W tym odcinku wspinamy się na największe łańcuchy górskie świata. Bardzo niewiele gatunków zwierząt posiada cechy, pozwalające przeżyć w takich miejscach, i są to jedne z najbardziej nieuchwytnych i tajemniczych zwierząt na naszej planecie. Będziemy zatem świadkami pierwszych w historii ujęć, pokazujących razem cztery śnieżne pantery – matkę z małym, uwięzione pomiędzy dwoma desperacko walczącymi samcami. Zobaczymy niedźwiedzie grizli ocierające się komicznie o drze- wa, a także rudego rysia podczas polowania na kaczki.

Główni bohaterowie odcinka

Pantery śnieżne (irbisy), Himalaje, Ladakh, Indie

 • W filmie „Planeta Ziemia II” po raz pierwszy sfilmowano razem cztery śnieżne pantery. Pantery śnieżne są bardzo nieuchwytne i trudne do sfilmowania, jest ich na świecie zaledwie 3 500.
 • Wykorzystywane przez nas kamery-fotopułapki, z czujnikiem na poczerwień zostały przeprojektowane tak, by ich jakość operacyjna była jeszcze wyższa i by mogły przetrwać w najtrudniejszych warunkach; najwyżej umieszczona kamera pracowała na wysokości prawie 5000 m.

Orzeł przedni, Alpy francuskie

 • Aby pokazać naszym widzom, czym tak naprawdę jest polowanie z powietrza – jak robi to unoszący się w powietrzu i nurkujący wśród szczytów Alp orzeł przedni – nasza ekipa musiała wprowadzić pewne innowacje. Miniaturowa kamera 4K umieszczona została na grzbiecie ptaka, dając nam w ten sposób niezwykłą perspektywę. Filmowcy pracowali także z mistrzem speedridingu, który, zaopatrzony w kamery, zlatywał z górskich szczytów na specjalnym spadochronie, produkując niezwykłe ujęcia w ruchu.
 • Rozpiętość skrzydeł orła przed- niego osiąga ponad dwa metry, a jego pazury mogą mieć nawet 6 cm długości.
 • Orły przednie potrafią dostrzec ofiarę, nawet tak niewielką jak świstak czy zając, z odległości 3 kilometrów. Prędkość nurkowania dochodzi do 300 km/h, szybszy jest tylko sokół wędrowny.

Niedźwiedzie grizli, Alberta, Kanada

 • Aby pokazać widzom tajemniczy świat niedźwiedzi grizli ekipa użyła kamer-fotopułapek, umieszczonych wśród drzew, o które ocierają się te zwierzęta.
 • Niedźwiedzie grizli i niedźwiedzie brunatne to najwięksi obok niedźwiedzi polarnych lądowi mięsożercy; osiągają wzrost 1,5- 2,5 m i wagę nawet do 360 kg, a poruszają się z prędkością do 50 km na godzinę.
 • Samice kopią nory pod śniegiem wysoko w górach i tam rodzą swoje małe.

Rysie rude, Park Narodowy Yellowstone, USA

 • Rysie rude rzadko dają się wytropić człowiekowi, ale nasza ekipa zdołała nakręcić najbardziej intymne ujęcia.
 • Rysie rude to najbardziej liczne dzikie koty w Ameryce, ich populacja liczy około miliona osobników.
 • Bardzo dobrze się adaptują i – w porównaniu z innymi drapieżnikami – mają stosunkowo szeroki wachlarz możliwości, jeśli chodzi o dobór pożywienia, jadają: króliki, szczury, ptaki, małą zwierzynę płową i ryby. W zasadzie są to zwierzęta nocne, ale ich aktywność zmienia się w zależności od ofiary, na którą polują.

Lokalizacje

Mountains

 1. Pantery śnieżne (irbisy) – Himalaje, Ladakh, Indie
 2. Grizli – Alberta, Kanada
 3. Niedźwiedzie – Góry skaliste, USA
 4. Flamingi – San Pedro de Atacama, Chile
 5. Podniebne podróżne nad Mont Blanc – Chamonix, Francja
 6. Orły przednie – Alpy francuskie
 7. Wiskacze – San Pedro de Atacama, Chile
 8. Rysie rude – Park Narodowy Yellowstone, USA
 9. Koziorożce – Półwysep Arabski, Izrael
 10. Mount Everest – Nepal