Menu

Guy Martin w BBC Brit

O CYKLU

Guy Martin to popularny brytyjski mechanik ciężarówek i motocyklista rajdowy. Fascynują go pojazdy - od największych po najszybsze. Swoją pasją dzieli się na kanale BBC Brit.

Guy Martin Vs. The Robot Car

POLECANE FILMY

PROGRAMY

Guy Martin w Rosji

Guy Martin przemierza największy kraj na świecie, aby poznać go na swój własny, niekonwencjonalny sposób. Jego podróż rozciąga się od Moskwy po Syberię.

Guy Martin buduje czołg

Wielbiciel wszelkich pojazdów i sportów ekstremalnych Guy Martin planuje skonstruować replikę czołgu Mark IV z czasów pierwszej wojny światowej. Chce zaprezentować ją podczas Dnia Pamięci w mieście Lincoln w Anglii. Właśnie tam zbudowano pierwsze czołgi zgodnie z instrukcjami Winstona Churchilla.

Guy Martin: projekt Spitfire

Guy Martin dołącza do niesamowitego inżynierskiego przedsięwzięcia. To renowacja zasypanego przez dziesięciolecia w piaskach francuskiej plaży brytyjskiego myśliwca Spitfire MK1. Proces odnawiania zabytkowej maszyny z czasów II wojny światowej trwał aż dwa lata.

Guy Martin w Indiach

Guy Martin uwielbia ekstremalne przygody. Tym razem ma do przejechania 1500 kilometrów po Indiach. Guy podróżuje we własnym stylu - zwiedzanie muzeów i wygodny samochód zamienia na objeżdżanie nietypowych okolic na zakupionym na bazarze w Dehli motocyklu marki Royal Enfield.

Guy Martin i inteligentne pojazdy

Rajdowiec i mechanik Guy Martin zgłębia tajniki pojazdów autonomicznych. Planuje także zrobotyzować swojego Transita. W tym celu spotyka się z ekspertami doskonalącymi technologie samojezdne.

Guy Martin: klasyki F1

Guy Martin bierze udział w swoim pierwszym wyścigu Formuły 1. Na torze Silverstone zmierzy się z mistrzem świata z 2009 roku, Jensonem Buttonem. Guy odrestauruje i poprowadzi klasycznego Williamsa FW08c z 1983 roku. Jenson wjedzie na tor w prototypowym sześciokołowym Williamsie z lat 80.

Guy Martin: rekordy prędkości. Formuła 1

Guy Martin na motocyklu Tyco BMW kontra legendarny kierowca Formuły 1 David Coulthard w samochodzie Red Bull z silnikiem V8. Przed nimi m.in.: wyścig równoległy, slalom i test hamowania.

Guy Martin: rekordy prędkości

Guy Martin, legenda wyścigów motocyklowych i mechanik ciężarówek, podejmuje serię czterech wyzwań, w czasie, których stara się dotrzeć do granic fizycznych możliwości i lepiej poznać naukowe wyjaśnienia zjawisk związanych z dużymi prędkościami.

W pierwszym odcinku Guy korzystając z pomocy znakomitej brytyjskiej kolarki torowej i mistrzyni olimpijskiej Lary Trott, podejmuje próbę pobicia brytyjskiego rekordu prędkości w jeździe na rowerze, który obecnie wynosi aż 110 mil na godzinę (177 km/h). W drugim odcinku zobaczymy próbę ustanowienia rekordu świata w jeździe motocyklem po powierzchni wody. Czy trzecia zasada dynamiki Newtona pozwoli Guyowi przejechać w poprzek jeziora Bala?

Trzeci odcinek to jeszcze trudniejsze wyzwanie: Guy chce latać wykorzystując wyłącznie siłę własnych mięśni, podejmuje więc próbę zbudowania najszybszego na świecie mięśniolotu. Czy uda się mu popedałować w przestworza?

W ostatnim, w czwartym odcinku, Guy próbuje pobić rekord świata w wolnym zjeździe na sankach, na specjalnej, nowej trasie do narciarstwa szybkiego Pista Riberal w Pirenejach. Zjazd okazuje się równie przerażający, co wspaniały. Czy Guy ustanowi nowy rekord?

W pierwszym odcinku drugiej serii Guy wspólnie z kolarzem górskim, Jasonem Milesem, starają się pobić rekord odległości przejechanej na tandemie w czasie 24 godzin. Stawiają czoło problemom związanym z chłodzeniem się, odżywianiem i nawadnianiem organizmu. A zadanie nie jest łatwe: obecny rekord, ustanowiony przez dwóch Amerykanów w 1990 r., wynosi aż 505 mil (ponad 812 kilometrów)!

W drugim odcinku Guy bierze udział w najstarszym wyścigu samochodowym Ameryki: Pike's Peak International Hill Climb, zwanym też „wyścigiem do chmur”. Trasa rajdu, organizowanego w stanie Kolorado, jest wyjątkowo trudna: na odcinku niecałych 20 kilometrów wznosi się o 1440 metrów, a do pokonania jest 156 zakrętów.

Trzeci odcinek ukazuje Guya, który usiłuje pobić rekord świata w szybkości jazdy poduszkowcem. Problem polega na tym, że poduszkowce przy dużych prędkościach są bardzo niestabilne, a w dodatku próba odbywa się w środowisku, w którym Guy nie czuje się pewnie: na wodzie.

I w końcu w czwartym odcinku Guy stara się skonstruować najszybszy na świecie pojazd bez silnika, służący do zjeżdżania z góry — napędzany wyłącznie siłą grawitacji. Pomagają mu znakomici projektanci, a trenowaniem naszego bohatera zajmują się dwie bobsleistki z brytyjskiej reprezantacji.