Menu

Museum of the Moon

od 30 maja do 2 czerwca

DAWNO, DAWNO TEMU W (NIE TAK) ODLEGŁEJ GALAKTYCE…

Z okazji przypadającej w tym roku 50-tej rocznicy lądowania człowieka na Księżycu BBC Earth przygotowało dla swoich widzów specjalną ramówkę programową, którą 17 czerwca rozpocznie emisja najnowszej serii „Planety” z udziałem charyzmatycznego prof. Briana Coxa, a zakończy lipcowa seria programów poświęconych zwieńczonej sukcesem misji Apollo 11.

Dodatkowo rocznicę uświetni wyjątkowa instalacja artystyczna autorstwa Luke’a Jerrama „Museum of the Moon”, która pojawi się w Warszawie na scenie przed planetarium przy bulwarach wiślanych wieczorem 30 maja i zostanie do 2 czerwca.

Museum of the Moon

POLECANE FILMY

Wyjątkowa instalacja artystyczna

Podróż na Księżyc pobudzała wyobraźnię odkrywców, naukowców i artystów przez całe tysiąclecia. Gdy 50 lat temu Neil Armstrong jako pierwszy człowiek dokonał niemożliwego, uświadomił ludziom na całym świecie, że nie ma ograniczeń, których nie można przezwyciężyć.

BBC Earth wychodzi naprzeciw pragnieniom wszystkich żądnych wiedzy i wrażeń odkrywców nie tylko zapraszając ich przed telewizory - tak jak Neil Armstrong 50 lat temu zabrał ludzkość na Księżyc, tak teraz BBC Earth wspólnie z Centrum Nauki Kopernik sprowadza Księżyc na Ziemię. W Polsce „Księżyc” zagości przez 3 dni, rozbłyśnie na warszawskich bulwarach wiślanych, na scenie przed planetarium Centrum Nauki Kopernik już późnym wieczorem 30 maja, gdzie pozostanie aż do 2 czerwca!

„Museum of the Moon” – bo tak nazywa się projekt, który zawita na 3 dni w Polsce - to wędrująca po świecie instalacja artystyczna przedstawiająca Księżyc, autorstwa brytyjskiego artysty Luke’a Jerrama, który zasłynął dzięki niezwykłym projektom artystycznym, które od 19 lat ekscytują i inspirują ludzi na całym świecie. „Księżyc” ma średnicę siedmiu metrów, a jego powierzchnia została odwzorowana na podstawie szczegółowego zdjęcia NASA w przybliżonej skali 1: 500 000. Każdy jego centymetr reprezentuje więc 5 km powierzchni prawdziwego Księżyca. Instalacja jest piękną kompozycją przestrzennej rzeźby i ścieżki dźwiękowej, stworzonej przez Dana Jonesa, kompozytora nagrodzonego nagrodą BAFTA oraz nagrodą Ivora Novello.

Do tej pory instalacja została zaprezentowana w ponad 20 krajach i zobaczyło ją ponad 3 miliony osób, w tym aż 60 000 w katedrze w Liverpoolu, 83 000 w kościele w Hull Minster, co okazało się być największą liczbą odwiedzających kościół w jego 750-letniej historii oraz ponad 200 000 na olimpijskim basenie w Pekinie. 250 000 osób zobaczyło także „Księżyc” podczas jego tournée po Indiach z British Council. Na Instagramie opublikowano w sumie ponad 20.000 zdjęć z #MuseumOfTheMoon!

Wystawa jest obecnie prezentowana w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie oraz w Katedrze w Ely. Więcej informacji na stronie: my-moon.org.

Wystawa Museum of the Moon została stworzona przez Luke’a Jerrama we współpracy z Norfolk & Norwich Festival. Instalacja nie zaistniałaby bez wsparcia takich instytucji jak: At-Bristol, Lakes Alive, Provincial Domain Dommelhof, Brighton Festival, Greenwich+Docklands International Festival, Les Tombées de la Nuit, Rennes oraz Kimmel Center for the Performing Arts. Wystawa powstała we współpracy z UK Space Agency, University of Bristol oraz The Association for Science and Discovery Centres. Jest także częścią European INSITU i Without Walls networks.