Menu

BYĆ CZŁOWIEKIEM

Bycie człowiekiem musi być niezwykłe. Dostrzegacie piękno we wschodzie słońca, podziwiacie dynamikę symfonii. Tylko wy czerpiecie tyle radości ze spotykania starych przyjaciół, możecie kochać, odczuwać silne emocje, dawać początek życiu…

Kanał BBC Earth przedstawia nowy cykl programowy „Być człowiekiem”, dzięki któremu możemy przyjrzeć się historii ludzkości i otrzymać odpowiedzi na nurtujące nas od wieków pytania: kim jesteśmy i skąd pochodzimy? Poznamy także możliwe scenariusze przyszłości naszego gatunku.

Aby umożliwić nam przyjrzenie się samym sobie z innej perspektywy, BBC Earth jako ambasadora cyklu zatrudniło Sophię, humanoidalnego robota, dzieło kilku inżynierów z amerykańskiej firmy Hanson Robotics. Sophia nie tylko wygląda, ale także zachowuje się jak człowiek. Jej mimika jest znacznie bardziej złożona niż jej poprzedników, maszyna może odpowiadać na pytania, a dzięki kamerom umieszczonym w oczach rozpoznaje twarze ludzi. Sophia ze szczególnym uznaniem i szacunkiem dla naszego gatunku wprowadza w temat poszczególnych propozycji nowego cyklu.

Wszyscy zastanawiamy się, jak będzie wyglądała przyszłość naszej cywilizacji. Czy nauczymy się wykorzystywać warunki klimatyczne i zasoby naturalne do budowy domów przyszłości, czy komercyjne wyprawy w kosmos staną się codziennością i wreszcie, czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka. Cyklem „Być człowiekiem” BBC Earth inicjuje dyskusję i próbuje przybliżyć nas do znalezienia odpowiedzi na te pytania.

Programy

User's Guide To Cheating Death

Recepta na wieczne zdrowie

Poniedziałki 23:00

Timothy Caulfield, profesor prawa zdrowia publicznego i autor wielu publikacji z tego zakresu, bierze pod lupę modne diety promowane przez celebrytów i najnowsze trendy w odżywianiu.

Przygląda się także rosnącej popularności starożytnych zabiegów upiększających, desperacko wykorzystywanych przez osoby chcące radykalnie poprawić swój wygląd i zdrowie. Zwraca też uwagę na dynamicznie rozwijający się rynek usług i produktów (detoks, kosmetyki, testy genetyczne) skierowanych do osób wyznających kult młodości i idealnego ciała.

Caulfield powołuje się na badania naukowe i analizuje problemy społeczne związane z pragnieniem wiecznej młodości, by odróżnić działania i terapie korzystne dla zdrowia od kosztownego placebo.

Secrets of the Human Body

Tajemnice ludzkiego ciała

Wtorki 23:00

Program naukowy na temat niezwykłych procesów zachodzących w naszych organizmach podczas strategicznych okresów: dorastania, walki o przetrwanie oraz uczenia się. Opowieści na podstawie najnowszych odkryć naukowych przedstawione za pomocą sugestywnych symulacji komputerowych.

W odcinku pierwszym prezentujemy najnowsze teorie naukowe na temat rozwoju człowieka i próbujemy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego nasze dzieciństwo trwa dłużej niż u innych stworzeń na Ziemi. Opowiemy także o magii nowego życia, czyli momencie zapłodnienia.

W drugim odcinku wyjaśniamy cuda, które co dzień utrzymują nasze organizmy przy życiu. Są to m.in. refleks, który chroni nas przed niebezpieczeństwami, oraz nieustraszone komórki kładu immunologicznego broniące nasze organizmy przed śmiertelnymi infekcjami.

Ostatni odcinek poświęcony jest mechanizmom przyswajania nowych umiejętności, jak chodzenie czy jazda na rowerze. Wyjaśnimy także związek między biciem serca a zdolnością mówienia i zastanowimy się, jak powstają wspomnienia.

Gdzie obejrzysz?

nc+ - kanał 80
Cyfrowy Polsat - kanał 71 lub 163
UPC - kanał 393 lub 316
VECTRA - kanał 512
TOYA - kanał 370
Netia - kanał 49
INEA - kanał 566
Orange - kanał 459