Dynastie

NAJLEPSI W SWOIM GATUNKU

O programie

Pięć odcinków, pięć najbardziej reprezentacyjnych i zagrożonych gatunków zwierząt na świecie. Nigdy jeszcze nie było serialu o tak potężnym ładunku fabularnym - opowieści o rodzinach, przywódcach i bohaterach. Nigdy wcześniej żadna tego typu produkcja nie oferowała możliwości tak wnikliwego obserwowania życia zwierząt, z których każde walczy o własne przetrwanie i przyszłość swoich rodzin w obl…

Polecane filmy

Dynastie: zwiastun

Dynastie: zapowiedź

Rodziny

Dynastie

SZYMPANSY

Szympansy mają relatywnie duży mózg - około 1/3 rozmiaru ludzkiego mózgu. Mają też znacznie więcej siły niż my... . W stosunku do wagi ich mięśnie są 33% silniejsze! Ważący 70kg samiec szympansa może być 20% większy niż samica. To oznacza, że ważą tyle, ile ludzie. Szympansy używają narzędzi. Niektóre z populacji zachodniej używają nawet włóczni do polowań. Wszystkie 4 podgatunki szympansów są zagrożone. Zachodnie szympansy znajdują się na liście gatunków krytycznie zagrożonych.

Dynastie

PINGWINY CESARSKIE

Pingwiny cesarskie są największymi, najwyższymi i najcięższymi spośród wszystkich 17 gatunków pingwinów. Są w... stanie przetrwać temperatury poniżej -70°C. W takiej temperaturze człowiek zamarzłby w mniej niż 5 minut. Podczas połowu potrafią znurkować na głębokość 500 metrów i pozostać pod wodą przez ponad pół godziny. Rodzice podróżują do 120 km, by nakarmić pisklęta. Nawet do 10 razy odbywają podróż do morza i z powrotem. Każdy pingwin wydaje unikalne dźwięki, które pozwalają im odnaleźć młode w tłocznej kolonii.

Dynastie

LWY

Samce lwów jedzą dużo - do 40 kg pożywienia dziennie. To wystarczająca ilość mięsa do zrobienia niedzielnego o... biadu dla 150 ludzi! Największy z odnotowanych samców lwa ważył ponad 270 kg. To mniej więcej tyle, co trzech dorosłych mężczyzn. Lwice żyją niema 2 razy dłużej niż lwy - do 20 lat. Jedzą przy tym 1/8 tego, co samce. Lwy potrafią osiągnąć prędkość 60 km/h. Ale mogą się nią poruszać najwyżej do 100 metrów. Ryk lwa można usłyszeć z odległości 5 km. Używają go, by nie dopuszczać intruzów do swojego terytorium.

Dynastie

LIKAONY

Skuteczność polowania stada likaonów wynosi aż do 80%. Ta skuteczność dla stada lwów to jedynie 20-30%. Potraf... ią biec z prędkością do 72 km/h - szybciej niż charty. Każdego dnia przebiegają odległość do 32 km. Potrafią wyczuć zapachy odległe aż o 20 km, dzięki czemu mogą wyczuwać ofiary znajdujące się bardzo daleko. Ich okrągłe, duże uszy wychwytują najlżejsze i najdalsze dźwięki z otoczenia (np. szum deszczu), dzięki czemu mogą unikać upałów afrykańskiej sawanny. Jednak z powodu fragmentacji środowiska, konfliktu z ludźmi i chorób, likaony są jednym z najbardziej zagrożonych drapieżników na świecie.

Dynastie

TYGRYSY

Tygrysy konkurują z lwami o tytuł największego kota. Duży samiec potrafi osiągnąć długość do 4 m. Samiec tygry... sa bengalskiego może ważyć ponad 300 kg, dużo ponad wagę 3 dorosłych mężczyzn. Kocięta rosną bardzo szybko - od 1 kg do 195 kg w 18 miesięcy! Mimo, że w nocy widzi 6 razy lepiej niż my, 90% polowań tygrysa kończy się porażką. Liczba tygrysów wolno rośnie, jednak wciąż jest znacznie więcej trzymanych w niewoli niż dzikich.

WIELE NAS ŁĄCZY

Adam Bielecki

Adam Bielecki

himalaista

W mojej działalności górskiej aspekt przyrodniczy i wrażliwość na piękno to kluczowe kwestie i może dlatego św... iat przyrody, zwierząt jest mi bardzo bliski. Uważam, że naszym obowiązkiem jest ten świat chronić, chociażby po to, aby piękno pokazywane w takich produkcjach jak „Dynastie” BBC Earth nie stało się wkrótce przeszłością. Do udziału w tej akcji zachęciła mnie żona, która jest biologiem, technikiem weterynarii. Właściwie to ona otworzyła mi oczy na problemy dzikich zwierząt, na ich trudną sytuację związaną z działalnością człowieka i cywilizacją.

Siostra Eliza i Siostra Tymoteusza

Siostra Eliza i Siostra Tymoteusza

Dominikanki z Broniszewic

[siostra Eliza] Nie wyobrażałam sobie, aby ktokolwiek inny niż my, Dominikanki, mógł opowiedzieć o pingwinach.... [siostra Tymoteusza] Przede wszystkim pingwiny są istotami bardzo rodzinnymi. Niesamowite jest to, że są w stanie wiele dać, aby przetrwały ich dzieci. Są gotowe wiele poświęcić, nawet swoje życie, aby ich dzieci były bezpieczne, aby przeżyły w tych trudnych warunkach atmosferycznych, w których się rodzą. I to jest niesamowite, bo kiedy zaczęła się przygoda budowania domu i powiązała się z pingwinami, to czułam się zaszczycona, że to akurat takie zwierzątka nam towarzyszą. Utożsamiamy się z nimi, też walczyłyśmy o przetrwanie Domu dla chłopaków. Dla nas to jest zaszczyt - być upodobnianym do tych zwierząt. Ludzie zaczęli na nas wołać na ulicy – pingwin, ponieważ nasze habity, chyba najbardziej charakterystyczne spośród wszystkich zakonów żeńskich, bo mamy czarno-białe stroje, bardzo przypominają te zwierzęta. I wtedy, czytając o pingwinach, uświadomiłyśmy sobie jak wiele nas łączy. Tak zaczęłyśmy się z nimi utożsamiać ☺ . Wspólnota, więź, rodzina, poświęcenie. Znajdowałyśmy same wspólne mianowniki z pingwinami. I nie mogło być inaczej jak wybór pingwina. Pingwin, który jest logiem naszego domu ale też… [siostra Eliza] ….symbolem troskliwej matki. To chyba jeden z jego najczęstszych wizerunków, czyli pingwin cesarski – matka, który pochyla się nad swoim dzieckiem. To jest dla nas niesamowite, bo my często w takich pozycjach występujemy w stosunku do naszych dzieciaków. Tulimy się i to rzeczywiście bardzo fajnie wygląda.

Beata Ścibakówna

Beata Ścibakówna

aktorka

Uwielbiam oglądać serie przyrodnicze produkcji BBC. Są realizowane z wielkim rozmachem, widocznym już na pierw... szy rzut oka w ujmujących zdjęciach, a także naładowane ogromnym ładunkiem emocjonalnym, który sprawia, że świat zwierząt staje się nam bliższy. „Dynastie” to piękna i zarazem bardzo ważna opowieść o rodzinach, przywódcach i bohaterach wśród zagrożonych gatunków zwierząt. Zwierząt, które zmagają się ze swoimi trudami dnia codziennego, przeżywają swoje emocje, cieszą się, boją, kochają, rozmnażają się, odchodzą… po prostu żyją swoim fascynującym życiem. Tak jak i my, ludzie. Musimy zatem pamiętać, że wiele nas łączy. A przede wszystkim szanować to, że łączy nas ten sam świat, środowisko, powietrze i mamy obowiązek, jako Ci silniejsi, o nie dbać i respektować prawa zwierząt. Cieszę się, że mogłam zaangażować się w tę akcję, a tym samym wypowiedzieć to, w co wierzę.

Lara Gessler

Lara Gessler

restauratorka

Moim zdaniem nigdy nie da się zrobić za dużo dla zwierząt, a tym bardziej dla gatunków zagrożonych wyginięciem... . Wyrządzamy środowisku tak duże szkody, że istnieje bardzo mała szansa na to, że kiedyś uda nam się zrehabilitować. Jeśli możemy zrobić cokolwiek, żeby temu zaradzić, to powinniśmy działać już teraz. Kiedyś bardzo chciałam studiować zoologię, więc „zwierzęce” tematy są mi bardzo bliskie. Planowałam zajmować się niedźwiedziami i zagrożonym gatunkami, ale ostatecznie do tego nie doszło. Poza tym uważam się za osobę odpowiedzialną społecznie. Jeśli w jakikolwiek sposób mogę pozytywnie wykorzystać swoją popularność, to sądzę, że moim obowiązkiem jest zrobić to tak, aby przysłużyć się społeczeństwu.

Olga Frycz

Olga Frycz

aktorka

Kiedy dowiedziałam się o akcji prowadzonej dla serii przyrodniczej, od razu się uśmiechnęłam pod nosem. Zawsze... bardzo lubiłam takie produkcje i na nich się tak naprawdę wychowałam. Pamiętam, że w weekend, w czasie obiadu, oglądało się programy przyrodnicze. Zatem Krystyna Czubówna była obecna u nas w domu co tydzień! I to było fascynujące. Bardzo lubiłam programy opowiadające o świecie podwodnym, o Afryce, czy Indiach, o dzikich zwierzętach… To jest całe moje dzieciństwo. Więc jak zobaczyłam zwiastun „Dynastii” wiedziałam już, że grzechem byłoby nie przyjąć zaproszenia do udziału w akcji. Promowanie tak pięknej inicjatywy to dla mnie ogromne wyróżnienie.

Numery kanału BBC Earth u najpopularniejszych operatorów:

  • Platforma CANAL+ - kanał numer 80
  • Polsat Box (wcześniej Cyfrowy Polsat) - kanał numer 71 lub 163
  • UPC - kanał numer 382 (Mediabox) lub 316 (Kaon i Horizon)
  • VECTRA - kanał numer 512
  • TOYA - kanał numer 367
  • Netia - kanał numer 49
  • INEA - kanał numer 171
  • Orange - kanał numer 459 (HD) lub 90 (SD)

O kanale

BBC Earth prezentuje piękno otaczającego nas wszechświata i dostarcza niezapomnianych wrażeń. Przybliża widzów do nieujarzmionej przyrody, poczynając od najmniejszych stworzeń, kończąc na nieograniczonych przestrzeniach kosmosu.