Menu

Siedem światów, jedna planeta

NOWE SPOJRZENIE

Sir David Attenborough zabierze nas w niesamowitą podroż przez siedem kontynentów Ziemi.

BBC Earth można oglądać na następujących pozycjach kanałowych:

  • Platforma CANAL+: nr 80
  • Cyfrowy Polsat: nr 71 lub 163
  • UPC: nr 393 (Mediabox) lub 316 (Kaon i Horizon)
  • VECTRA: nr 512
  • TOYA: nr 370
  • Netia: nr 49
  • INEA: nr 566 (HD) lub 609 (SD)
  • Orange: nr 459 (HD) lub 90 (SD)
Seven Worlds One Planet

Zwiastun

POLECANE FILMY

O PROGRAMIE

Miliony lat temu niewyobrażalne siły rozerwały skorupę Ziemi dając początek siedmiu nadzwyczajnym kontynentom. Każdy z nich jest oddzielnym światem, z niepowtarzalnym klimatem, ukształtowaniem terenu oraz wyjątkowymi przedstawicielami fauny i flory.

Program z narracją Sir Davida Attenborough (w polskiej wersji Krystyna Czubówna), ukazuje jak na obszarze każdego z nich kształtowały się niepowtarzalne formy życia. Ujawnia także niezwykłe, nieznane dotąd zachowania zwierzęcych mieszkańców wszystkich kontynentów, od spalonych słońcem równin Afryki po skute lodem wody otaczające Antarktydę.

BBC Earth po raz pierwszy zrealizowało serię bazującą na siedmiu kontynentach w momencie, gdy bioróżnorodność każdego z tych kontynentów znajduje się w jego szczytowym punkcie. Dotychczas w programach przyrodniczych świat natury dzielony był według rodzajów siedlisk, podział na kontynenty to zupełnie nowy sposób patrzenia na planetę. Seria składa się z siedmiu odrębnych filmów, ponieważ każdy kontynent ma swoją tożsamość, swoje cechy charakterystyczne i swoją unikalną przyrodę.

Serial jest hołdem dla różnorodności form życia, ale ma także na celu ukazanie wielu wyzwań stojących przed zwierzętami we współczesnym świecie zdominowanym przez człowieka. Opowiadając te nieznane i niespodziewane historie z życia zwierząt, pragniemy ujawnić fundamentalną prawdę o tym, co sprawia, że każdy z naszych siedmiu światów jest całkowicie wyjątkowy.

Antarktyda

Antarktyda

Najzimniejszy, najbardziej wietrzny i najbardziej nieprzyjazny z kontynentów. Pisklęta pingwinów podejmują śmiertelne ryzyko konfrontacji z orkami i lampartami morskimi, kolorowe rozgwiazdy i gigantyczne robaki wyścielają dno morskie, podczas gdy na powierzchni odbywa się jedno z największych na świecie widowisk żerowania.

Azja

Azja

Największy ze wszystkich kontynentów. Na jego mroźnej północy morsy gromadzą się w ogromne skupiska, niedźwiedzie zbierają się w wulkanach, a przypominające yeti małpy toczą walki w odległych lasach Chin. Na tropikalnym południu wałęsa się kilka ostatnich nosorożców sumatrzańskich, zaś w Iranie czai się najbardziej nietypowy drapieżnik na świecie.

Ameryka Południowa

Ameryka Południowa

Kontynent o największym bogactwie gatunków na Ziemi. W Andach pumy polują na guanako, podczas gdy rzadko obserwowane niedźwiedzie wspinają się po drzewach w poszukiwaniu mini awokado. W Amazonii drzewołazowate w oryginalny sposób opiekują się swoim potomstwem, barwne ary jedzą glinę, a jerzyki wykonują śmiertelnie niebezpieczne loty przez gigantyczny wodospad.

Australia

Australia

Ląd wypchnięty na środek oceanu jeszcze w czasach dinozaurów. W dżungli kazuar – jeden z najbardziej niebezpiecznych ptaków na świecie – ma sześć stóp wzrostu. W głębi lądu kangury i wombaty stawiają czoła burzom śnieżnym, zaś lasy eukaliptusowe wypełniają niespotykane dotąd drapieżniki.

Europa

Europa

Miejsce, gdzie dzika przyroda trwa u boku ludzi. Na Gibraltarze obserwujemy dramatyczne porwanie małej małpki, zaś na wiedeńskim cmentarzu walczą ze sobą o łupy gangi dzikich chomików. Na tym bajkowym kontynencie wilki włóczą się po kniejach, smoki czają w jaskiniach, a małe niedźwiadki błądzą wśród leśnych zagajników.

Ameryka Północna

Ameryka Północna

Kontynent zmian. Zimą rysie przemierzają Jukon, polując na zające amerykańskie, a manaty szukają gorących źródeł, aby ratować się przed zamarznięciem. Latem ryby z Tennessee budują spektakularne podwodne piramidy, świetliki rozjaśniają nocą las, a niedźwiedzie polarne skaczą ze skał polując na białuchy.

Afryka

Afryka

Tu odbywa się największy spektakl z udziałem dzikich zwierząt na Ziemi. Szympansy wytwarzają narzędzia, gepardy polują na zdobycz dwukrotnie większą od siebie, a w krystalicznie czystych słodkowodnych jeziorach przebiegli oszuści próbują wprowadzić w błąd troskliwe matki, opiekujące się swym narybkiem.

TWÓRCY

Cytaty

W tej serii przedstawiamy także nowe gatunki, nieznane nam dotąd zachowania zwierząt oraz miejsca, w których nie byliśmy nigdy wcześniej.
- Jonny Keeling, producent wykonawczy -

Dotychczas w programach przyrodniczych dzieliliśmy świat natury według rodzajów siedlisk, podział na kontynenty to zupełnie nowy sposób patrzenia na planetę.
- Scott Alexander, producent serii -

Filmowanie pod lodem morskim nie jest łatwe. Na Antarktydzie przewierciliśmy dziewięć stóp lodu, a następnie doświadczeni nurkowie ześlizgnęli się tym tunelem do wody jak na zjeżdżalni.
- Fredi Devas, producent odcinka o Antarktydzie -

Dla mnie najważniejszy w kręceniu filmów przyrodniczych jest moment, kiedy napotykasz w przyrodzie coś takiego, że trudno ci uwierzyć, że to istnieje naprawdę. Jest to ogromna radość!
- Emma Napper, producentka odcinka o Azji -

Ameryka Południowa to kontynent, na który składa się tylko 12% lądu na Ziemi, a mimo to żyje tu 40% wszystkich gatunków zwierząt.
- Chadden Hunter, producent odcinka o Ameryce Południowej -

Miło jest trafić wreszcie na sytuacje, w których zwierzęta znalazły bezpieczne miejsce do życia i czują się bardziej swobodnie.
- Chadden Hunter, producent odcinka o Ameryce Południowej -

Większość zwierząt zamieszkujących Australię nie występuje nigdzie indziej. To kontynent dziwolągów i zwierząt niezwykle pięknych, nigdy niespotykanych w innych miejscach.
- Emma Napper, producentka odcinka o Australii -

Europa posiada bogactwo gatunków, którego większość ludzi nie jest świadoma. Naszym celem było ukazanie kontynentu europejskiego od zupełnie nowej strony i zwrócenie uwagi na to, jak dzikie zwierzęta i ludzie współistnieją obok siebie w XXI wieku.
- Giles Badger, producent odcinka o Europie -

Ameryka Północna słynie z widowisk tworzonych przez robaczki świętojańskie. Technologia filmowania przy słabym oświetleniu właśnie osiągnęła poziom umożliwiający nam skuteczne wejście w ten ciemny świat.
- Chadden Hunter, producent odcinka o Ameryce Północnej -

To, w jaki sposób będziemy traktować naszą przyrodę i chronić dzikie zwierzęta, zadecyduje o przyszłości całego życia na Ziemi. Jest to niezwykle delikatna równowaga, którą należy utrzymywać.
- Giles Badger, producent odcinka o Afryce -

Członkowie ekipy muszą nosić kaski, ochraniacze na twarz i mocne rękawice. Wielokrotnie ręcznie trzeba było łapać lecące drony! Doszło do tego, że część zespołu nosiła kaski krykietowe w najbardziej odległych zakątkach świata.
- Colin Jackson, ekspert w dziedzinie dronów -