BBC Earth

STEPY I SAWANNY

Stepy i sawanny zajmują jedną czwartą całej powierzchni Ziemi i są domem dla wielu gatunków dzikich zwierząt. Od dziwacznego, rzadko spotykanego przez człowieka suhaka stepowego w Azji, po gigantyczne mrówkojady w Brazylii – zwierzęta stepów i sawanny muszą wykazywać niezwykłe zdolności, żeby przetrwać w tym wymagającym środowisku. W zalanej wodą delcie Okawango lwy walczą z ogromnymi bawołami, niezwykłe mrówkojady podróżują na grzbietach strusi, a migrujące w poszukiwaniu pokarmu karibu nie raz napotkają na drodze swojego największego wroga – wilka polarnego.

Główni bohaterowie odcinka

Lwy, delta Okawango, Botswana

 • Nasze ekipa spędziła 5 miesięcy, na przestrzeni dwóch lat, w najdalszych częściach delty Okawango, aby uchwycić na taśmie niezwykłą walkę lwów i ich śmiertelnych wrogów – afrykańskich bawołów – toczącą się na zalanej wodą sawannie.
 • Filmowcy obozowali na dziko, pod gwiazdami, w otoczeniu hien, krokodyli i hipopotamów, a ich jedynym zabezpieczeniem była mała łódź i samochód używany do filmowania.
 • Niewiele jest na świecie gatunków lwów, które nauczyły się polować na mokradłach.
 • Bawoły są niezwykle niebezpieczne, zabijają więcej lwów niż inne zwierzęta.
 • Dorosły bawół waży prawie tonę, czyli ponad 6 razy więcej niż lew.

Serwal, Karru, RPA

 • Nasza ekipa miała niespotykaną sposobność śledzenia losów serwala wypuszczonego ponownie na wolność. Po raz pierwszy w historii filmowcy użyli systemu stabilizacyjnego Steadicam, by zbliżyć się do dzikiej kocicy i sfilmować ją, gdy na nowo odkrywa swoje myśliwskie umiejętności.
 • W stosunku do rozmiaru ciała serwale mają najdłuższe nogi i najwięsze uszy wśród kotów. Potrafią skakać na wysokość trzech metrów.

Lokalizacje

Grasslands

 1. Słonie – Kaziranga, Indie
 2. Suhak stepowy – Wielki Step, Kazachstan
 3. Badylarki – Norfolk, Wielka Brytania
 4. Wikłacze – Masai Mara, Kenia
 5. Mrówkojady – Cerrado, Brazylia
 6. Serwal – Karru, RPA
 7. Bizon i lis – Park Narodowy Yellowstone, USA
 8. Koty z mokradeł – Delta Okawango, Botswana
 9. Karibu – Barrenland, Kanada
 10. Kopce termitów – Terytoria Północne, Australia
 11. Mrówki „kosiarki” – Rezerwat El Baugal, Argentyna
 12. Żołny – Savute, Botswana