Fascynujące fakty
Mózg człowieka to najbardziej złożona znana nam struktura fizyczna we wszechświecie. W przeciętnym mózgu ludzkim znajduje się ponad 80 miliardów neuronów - mniej więcej tyle, ile gwiazd w przeciętnej galaktyce.
Tylko jeden ze 180 milionów plemników dociera do jajnika, by dać początek nowemu człowiekowi - przypadkowe spotkanie, które wbrew wszelkim przeciwnościom w niezwykły sposób powtarza się na przestrzeni historii na całym świecie.
Najbardziej aktualna teoria dotycząca powstania wszechświata, poparta eksperymentami naukowymi, wskazuje, że istnieje nieskończona liczba wszechświatów i nieskończona liczba kopii nas samych, a istnienie tego wszystkiego jest nieuniknione.
Najbardziej rozpowszechnionym pierwiastkiem we wszechświecie jest wodór. Stanowi około 75 procent fizycznej masy wszechświata.
Voyager 1 przebył już około 19 miliardów kilometrów w podróży w głąb kosmosu. Ale w skali galaktyki dopiero co wyruszył z domu, bo Droga Mleczna ma średnicę miliarda miliardów kilometrów.
15 sierpnia 1977 r. amerykański teleskop radiowy The Big Ear wykrył 72-sekundowy sygnał radiowy z okolicy gwiazdozbioru Strzelca. Sygnał był takim zaskoczeniem, że gdy kilka dni później astronom Jerry Ehman zauważył go na wydruku, obrysował go kółkiem i dopisał obok „Wow!”. Od tego czasu utarła się nazwa „sygnał Wow”.
Najnowsze badania naukowe wskazują, że skok ewolucyjny od małp do człowieka był wynikiem zmian klimatycznych w Wielkiej Dolinie Ryftowej w Afryce Wschodniej, spowodowanych ruchem Ziemi w przestrzeni kosmicznej w jej wędrówce dookoła Słońca.
Najważniejszym warunkiem ewolucji życia w takiej formie, jaką znamy, jest obecność ciekłej wody. Może ona istnieć tylko na planecie, która nie jest zbyt gorąca ani zbyt zimna - w strefie zwanej ekosferą.
Dzięki danym z Teleskopu Kosmicznego Kepler, który poszukuje w przestrzeni kosmicznej planet podobnych do Ziemi, naukowcy szacują, że tylko w naszej galaktyce może istnieć aż 10 miliardów planet nadających się do życia.
Galileusz powiedział, że natura to książka napisana językiem matematyki. Weźmy na przykład meandry rzek. Jeśli przyjrzeć się jakiejkolwiek rzece na świecie czy nawet w Układzie Słonecznym, to niezależnie od jej rozmiaru stosunek długości fali meandrów do szerokości rzeki zawsze pozostaje między 10 a 14.
Jurij Gagarin to radziecki kosmonauta, który 12 kwietnia 1961 r. jako pierwszy człowiek poleciał w przestrzeń kosmiczną. Obecnie w ciągu roku odbywa się do pięciu lotów na Międzynarodową Stację Kosmiczną - sztucznego satelitę załogowego na niskiej orbicie okołoziemskiej. Od 2000 r. stacja jest na stałe zamieszkana.
Jeśli w próżni upuścić kulę do kręgli i piórko, spadną na ziemię dokładnie w tym samym czasie. Einstein dowiódł, że dzieje się tak, ponieważ przedmioty te tak naprawdę nie spadają. Nazwał to szczególną teorią względności i utrzymywał, że to najszczęśliwsza myśl jego życia.