez Top Gear „Fearometer 3000”: wymyślny gadżet, który pozwala zmierzyć poziom paniki poprzez pomiar emisji dźwiękowych kierowcy...

FRANCUSKA POMYŁKA

Katalog historycznych dzieł Renault zawiera jedne z najlepszych, najbardziej szalonych aut typu „hot hatch” jakie kiedykolwiek wyprodukowano. Zadziwiające, odlotowe kreacje o subtelności nosorożca w wyjątkowo krzykliwej hawajskiej koszuli. Teraz pojawił się już nowy okręt flagowy Renault - Megane RS - ale Rory martwi się, że stał się on nieco zbyt.... rozsądny. Dlatego właśnie wyruszył, aby sprawdzić, czy nowy samochód ma pod maską to samo stare szaleństwo Renault.... z pomocą resztek kartonu i rolki taśmy klejącej. Aż tak bardzo jest drobiazgowy.

ARYSTO-GRATY

Najtańszym nowym samochodem, który można kupić w Wielkiej Brytanii jest Dacia Sandero. Kosztuje bardzo rozsądne sześć tysięcy funtów (w momencie nagrywania) i jest to bardzo sensowny samochód. Ale, jak stwierdzili nasi prezenterzy, za tego rodzaju pieniądze można znaleźć coś, co ma znacznie więcej charakteru. Dziedzictwo. Rodowód. Tak więc, każdy wyposażony w budżet sześciu tysięcy, Matt, Chris i Rory wyruszyli, aby kupić samochód o prawdziwie arystokratycznych korzeniach. Coś takiego jak Rolls-Royce. Bentley. Mercedes-Benz. Gdy zakupy zostały już dokonane - zakupy, które w niektórych przypadkach były nawet w stanie samodzielnie się poruszać - naszym prezenterom kazano zgłosić się na torze testowym Top Gear, aby przeprowadzić serię zadań. Naprzeciw stanęła Dacia Sandero. Prowadzona przez Stiga, który, można powiedzieć, nie jest wielkim fanem budżetowych rumuńskich hatchbacków. I jakby to nie wystarczyło, aby uśmiercić ich „klasyka” raz na zawsze, druga runda - błahostka - poległa na sześciogodzinnym wyścigu wytrzymałościowym na torze Silverstone. Podpowiadamy, że to jeden z najbardziej sadystycznych dla aut odcinków Top Gear w ostatnich latach.

PO PROSTU THE BEST?

Producenci samochodów uwielbiają wygłaszać śmiałe deklaracje na temat swoich najnowszych dzieł - najszybszy, najtańszy, najbardziej ekonomiczny - ale tym razem bardziej się nie da. Rolls-Royce twierdzi, że jego nowy Phantom, wart 360,000 funtów, to „najlepszy samochód na świecie”. Tak więc, stwierdził Rory, jeśli to naprawdę najlepszy samochód na świecie, to powinien być najlepszy pod absolutnie każdym względem. Rory poddał zatem nowego Phantoma gruntownemu i dogłębnie brytyjskiemu testowi drogowemu. Poprzez staranne zapoznanie się z opinią niektórych Londyńczyków, niektórych instragramowych influencerów i niektórych krów.

BRYTYJSKI JAK KRÓLOWA WIKTORIA

Jeśli nie mówimy o „buldogu w cylindrze i kamizelce z flagą Wielkiej Brytanii, wyszczekującego hymn narodowy na dachu Pałacu Buckingham”, to nie znajdziesz nic bardziej brytyjskiego niż Aston Martin, prawda? Nie do końca jest to prawda. Nowy Aston Martin V8 Vantage jest zasilany silnikiem Mercedesa i zapożyczył wiele innych sprytnych rozwiązań stosowanych w Mercedesach, aby jeździć szybciej. A jeśli szukasz dwuosobowego samochodu sportowego z mnóstwem niemieckich elementów, zawsze możesz sięgnąć po Mercedesa AMG GT. Taka sama cena, taka sama moc, w pełni niemiecki. A więc niemiecko- brytyjski czy niemiecko-niemiecki? Matt LeBlanc wyrusza na tor testowy Top Gear, aby podjąć decyzję.

MAŁY SAMOCHÓD KONTRA SUPERSAMOCHÓD

Nowy Ford Fiesta ST to bardzo dobry mały samochód. Ale czy jest lepszy niż warty 300,000 funtów, posiadający 700 koni mechanicznych Lamborghini Aventador? No cóż, według Chrisa Harrisa, owszem. Aby udowodnić swoją opinię, Chris zabrał bardzo przystępną cenowo Fiestę i bardzo nieprzystępne Lamborghini w wielką podróż przez Walię. A także na najwyższy poziom pewnego szczególnie wąskiego parkingu wielopoziomowego, ponieważ to prawidłowy test konsumencki. No i na tor wyścigowy, ponieważ to jest Chris Harris.

TOP GEAR seria 26

Top Gear

Seria 26

Największy na świecie program motoryzacyjny powraca!

W 26. serii Top Gear Matt LeBlanc, Chris Harris, Rory Reid i Stig wracają na nasze ekrany.

Podczas pięciu odcinków zobaczymy jak zespół odkrywa najlepsze supersamochody Ferrari i Porsche, będące alternatywą dla tradycyjnych rodzinnych pojazdów typu kombi, ściga się na szczyt góry parą najmniejszych samochodów z napędem 4x4 w Wielkiej Brytanii, ryzykuje życiem i zdrowiem w morskiej i lądowej podróży tuk-tukiem przez Sri Lankę, przekonuje się, jak przerażające potrafi być Porsche 911 GT2RS przy pomocy ultranowoczesnego gadżetu „Fearometer 3000” oraz sprawdza czy można kupić i ścigać się używanymi luksusowymi samochodami o cenie niższej niż koszt Dacii Sandero.

Nowa seria, filmowana w takich miejscach jak Norwegia, Sri Lanka czy Hiszpania, tradycyjnie oferuje całe spektrum znaków rozpoznawczych Top Gear, takich jak oszałamiające zdjęcia, najnowocześniejsze supersamochody oraz gwiazdy goszczące na trasach „Top Gear Reasonably Fast Car”.

Kiedy obejrzysz?

Niedziele 22:00