Serengeti

JEDNO MIEJSCE, WSPÓLNA HISTORIA

O programie

Seria przyrodnicza BBC Earth przedstawiająca z bliska codzienne życie zwierząt zamieszkujących dziewicze tereny afrykańskiego parku Serengeti.

Park powstał prawie 70 lat temu, a jego historia pozostaje inspiracją dla konserwatorów na całym świecie. Cały ekosystem Serengeti obejmuje obszar ponad 19000 km kwadratowych i stanowi jeden z najbogatszych i najcenniejszych obszarów chronionych …

Polecane filmy

Serengeti: zwiastun

Pierwsze kroki dziecka

BOHATEROWIE

Serengeti

Kali

lwica

Kali jest oddaną matką czworga młodych. Ta doświadczona i odważna lwica popełniła jeden wielki błąd - ma młode... z samcem spoza stada. Wygnana z rodziny, zmuszona jest samotnie wychowywać potomstwo - zadanie niemal niemożliwe. Ale Kali jest silna i zdeterminowana. Bez względu na to, w jak desperackim położeniu się znajdzie, nigdy się nie poddaje. Pomimo wielu wyzwań i przeszkód, które musi pokonać, jej młoda rodzina zawsze będzie na pierwszym miejscu. Dotkliwie walczy do ostatniego tchu, by ocalić swoje kocięta. Jednak głęboko w sercu wie, że jedynym miejscem, w którym jej młode będą naprawdę bezpieczne, jest jej stado i jakoś musi znaleźć sposób, by tam wrócić.

Serengeti

Bakari

pawian

Bakari to samiec pawiana, który ma wielkie serce i swoje zasady. Jest przygotowany do walki o to, co dla niego... najdroższe. Zazwyczaj jest czuły i zwykle pokojowo nastawiony, ale kiedy Sabira, kobieta, której jest oddany, zostaje skradziona przez nowego dowódcę oddziału, przysięga ją odzyskać. Ta misja doprowadza go do konfliktu z lekkomyślnym i agresywnym przywódcą. Kiedy Subira zostaje zabita przez pytona, Bakari próbuje zabrać swoje osierocone dziecko. Zmagając się z żalem, brakiem umiejętności rodzicielskich, a także agresją przywódcy, Bakari nie jest pewien swojej przyszłości. Jednak stawia czoła każdej porażce, zdeterminowany, by zawsze postępować właściwie.

Serengeti

Kike

gepardzica

Kike to początkująca matka 3 młodych, która próbuje wychowywać je w bardzo niepewnym miejscu. Samice gepardów... muszą wychowywać swoje potomstwo samotnie. To trudne zadanie dla każdej matki, ale dla młodej i niedoświadczonej Kike stanowi ogromne wyzwanie. Zanim urodziła młode, była niezależna i dużo bardziej mobilna. Kiedy napotkała trudności lub niebezpieczeństwo, mogła po prostu zmienić miejsce pobytu. Teraz, jako samotny rodzic z małymi kociakami, nie jest to już możliwe, więc musi całkowicie zmienić swoją strategię.

Serengeti

Zalika

hiena

Młoda, zuchwała samica, podróżująca ku swojemu przeznaczeniu. Musi stać się dojrzałą i odważną nową przywódczy... nią klanu. Zostaje wcielona w tę rolę, gdy jej wojownicza matka zostaje zabita przez podstępne lwy. Zalika była przygotowywana przez matkę do objęcia przywództwa, ale w tamtym czasie koncentrowała się głównie na wychowaniu własnych młodych. Kiedy jej matka tragicznie i nieoczekiwanie umiera, Zalika zostaje wrzucona w nową rolę. Wciąż opłakując śmierć bliskiej osoby, musi stawić czoła swoim obowiązkom i zdobyć szacunek swojego klanu. Staje przed szeregiem wyzwań, próbując sprostać swojemu dziedzictwu.

Serengeti

Jasari

likaon

Odważny, podejmujący ryzyko i dumny ojciec, gotowy zrobić wszystko, by zapewnić przetrwanie swojej rodzinie. J... asari przenosi swoją rozwijającą się rodzinę do Serengeti, by skorzystać z przybycia Wielkiej Migracji. To ryzykowne posunięcie, gdyż pora przybycia stad jest nieprzewidywalna. Gdy ma się na utrzymaniu 12 szczeniąt, dostęp do pożywienia jest krytycznym czynnikiem, ważącym na ich przetrwaniu. Ale to nie wszystko, z czym mała rodzina musi się zmagać - hieny, arcywrogowie likaonów, też tam są... Likaony to mistrzowie polowań, ale hieny są przygotowane do kradzieży każdego złapanego posiłku. Życie szczeniąt Jasariego jest zagrożone na każdym kroku.

Serengeti

Nalla

słonica

Nalla to mądra, pracująca matka i matriarchini rodziny słoni. Musi pogodzić obowiązki związane z wychowaniem n... oworodka, prowadzeniem stada i temperowaniem zachowań hałaśliwego, nastoletniego syna. Znalezienie pożywienia, wody i zapewnienie bezpieczeństwa stadu to praca na pełen etat, a dodatkowe obowiązki macierzyńskie sprawiają, że ma naprawdę ciężkie zadanie. Ale dzięki mądrości i doświadczeniu, Nalla zachowuje spokój w obliczu trudnych decyzji. Jej historia jest przejmująca - musi stanowczo zachęcać najstarszego syna do opuszczenia rodziny, jednocześnie ucząc najmłodsze dziecko życia w stadzie.

Serengeti

Shani

zebra

Shani jest liderką swojego stada. Odważna, ale ostrożna i mądra na tyle, by rozpoznać niebezpieczeństwa, przed... którymi stoi. Prowadzi stado na coroczną migrację w poszukiwaniu świeżej trawy, w kierunku rzeki, która dzieli Serengeti. Po drodze jednak musi się zatrzymać, by urodzić syna. Wkrótce jest gotowy do wspópracy ze stadem w trakcie migracji. Kiedy docierają do niesławnej rzeki pełnej krokodyli, stają przed ogromnym wyzwaniem - wyborem odpowiedniego miejsca i momentu na przejście. Jeśli Shani popełni błąd, zarówno ona, jak i jej źrebak mogą zginąć...

Numery kanału BBC Earth u najpopularniejszych operatorów:

  • Platforma CANAL+ - kanał numer 80
  • Polsat Box (wcześniej Cyfrowy Polsat) - kanał numer 71 lub 163
  • UPC - kanał numer 382 (Mediabox) lub 316 (Kaon i Horizon)
  • VECTRA - kanał numer 512
  • TOYA - kanał numer 367
  • Netia - kanał numer 49
  • INEA - kanał numer 171
  • Orange - kanał numer 459 (HD) lub 90 (SD)

O kanale

BBC Earth prezentuje piękno otaczającego nas wszechświata i dostarcza niezapomnianych wrażeń. Przybliża widzów do nieujarzmionej przyrody, poczynając od najmniejszych stworzeń, kończąc na nieograniczonych przestrzeniach kosmosu.