Miasta to najszybciej rozwijające się środowisko zamieszkałe przez zwierzęta. Choć życie w bliskiej koegzystencji z człowiekiem nie należy do łatwych, niektóre zwierzęta naprawdę dobrze odnajdują się w świecie zdominowanym przez ludzi. Ulice Mumbaju każdej nocy przemierzane są przez poszukujące pożywienia lamparty, sokoły wędrowne nauczyły się polować wśród wieżowców Nowego Jorku, a 5 milionów szpaków wykonuje spektakularny podniebny taniec nad dachami Rzymu. Choć hulmany z Dźodhpur w Indiach są wręcz rozpieszczane przez mieszkańców, a Etiopczycy z Harer żyją w zgodzie z dzikimi hienami, wiele dzikich zwierząt nadal trudno adaptuje się w miejskiej dżungli. Czy w przyszłości znajdzie się dla nich miejsce w rozwijanych przez nas metropoliach?

Główni bohaterowie odcinka

Lamparty, Mumbaj, Indie

 • Mumbaj ma ponad 20 milionów mieszkańców, ale także doskonale prosperującą populację lampartów. To największe skupisko tych zwierząt na Ziemi.
 • Wykorzystując najnowszą technologię – kamery na podczerwień i kamery termiczne – udało się uchwycić lamparty, gdy wykorzystują miejski hałas i swoją umiejętność skradania się, polują na udomowione zwierzęta.
 • W ciągu ostatnich 25 lat lamparty zaatakowały w Mumbaju prawie dwieście osób.

Sokół wędrowny, Nowy Jork, USA

 • Dziewięć miesięcy zajęło naszej ekipie zdobycie pozwolenia na filmowanie z dachów wieżowców i z helikoptera w centrum Nowego Jorku. Wysiłek się jednak opłacił i filmowcom po raz pierwszy udało się nakręcić z tej perspektywy zwieńczone sukcesem polowania sokoła oraz lot tego najszybszego ptaka świata, który pikując osiąga prędkość ponad 300 km/h.
 • Nowy Jork to największe siedlisko gniazdujących sokołów wędrownych na świecie. Ptaki zadomowiły się na wieżowcach, które spełniają rolę urwisk, czyli tradycyjnego siedliska sokołów wędrownych.
 • Życie w mieście przynosi tym świetnie zaadaptowanym ptakom wiele korzyści – mogą niewielkim wysiłkiem unosić się nad miastem, wykorzystując prądy wznoszące nad budynkami i unoszące się w górę ciepłe powietrze, generowane przez metal i szkło.
 • Gołębie, rezydujące w mieście przez okrągły rok, stanowią doskonałe źródło pożywienia dla sokołów, dzięki czemu nie muszą one migrować.
 • Na potrzeby zdjęć do filmu „Planeta Ziemia II” ekipa wspomagana była przez ekspertów w zakresie konserwacji środowiska naturalnego, przy okazji dokumentując ich pracę – monitorowanie lokalnej populacji sokołów.

Hieny, Harer, Etiopia

 • Ekipa korzystała z najnowszej technologii kamer 4K do zdjęć nocnych. Czasami filmowcy otoczeni byli przez ponad 100 walczących hien, innym razem z niedowierzaniem obserwowali małe koty, walczące z hienami o skrawki mięsa. Różnica w zachowaniu hien w mieście i poza miastem jest zdumiewająca.
 • Dwa klany hien od 400 lat każdej nocy przemierzają ulice miasta Harer w Etiopii. Na przedmieściach toczą walki, aby wyłonić ten z nich, który będzie mógł wejść do miasta.
 • Hiena cętkowana to drugi co do wielkości drapieżnik Afryki po lwie. Są one postrzegane, jako niebezpieczne, zdarzało się bowiem, że porywały na ulicach małe dzieci. Mimo to mieszkańcy Harer postanowili zgodnie dzielić z nimi ulice swojego miasta, gdyż wierzą, że kiedy hieny się śmieją, zjadają złe duchy. W serii zobaczymy, jak najbardziej odważni karmią hieny z ręki.

Lokalizacje

Cities

 1. Sum polujący na gołębie – Albi, Francja
 2. Szemranie szpaków – Rzym, Włochy
 3. Małe żółwiątka – Barbados
 4. Światła miasta – Hong Kong
 5. Sokoły wędrowne – Nowy Jork, USA
 6. Szopy – Toronto, Kanada
 7. Hieny – Harar, Etiopia
 8. Miasto awatar – Singapur
 9. Makaki – Dżajpura, Indie
 10. Lamparty – Mumbaj, Indie
 11. Hulmany – Dźodhpur, Indie
 12. Altanniki – Townsville, Australia