W tym odcinku odwiedzimy pustynie, miejsca, w których panują ekstremalne warunki do życia. Zamieszkujące je zwierzęta wypracowały genialne sposoby radzenia sobie z nimi, dając początek najbardziej niesamowitym historiom przetrwania na Ziemi. Lwy pustynne, gdy są głodne, podejmują ryzyko upolowania żyrafy, która jest kilka razy większa od nich, samce stepówek (pustynników) po to, by zdobyć wodę dla swoich piskląt codziennie udają się w 200 kilometrowy lot do najbliższych wodopojów, unikając po drodze polujących na nie drapieżników. Po raz pierwszy sfilmowano również malutkiego nietoperza, który w walce o pożywienie potrafi zaatakować nawet najbardziej jadowitego skorpiona na świecie.

Główni bohaterowie odcinka

Szarańcza, południowo-zachodni Madagaskar

 • Szarańcza prowadzi zwykle samotniczy tryb życia, ale naszej ekipie udało się s lmować cały rój, złożony z kilku miliardów owadów. Tak wielki rój spotyka się tylko raz na dziesięć lat. To największy rój, jaki kiedykolwiek udało się sfilmować.
 • Rój zajmował przestrzeń 300 kilometrów kwadratowych. Rój tej wielkości może podróżować z prędkością do 100 km/h i zjadać 40 000 ton roślinności dziennie!

Złotokrety, Pustynia Namib, Namibia

 • Złotokrety widywane są rzadko – większość czasu spędzają pod piaskiem.
 • Oczy złotokreta schowane są w futrze, jest on zatem całkowicie ślepy, ale za to dobrze przystosowany do życia pod ziemią. Aby zrekompensować ślepotę złotokret ma doskonały słuch, cała jego głowa działa jak wzmacniacz, wyłapujący wibracje w piasku.
 • Mimo, że jest mały, jak piłeczka do ping-ponga, w poszukiwaniu żywności może przemieścić się w ciągu nocy nawet do 1 km.

Nietoperze vs skorpiony, pustynia Negev, Izrael

 • Po raz pierwszy naszej ekipie udało się s lmować nietoperza długouchego (a dokładnie przedstawiciela gatunku Otonycteris hemprichii) polującego na niezwykłą ofiarę – śmiertelnie jadowitego skorpiona (Leiurus quinquestriatus). Jad tego skorpiona może zabić człowieka.

Lokalizacje

Deserts

 1. Szarańcza – Południowo-zachodni Madagaskar
 2. Myszołowiec – Pustynia Sonora, USA
 3. Stepówki – Rezerwat Namib Rand, Namibia
 4. Mustangi – Nevada, USA
 5. Nietoperze kontra skorpiony – Pustynia Negev, Izrael
 6. Zebra – Makgadikgadi Salt Pans, Botswana
 7. Spiżarnie dzierzb – Nowy Meksyk, USA
 8. Zieleń pustyni – Lomas de lachay, Peru
 9. Pustynne kaniony – Arizona, USA (Park narodowy Zion, Park narodowy Arches, Kanion Antylopy)