Menu

o programie

czyta Krystyna Czubówna

Jak zbliżyć się do ofiary na otwartej równinie, na której nie można się ukryć?

Złapanie ofiary jest kluczowym i jednocześnie najtrudniejszym spośród wielu wyzwań, z jakimi drapieżniki muszą zmierzyć się w swoim życiu. Jak potwierdzają statystyki, większość polowań kończy się niepowodzeniem.

Drapieżne zwierzęta muszą nie tylko poradzić sobie ze skutecznymi mechanizmami obronnymi niedoszłych ofiar, ale także przezwyciężyć unikalne przeszkody istniejące w ich środowisku. Jak zbliżyć się do ofiary na otwartej równinie, na której nie można się ukryć? Jak znaleźć ją, gdy mieszka w leśnej gęstwinie?

Do przeżycia niezbędnych jest wiele umiejętności: szybkość, dobry kamuflaż, wytrzymałość, pomysłowość i zdolność do pracy zespołowej, ale to sposób ich wykorzystania decyduje o sukcesie lub porażce, życiu lub śmierci.

Ciekawe fakty

Trzycentymetrowy pająk Darwina potrafi wystrzelić nić na odległość 25 metrów. Jego nić jest drugim z najbardziej wytrzymałych, naturalnych włókien na Ziemi.

Lamparty plamiste atakują z zaskoczenia. Zbliżają się do ofiary, a następnie rzucają się na zdobycz. Aby mieć jakąkolwiek szansę na upolowanie swojej ofiary, lampart musi zbliżyć się do niej na co najmniej 4 metry. Na krótkich dystansach są zdolne do osiągnięcia prędkości 60 km/h.

Dzięki specjalnie przystosowanym mięśniom naramiennym lamparty z łatwością się wspinają. Zwierzęta te często ukrywają swoją zdobycz na drzewach, chroniąc ją przed padlinożercami i innymi drapieżnikami.

Likaony to niewielkie psowate o smukłej sylwetce. Pojedyncze osobniki ważą do 30 kg, ale polując w grupie potrafią poradzić sobie ze zwierzętami o ponad dziesięciokrotnie większych rozmiarach. Jedną z ich mocnych stron jest wytrzymałość: likaony potrafią biec z prędkością do 60 km/h nawet przez 5 km.

Kobczyki amurskie to gatunek, który odbywa najdłuższą oceaniczną migrację spośród wszystkich ptaków drapieżnych. Kobczyki przelatują nad Oceanem Indyjskim w trakcie trwającej 3 dni podróży bez międzylądowania.

Każdego roku niemal trzydzieści tysięcy humbaków migruje wzdłuż zachodniego wybrzeża Australii. Są to w większości samice, które wyruszają po to, aby urodzić potomstwo. Migracja australijska należy do największych na świecie migracji humbaków.

Orki przechwytują migrujące humbaki i atakują młode osobniki, ale żeby tego dokonać muszą najpierw poradzić sobie z matkami, uzbrojonymi w długie płetwy i pięciometrowe ogony. Niektóre samice eskortowane są przez samce, które pomagają matkom i młodym bronić się przed orkami.

Niedźwiedź polarny jest w stanie wywęszyć otwór oddechowy foki skrytej pod lodem o grubości 1 metra i oddalonej o 1 km. Wiosną potrzebuje 3 dni, aby upolować jedną fokę. Latem, gdy lód pęka, niedźwiedź musi polować w wodzie i zajmuje mu to 5 dni.

Wilki polarne potrafią zabić 400-kilogramowego piżmowoła arktycznego, ośmiokrotnie cięższego niż on sam. Podczas polowania na zające polarne wilki potrafią rozwinąć prędkość 65 km/h. Jedyną przewagą wilka nad zającem jest jego niezwykła wytrzymałość.

Zające i wilki polarne nigdy nie tracą swojego białego futra, nawet w okresie topnienia lodów. Lato jest zbyt krótkie, aby inwestować energię na wytwarzanie nowego, brązowego futra.

Lato to okres dobrobytu dla lisów polarnych, ale zima zmusza je do desperackich kroków. Muszą przetrwać na resztkach zostawionych przez niedźwiedzie polarne. Aby przetrwać jedzą nawet kał niedźwiedzi.Trudne warunki powodują, że trzy czwarte szczeniąt lisów polarnych umiera podczas swojej pierwszej zimy.

Lisy polarne mogą mieć więcej młodych niż jakikolwiek inny drapieżnik – rekord to 25! Pomieszczenie tak dużej rodziny to nie lada wyzwanie, dlatego legowiska lisów polarnych mierzą nawet 1000 m2 powierzchni i są przekazywane z pokolenia na pokolenie przez dziesięciolecia.

Ośmornica Abdopus to jedyny gatunek ośmiornicy znany z tego, że regularnie wychodzi z wody. Podczas odpływu opuszcza skaliste zatoczki i „spaceruje” po chwilowo suchej rafie polując na kraby i ryby w zagłębieniach skał.

Makaki używają różnorodnych narzędzi do polowania na wybrzeżu: od kamieni, którymi rozbijają muszle do mniejszych, ostrych kawałków skał za pomocą których dobierają się do ostryg. Pierwsze użycie kamiennego narzędzia przez makaki odnotowano w Birmie już ponad 120 lat temu.

Wydry - najmniejsze morskie ssaki na świecie - są rozmiarów kota domowego. Dziennie potrzebują ilości pokarmu odpowiadającego 15% ich wagi. Ponieważ są małe, nie mogą pozostawać zbyt długo w zimnych wodach, zanurzone mogą spędzić jedynie 20% dnia, co zmusza je do przeprowadzania bardzo szybkich polowań.

Jedynie 1/3 delfinów butlonosych, żyjących w Pd Kalifornii, potrafi żerować na płyciźnie. Delfiny zawsze osiadają na jedną stronę – prawą. Za każdym razem, gdy delfin chwyta rybę, połyka również drobny żwir, ścierający jego zęby. Po jakimś czasie delfin musi zrezygnować z tej metody polowania.

Mrówki legionistki (Eciton burchellii) mogą tworzyć kolonie liczące pół miliona dorosłych osobników. Duża kolonia jest w stanie upolować ok. 30 000 istot w ciągu jednego dnia. Atakujący rój może liczyć 200 000 mrówek.

Od mrówek legionistek zależy byt ponad 300 różnych gatunków, począwszy od termitów, a kończąc na małpach. Niektóre z nich kradną jedzenie zdobyte przez migrujące mrówki, podczas, gdy inne żyją dzięki odchodom wydalanym przez kolonię.

Tygrysy bengalskie mają najdłuższe kły, spośród wszystkich żyjących dużych kotów (osiągają one do 10 cm długości). Tygrys potrafi skoczyć na odległość od 8 do 10 metrów. Polującemu tygrysowi udaje się dopaść ofiarę w 1 na 10-20 przypadków.

Kocięta tygrysów rozpoczynają naukę polowania w wieku ok. 6 miesięcy, ale sprawnymi łowcami stają się dopiero w wieku 18 miesięcy. W niektórych przypadkach pozostają zależne od polujących matek do wieku 3 lat. Opiekująca się młodymi matka musi zwiększyć liczbę upolowanej zwierzyny o około połowę.

Harpia wielka ma największe szpony spośród żyjących ptaków z rodziny jastrzębiowatych. Jej największy szpon ma taki sam rozmiar, jak pazur samca niedźwiedzia grizli, a siłą uścisku 20-krotnie przewyższa siłę uścisku człowieka.

Płetwal błękitny to największe znane zwierzę, jakie kiedykolwiek żyło na Ziemi. Jego język może ważyć tyle, co słoń. Płetwale żywią się wyłącznie krylem, którego są w stanie pochłonąć 3600 kg dziennie. Uważa się, że nie lubią ryb, dlatego świadomie unikają krylu, który jest nimi otoczony.

Fregaty to jedyne drapieżniki morskie, które nigdy nie osiadają na powierzchni oceanu, gdyż nie są w stanie wybić się do lotu z tafli wody.

Skrzydlica ognista potrafi 30-krotnie zwiększyć objętość brzucha po dużym posiłku; jest też w stanie przetrwać bez jedzenia do 12 tygodni.

Każde z uszu karakala jest wyposażone w 20 mięśni, dzięki którym zwierzęta te mogą skuteczniej zlokalizować miejsce, w którym ukrywa się ofiara. Karakal jest zdolny wyskoczyć w powietrze i strącić 10 do 12 ptaków za jednym razem.

Gepard jest najszybciej biegającym na krótkich dystansach ssakiem na Ziemi, osiąga prędkość co najmniej 104 km/h. Przyspiesza do 64 km/h wykonując zaledwie trzy susy i potrzebuje tylko kilku sekund, aby osiągnąć prędkość 93 km/h. Niepowodzeniem kończy się więcej niż jedna na 10 prób zabicia ofiary.

Gepardy jedzą szybko, potrzebują zaledwie jednej do dwóch godzin, aby z ciała ofiary pozostał tylko szkielet. Mają niesamowity wzrok. Za dnia są w stanie wypatrzyć ofiarę z odległości 5 km.

Ekipa programu

Sir David Attenborough

Sir David Attenborough

Narrator

Przez ostatnie 60 lat David Attenborough był jednym z czołowych światowych twórców filmów przyrodniczych. To on stworzył przełomowe serie, takie jak Życie na ziemi, Błękitna Planeta czy Galapagos 3D, które obejrzały miliardy ludzi na całym świecie. Jego niesamowity dorobek zawodowy obejmuje formaty czarno-białe, kolorowe, HD i 3D, a jego filmy wielokrotnie zdobywały nagrody Emmy i BAFTA. W 1985 r. Attenborough otrzymał tytuł szlachecki od królowej brytyjskiej. Został również odznaczony Orderem Zasług, najwyższym wyróżnieniem przyznanym zaledwie 24 osobom na świecie. Sir David zdobył także wiele innych nagród i jest członkiem Towarzystwa Królewskiego.

W Wielkiej Brytanii David Attenborough jest uznawany za skarb narodowy, a niedawno został wybrany najbardziej godnym zaufania Brytyjczykiem. Filmy Attenborough w dalszym ciągu przesuwają granicę tego, co możliwe w kinematografii i technice CGI w narracji dokumentalnej. Jego najnowsze multimedialne projekty, w tym zarówno aplikacje jak i technologie wykorzystujące rozszerzoną rzeczywistość, bawią i uczą widownię w każdym wieku i na całym świecie.

David Attenborough dołączył do zespołu BBC w 1952r. i w ciągu kilku lat stworzył cieszącą się uznaniem serię ZooQuest, w ramach której po raz pierwszy nakręcił dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Już w 1965 r. został dyrektorem ds. programowych w BBC2 i to jemu Wielka Brytania zawdzięcza wprowadzenie kolorowej telewizji. W 1973 r. zrezygnował z kierowniczego stanowiska w BBC, aby powrócić do swojej pasji, czyli tworzenia programów. Ciesząca się międzynarodowym uznaniem trzynastoodcinkowa seria Życie na Ziemi była najambitniejszą produkcją wyprodukowaną kiedykolwiek przez Natural History Unit BBC.To ona dała początek „przełomowemu” formatowi, dzięki któremu departament ten jest po dziś dzień znana na całym świecie. W latach 90-tych Attenborough zaprezentował globalnej widowni takie cykle programów przyrodniczych, jak: Życie pośród lodu (1993), Prywatne życie roślin (1995), czy Życie ptaków (1998). Jesienią 2000 r. wystąpił w kolejnym cyklu, Szanujmy Ziemię, a rok później przedstawił widzom Błękitną Planetę.

W 2010 r. Sir David we współpracy z Atlantic Productions stworzył dla BBC i Discovery Channel nagradzaną serię Życie. Początek. W tym cyklu Attenborough powrócił do początków życia zwierząt na naszej planecie.Wykorzystując najnowsze dostępne technologie komputerowe (CGI) oraz innowacyjne technologie analizy skamieniałości dokonał punktu zwrotnego w swojej karierze. Była to pierwsza seria dokumentalna wyróżniona trzema Nagrodami Emmy. Kolejne projekty zrealizowane wspólnie z Atlantic to Flying Monsters 3D z 2011r. oraz Natural History Museum Alive 3D z 2014 r.

Najnowsze produkcje Sir Davida dla BBC obejmują przełomowe seriale dokumentalne zatytułowane Afryka (2013) oraz Wielki krąg życia (2014). Wielki krąg życia to pierwszy cykl przyrodniczy BBC nakręcony w całości w ultrawysokiej rozdzielczości (4K), dzięki czemu widzowie mogą podziwiać najwyższej jakości obraz, niespotykany dotąd w produkcjach tego rodzaju. Niedawny, nakręcony w 2015 r. serial Rajskie ptaki prezentuje osobiste spojrzenie Sir Davida na jedną z jego życiowych pasji. Jako pierwszy sfilmował wiele z najpiękniejszych przedstawicieli tego gatunku w ich najdziwniejszych odsłonach i poświęcił życie tropieniu ich w dżungli Nowej Gwinei i Indonezji.

The Hunt - Alastair Fothergill

Alastair Fothergill

Producent wykonawczy

Alastair Fothergill uczęszczał do Harrow School, a następnie studiował na Uniwersytetach St. Andrew’s i Durham. W 1983 r. dołączył do Natural History Unit w BBC. Pracował nad wieloma produkcjami, w tym wyróżnionym nagrodą BAFTA The Really Wild Show,Wildlife on One, The Natural World, a także innowacyjnym Reefwatch. W tym ostatnim programie był członkiem zespołu, który przygotował pierwszą transmisję na żywo spod tafli morza.

W późniejszym okresie Fothergill pracował wraz z Sir Davidem Attenborough nad serialem BBC1 The Trials of Life. W 1993 roku wyprodukował na zamówienie BBC1 Life in the Freezer, sześcioczęściową serię z pasją opisującą faunę i florę Antarktyki, której prezenterem był również Sir David Attenborough. W 1992 r., mając zaledwie 32 lata, został powołany na stanowisko szefa Natural History Unit.

W czerwcu 1998 roku zrezygnował z pełnienia funkcji kierowniczej, chcąc skoncentrować się na obowiązkach producenta serialu Błękitna Planeta, przełomowej serii przyrodniczej, której tematem były oceany na świecie. W 2001 roku został dyrektorem ds. rozwoju w Natural History Unit. Rok później wystąpił, jako jeden z prezenterów Going Ape, filmu, który realizowany był na afrykańskim Wybrzeżu Kości Słoniowej. Był producentem Deep Blue, filmu kinowego o oceanach, a także pojawił się, jako jeden z prezenterów i producentów wykonawczych innowacyjnego, nadawanego na żywo programu Live from the Abyss.

Fothergill był producentem przełomowej serii BBC, Planeta Ziemia, która w niespotykany do tej pory sposób pokazuje obraz naszej planety. Jako jeden z reżyserów zrealizował następnie kinową wersję tego programu, która zdobyła uznanie na całym świecie. Był również producentem wykonawczym jednego z najważniejszych seriali – Mroźnej Planety, opisującego przyrodę obszarów polarnych. W 2011 roku seria ta zyskała rekordowo dużą widownię i uznanie krytyków.

Poza pracą dla BBC, Alastair Fothergill współreżyserował dwa filmy kinowe dla Disney’a, stanowiące część projektu Disneynature.Tematem jednego z filmów były wielkie koty z Afryki Wschodniej (produkcja weszła na ekrany w kwietniu 2011 roku w USA, a 2012 roku w innych krajach). Drugi z filmów, który opowiadał o szympansach, wszedł na amerykańskie ekrany w kwietniu 2012 roku (w innych krajach świata – w 2013 roku).

W listopadzie 2012 roku zakończył współpracę z BBC i założył własną firmę produkcyjną, Silverback Films, która produkuje serię Łowcy oraz współreżyseruje dwa kolejne filmy kinowe realizowane dla Disneynature.

Jest członkiem Royal Geographic Society, organizacji, która w 2012 roku przyznała mu złoty medal. Posiada honorowe doktoraty uniwersytetów w Durham i Hull. Mieszka w Bristolu wraz z żoną Melindą i dwoma nastoletnimi synami.

Huw Cordey

Huw Cordey

Producent programu

Huw Cordey ukończył London University i uzyskał dyplom w dziedzinie nauk historycznych i politologii, uzyskując tym samym dość nietypowe wykształcenie jak na dokumentalistę specjalizującego się w filmach przyrodniczych. Jego wieloletnia pasja do dzikiej przyrody zaowocowała znalezieniem przez niego pracy w Partridge Films, jednej z czołowych niezależnych firm zajmujących się produkcją filmów przyrodniczych lat 90. Po trzech latach pracy w Partridge, w trakcie których realizował m.in. filmy edukacyjne dla National Geographic, przeniósł się do Mike Birkhead Associates, gdzie wyprodukował dwa filmy z serii Natural Worlds BBC, których akcja toczyła się w USA: Badlands, zapis roku życia w przyczepie w Południowej Dakocie, podczas którego dość dobrze poznał pieski preriowe, oraz Grand Canyon, na potrzeby którego spędził na planie kolejny rok.

W 1995 roku dołączył do zespołu Natural History Unit w BBC, gdzie pracował przy wieloodcinkowych serialach takich jak Wildlife on One czy Big Cat Diary. Był też zaangażowany w realizację niektórych z flagowych programów cyklicznych stacji, w tym Land of the Tiger, Andes to Amazon oraz Life of Mammals z udziałem Sir Davida Attenborough. W 2003 roku dołączył do zespołu pracującego nad serią Planeta Ziemia pod kierownictwem Alastaira Fothergilla i wyprodukował trzy odcinki tego niezwykle popularnego i wielokrotnie nagradzanego serialu.

Zakończywszy pracę nad Planetą Ziemią, został mianowany producentem sześcioodcinkowej serii South Pacific, flagowej produkcji kanału BBC2. Seria ta otrzymała wiele nagród, w tym nagrodę Emmy za najlepsze zdjęcia.

W 2009 roku odszedł z BBC i rozpoczął współpracę z Wild Horizons, gdzie pracował pod kierownictwem Keitha Scholey’a jako producent serii North America, pierwszego wysokobudżetowego i realizowanego na wyłączność programu przyrodniczego Discovery Channel.

Obecnie, poza serią Łowcy jest producentem serii Castaways, zbudowanego wokół osoby prezentera przyrodniczego serialu o wyspach realizowanego dla Discovery International i Animal Planet. Za powstanie obu programów odpowiada nowo utworzona firma producencka Silverback Films założona przez Alastaira Fothergilla i Keitha Scholey’a. Poza telewizją Cordey jest autorem scenariuszy i prezenterem wielu programów radiowych, których tematyka obejmuje tak różnorodne tematy, jak życie szopów praczy w Chicago, czy mongolska Pustynia Gobi.

Gdzie obejrzysz?

nc+ - kanał 80
Cyfrowy Polsat - kanał 71 lub 163
UPC - kanał 393 lub 316
VECTRA - kanał 512
TOYA - kanał 370
Netia - kanał 49
INEA - kanał 566
Orange - kanał 459