Siedem światów, jedna planeta

O programie

Miliony lat temu niewyobrażalne siły rozerwały skorupę Ziemi dając początek siedmiu nadzwyczajnym kontynentom. Każdy z nich jest oddzielnym światem, z niepowtarzalnym klimatem, ukształtowaniem terenu oraz wyjątkowymi przedstawicielami fauny i flory.

Program z narracją Sir Davida Attenborough (w polskiej wersji Krystyna Czubówna), ukazuje jak na obszarze każdego z nich kształtow…

Polecane filmy

Siedem światów, jedna planeta: zwiastun

Siedem światów, jedna planeta: prequel

Kontynenty

Siedem światów, jedna planeta

ANTARKTYDA

Najzimniejszy, najbardziej wietrzny i najbardziej nieprzyjazny z kontynentów. Pisklęta pingwinów podejmują... śmiertelne ryzyko konfrontacji z orkami i lampartami morskimi, kolorowe rozgwiazdy i gigantyczne robaki wyścielają dno morskie, podczas gdy na powierzchni odbywa się jedno z największych na świecie widowisk żerowania.

Siedem światów, jedna planeta

AZJA

Największy ze wszystkich kontynentów. Na jego mroźnej północy morsy gromadzą się w ogromne skupiska, nie... dźwiedzie zbierają się w wulkanach, a przypominające yeti małpy toczą walki w odległych lasach Chin. Na tropikalnym południu wałęsa się kilka ostatnich nosorożców sumatrzańskich, zaś w Iranie czai się najbardziej nietypowy drapieżnik na świecie.

Siedem światów, jedna planeta

AMERYKA POŁUDNIOWA

Kontynent o największym bogactwie gatunków na Ziemi. W Andach pumy polują na guanako, podczas gdy rzadko ob... serwowane niedźwiedzie wspinają się po drzewach w poszukiwaniu mini awokado. W Amazonii drzewołazowate w oryginalny sposób opiekują się swoim potomstwem, barwne ary jedzą glinę, a jerzyki wykonują śmiertelnie niebezpieczne loty przez gigantyczny wodospad.

Siedem światów, jedna planeta

AUSTRALIA

Ląd wypchnięty na środek oceanu jeszcze w czasach dinozaurów. W dżungli kazuar – jeden z najbardziej nieb... ezpiecznych ptaków na świecie – ma sześć stóp wzrostu. W głębi lądu kangury i wombaty stawiają czoła burzom śnieżnym, zaś lasy eukaliptusowe wypełniają niespotykane dotąd drapieżniki.

Siedem światów, jedna planeta

EUROPA

Miejsce, gdzie dzika przyroda trwa u boku ludzi. Na Gibraltarze obserwujemy dramatyczne porwanie małej małpki,... zaś na wiedeńskim cmentarzu walczą ze sobą o łupy gangi dzikich chomików. Na tym bajkowym kontynencie wilki włóczą się po kniejach, smoki czają w jaskiniach, a małe niedźwiadki błądzą wśród leśnych zagajników.

Siedem światów, jedna planeta

AMERYKA PÓŁNOCNA

Kontynent zmian. Zimą rysie przemierzają Jukon, polując na zające amerykańskie, a manaty szukają gorący... ch źródeł, aby ratować się przed zamarznięciem. Latem ryby z Tennessee budują spektakularne podwodne piramidy, świetliki rozjaśniają nocą las, a niedźwiedzie polarne skaczą ze skał polując na białuchy.

Siedem światów, jedna planeta

AFRYKA

Tu odbywa się największy spektakl z udziałem dzikich zwierząt na Ziemi. Szympansy wytwarzają narzędzia, g... epardy polują na zdobycz dwukrotnie większą od siebie, a w krystalicznie czystych słodkowodnych jeziorach przebiegli oszuści próbują wprowadzić w błąd troskliwe matki, opiekujące się swym narybkiem.

Twórcy

Sir David Attenborough

Sir David Attenborough

prezenter

Przez ostatnie 60 lat David Attenborough jest jednym z czołowych twórców filmów przyrodniczych na świecie,... znanym z przełomowych serii, takich jak „Życie na Ziemi”, „Błękitna planeta” i „Planeta Ziemia”, oglądanych przez miliardy ludzi na całym świecie. Jego niezwykła kariera rozciąga się od epoki kina czarno-białego, przez telewizję kolorową, aż po technologie HD i 3D, a jego filmy zostały uhonorowane licznymi nagrodami Emmy i British Academy (BAFTA). W 1985 roku otrzymał od królowej tytuł szlachecki i najwyższe brytyjskie odznaczenie, Order Zasługi. Jest także laureatem wielu innych wyróżnień i członkiem Towarzystwa Królewskiego. W Wielkiej Brytanii David Attenborough cieszy się statusem skarbu narodowego, a ostatnio został wybrany najpopularniejszą osobą publicznego zaufania w Wielkiej Brytanii. Jego filmy nieustannie przesuwają granice technologii w filmach przyrodniczych, a ostatnie projekty związane są zarówno z aplikacjami, jak i rzeczywistością wirtualną (VR).

Johny Keeling

Jonny Keeling

producent wykonawczy

Dr Jonny Keeling jest producentem wykonawczym „Siedmiu światów, jednej planety”. Od 23 lat pracuje w BBC Stu... dios Natural History Unit, gdzie pełnił rolę producenta, reżysera i producenta wykonawczego wielu serii przyrodniczych i filmów dokumentalnych, w tym „Planety Ziemi”, „Planety Ziemi II”, „Życia ssaków”, „Goryla górskiego”, „Świata Natury”, „Wildlife on One”, „Lost Land of the Volcano” i „Lost Land of the Tiger”.

Scott Alexander

Scott Alexander

producent serii

Scott Alexander jest producentem serii „Siedem światów, jedna planeta”. Przepracował ponad 20 lat w BBC Stud... ios Natural History Unit, kręcąc filmy na wszystkich siedmiu kontynentach. Produkował programy telewizyjne na żywo z rezerwatu Masai Mara w Kenii w ramach „Big Cat Live”, wielokrotnie nagradzany serial przyrodniczy „Deadly60” dla dzieci, a także wyreżyserował nagrodzony przez BAFTA przełomowy serial „Życie gadów i płazów”.

Chadden Hunter

Chadden Hunter

producent odcinków o Ameryce Północnej i Południowej

Dr Chadden Hunter to australijski biolog, specjalista od dzikich zwierząt i filmowiec. Po uzyskaniu doktoratu... z badań nad dżeladą brunatną w Etiopii, Chadden współpracował z National Geographic i Discovery Channel, filmując wszelkie możliwe tematy: począwszy od ceremonii plemiennych w Afryce, a skończywszy na panterze śnieżnej w Pakistanie. W programie „Planeta Ziemia” zyskał sławę po tym jak spędził miesiąc w odchodach nietoperzy, a podczas nagrywania arktycznych wilków dla „Lodowej planety” przekonał się, że minus 40°C to wystarczająco zimno, aby zamarzły mu zamknięte oczy. W swoim dorobku ma produkcję serii o dzikiej Arabii, która uzyskała nominację do dwóch nagród Emmy. Podczas produkcji odcinka „Stepy” dla „Planety Ziemi II” Chadden nabrał jeszcze większego szacunku dla każdego nosorożca, którego spotykał wędrując pieszo przez wysoką trawę. Chadden wyprodukował i wyreżyserował dwa odcinki z serii „Siedem światów, jedna planeta”, poświęcone Ameryce Północnej i Południowej, filmując wszystko od rysia w Jukonie po pumę w Patagonii.

Fredi Devas

Fredi Devas

producent odcinka o Antarktydzie

Dr Fredi Devas jest wielokrotnie nagradzanym twórcą filmów przyrodniczych, przejawiającym szczególną tro... skę o przyrodę i stojące przed nią wyzwania. Po ukończeniu doktoratu na temat pawianów niedźwiedzich w Namibii, Fredi prowadził badania nad handlem mięsem dzikich zwierząt z kłusownictwa w Gwinei Równikowej, a następnie spędził czas mieszkając z buszmenami San w Afryce Południowej. Pracując nad „Planetą Ziemią II”, „Zamarzniętą Planetą” i „Dziką Arabią”, miał przyjemność filmować hieny włóczące się po ulicach miast Etiopii, niedźwiedzie polarne ucztujące na padlinie wieloryba, a także wyścigi wielbłądów z dżokejami-robotami. W „Siedmiu światach, jednej planecie” powrócił do swojej miłości – antarktycznej pustyni. Największe wrażenie zrobiło na nim znalezienie się w tłumie pół miliona pingwinów królewskich, ale przeraził go również wpływ, jaki działalność człowieka wywiera na przyrodę nawet w tak odległych miejscach.

Emma Napper

Emma Napper

producentka odcinków o Azji i Australii

Dr Emma Napper jest producentką odcinków poświęconych Azji i Australii. Dorastając w Manchesterze uciekał... a w świat programów o dzikich zwierzętach, następnie podjęła studia w dziedzinie zoologii, a w 2004 roku rozpoczęła pracę w BBC. Od tamtej pory Emma pracowała nad wieloma serialami Davida Attenborough takimi jak „Zadziwiające życie bezkręgowców”, „Madagaskar”, „Życie”, „Life Story” i „Planeta Ziemia II”. Miała szczęście filmować niezwykle różnorodne zwierzęta, od malutkich robaczków po szympansy i jaguary polujące na kajmany! W ramach pracy nad „Siedmioma światami, jedną planetą” odwiedziła pustynie i dżungle Australii oraz tajemnicze miejsca w Azji Południowo-Wschodniej, aby uchwycić na taśmie nowe przygody zwierzęcych bohaterów, a także pracowała ze swoim zespołem nad sekwencjami ze wszystkich zakątków tych kontynentów.

Giles Badger

Giles Badger

producent odcinków o Europie i Afryce

Giles Badger jest producentem i reżyserem odcinków o Europie i Afryce. Od 17 lat pracuje w Natural History U... nit w BBC, gdzie wyprodukował i wyreżyserował m.in. „Życie w powietrzu”, „Planetę Małp”, „Super inteligentne zwierzęta” oraz „Dzikie Chiny”. Po ukończeniu studiów zoologicznych na Uniwersytecie w Bristolu, Giles pracował jako przewodnik safari w Botswanie. Tam rozwijała się jego pasja do dzikiej przyrody kontynentu afrykańskiego. W swojej karierze, Giles śledził gęsi w ich podróży nad Himalajami, wędrował po Arktyce z niedźwiedziami polarnymi, dzielił jaskinie z 10 milionami nietoperzy i rodzinami pawianów, a ostatnio poczuł miłość do dzikiej przyrody znacznie bliżej własnego domu – w Europie.

Hans Zimmer

Hans Zimmer

Muzyk

Hans Zimmer zrealizował ponad 200 projektów, które łącznie przyniosły dochód ponad 28 miliardów dolarów... na całym świecie. Zimmer został uhonorowany nagrodą Akademii, dwoma Złotymi Globami, trzema nagrodami Grammys, Amerykańską Nagrodą Muzyczną oraz nagrodą Tony. Wybitnie osiągnięcia Zimmera w ciągu ostatnich kilku lat to m.in. „Wdowy”, które umożliwiły kompozytorowi powrót do współpracy z reżyserem Stevem McQueenem po sukcesach jakie odniosło ich wspólne dzieło – „Zniewolony”, „Blade Runner 2049”, w którym wraz z Benjaminem Wallfischem pełnił rolę współscenarzysty i zdobył nagrody Grammy, BAFTA i Critics’ Choice za najlepszą muzykę; oraz „Dunkierka” Christophera Nolana, za którą otrzymał nominację do Oscara, nagrody Grammy, Złotego Globu, BAFTA i nagrodę krytyków Critics’ Choice Award. Inne wybitne dzieła Zimmera to muzyka do filmów: „Gladiator”, „Cienka czerwona linia”, „Lepiej być nie może”, „Rain Man”, trylogia „Batman: Mroczny rycerz”, „Incepcja”, „Thelma i Louise”, „Helikopter w ogniu”, „Ostatni Samuraj” oraz - ostatnio - disneyowska adaptacja słynnego filmu animowanego „Król Lew”.

Numery kanału BBC Earth u najpopularniejszych operatorów:

  • Platforma CANAL+ - kanał numer 80
  • Polsat Box (wcześniej Cyfrowy Polsat) - kanał numer 71 lub 163
  • UPC - kanał numer 382 (Mediabox) lub 316 (Kaon i Horizon)
  • VECTRA - kanał numer 512
  • TOYA - kanał numer 367
  • Netia - kanał numer 49
  • INEA - kanał numer 171
  • Orange - kanał numer 459 (HD) lub 90 (SD)

O kanale

BBC Earth prezentuje piękno otaczającego nas wszechświata i dostarcza niezapomnianych wrażeń. Przybliża widzów do nieujarzmionej przyrody, poczynając od najmniejszych stworzeń, kończąc na nieograniczonych przestrzeniach kosmosu.