Menu

bbc-knowledge

O kanale BBC Knowledge

Podziel się wiedzą

BBC Knowledge jest kanałem dokumentalnym, inspirującym ciekawe umysły. Oferuje ogromny wybór programów naukowych i przyrodniczych doskonałej jakości, pokazujących historię i piękno naszej planety.

Połączenie programów dokumentalnych i paradokumentalnych inspiruje widzów i zachęca, by spojrzeli na życie z całkiem nowej perspektywy. Kanał przedstawia różnorodność i bogactwo otaczającego nas świata.

Prezenterzy pełni pasji

Sir David Attenborough

Urodzony w 1926 roku w Londynie David Attenborough na całym świecie uważany jest za ojca filmów i telewizji przyrodniczej.

Karierę w BBC zaczął w 1952 roku jako stażysta w dziale produkcji. Podczas pracy nad serialem Zoo Quest (1954-1964) po raz pierwszy miał możliwość jeździć na ekspedycje do odległych zakątków kuli ziemskiej i filmować z bliska rzadkie gatunki w ich naturalnym środowisku.

W 1965 roku objął stanowisko kierownicze w BBC 2. Przyczynił się do wprowadzenia telewizji kolorowej w Wielkiej Brytanii, a w latach 1969-1972 pracował jako dyrektor programowy. W 1973 roku porzucił pracę w administracji, by powrócić do swojej wielkiej pasji - kręcenia dokumentów przyrodniczych.

Ma na koncie szereg słynnych seriali BBC, takich jak Życie na Ziemi (1979), Żyjąca planeta (1984), Na ścieżkach życia (1990), Prywatne życie roślin (1995), Życie ptaków (1998), Życie ssaków (2002), Zadziwiające życie bezkręgowców (2005), Życie gadów i płazów (2008) i Życie. Początek (2010).

Michael Mosley

Urodzony w Indiach w 1957 roku Michael początkowo studiował filozofię, politykę i ekonomię na Uniwersytecie w Oxfordzie. Pracował w Londynie jako bankowiec, a potem rozpoczął studia medyczne w Royal Free Hospital Medical School w Londynie.

Porzucił jednak medycynę dla dziennikarstwa, zatrudniając się w BBC jako asystent-stażysta w dziale produkcji. Swoje pierwsze kroki w zawodzie stawiał pracując nad takimi popularnymi programami, jak Newsnight, Tomorrow's World i Horizon. Od tego czasu wyprodukował wiele programów naukowych, w tym Ludzką twarz z Johnem Cleesee, trzy seriale z Prof. Robertem Winstonem i Inventions that Changed the World Jeremy’ego Clarksona.

Z drugiej strony kamery zdobył popularność jako lekarz regularnie pojawiający się w codziennym programie tematycznym BBC One Man Show.

Ma również w swoim dorobku Make Me, 10 rzeczy, których nie wiecie o odchudzaniu i serial Ciało i krew: historia chirurgii. Michael prowadził też programy Medyczni śmiałkowie (prezentujący postacie, które stały za wielkimi postępami medycyny), Sekrety ludzkiego ciała (o funkcjonowaniu organizmu ludzkiego) i Medycyna frontowa (o ważnych innowacyjnych relacjach między branżą militarną a medycyną).

Jego programy o ćwiczeniach fizycznych (Cała prawda o ćwiczeniach) i diecie (Post i długie życie, po którym pojawiła się dieta 5:2), w których badał zalety krótkiego, bardzo intensywnego wysiłku fizycznego i poszczenia dwa razy w tygodniu, wywołały szeroką dyskusję wśród publiczności i w mediach.

Brian Cox

Brian Cox to angielski profesor fizyki słynący z umiejętności objaśniania faktów naukowych w sposób przystępny dla szerokiej publiczności.

Brian pracuje w zespole Fizyki Wysokich Energii na Uniwersytecie w Machesterze. Jest również członkiem Royal Society, bierze udział w eksperymencie ATLAS przy Wielkim Zderzaczu Hadronów w ośrodku CERN w Genewie.

Brian jest wszechstronnie utalentowany, odnosi również sukcesy jako muzyk. W latach 80. był członkiem grupy rockowej Dare, w której grał na keyboardzie aż do jej rozpadu w 1992 roku. Gdy studiował fizykę na Uniwersytecie w Manchesterze, dołączył do zespołu D:Ream, który odniósł sukces na brytyjskiej scenie muzycznej; ich hit Things Can Only Get Better zawędrował na szczyt listy przebojów.

Od czasu zawieszenia działalności muzycznej Brian pojawił się w wielu programach naukowych, takich jak Horizon, The Big Bang Machine i Stargazing Live. Jest współautorem kilku książek, był konsultantem naukowym filmu W stronę słońca w reżyserii Danny’ego Boyle’a.

Za pracę na rzecz popularyzacji nauki otrzymał wiele nagród, ofert członkostwa i doktoratów honoris causa.

Louis Theroux

Urodzony w 1970 roku w Singapurze Louis Theroux jest synem pisarza i podróżnika Paula Theroux, bratem pisarza Marcela Theroux i kuzynem amerykańskiego aktora i scenarzysty Justina Theroux, znanego z filmów Mulholland Drive i Iron Man 2.

Po ukończeniu z wyróżnieniem studiów historycznych na Uniwersytecie w Oxfordzie Louis zdobył dziennikarskie szlify pisząc dla alternatywnego czasopisma Metro Silicon Valley w San Jose i dla magazynu satyrycznego Spy w Nowym Jorku. Zdobył doświadczenie telewizyjne jako korespondent serialu Michaela Moore’a TV Nation, prezentując tak dziwne i dyskusyjne zjawiska kulturowe, jak sprzedaż kosmetyków Avon rdzennym mieszkankom Amazonii czy przedstawianie się przez Ku Klux Klan jako organizacja praw człowieka.

Talent Louisa do badania fascynujących światów i frapujących stylów życia wzbudził zainteresowanie BBC, która w 1995 roku przedstawiła mu ofertę rozwoju zawodowego. W rezultacie powstała przebojowa seria Dziwne weekendy, w której podążał tropem rozmaitych amerykańskich subkultur.

Od tego czasu wytrwale rzuca światło na najbardziej intrygujące poglądy, zachowania i organizacje, dzięki darowi przekonywania i sympatycznemu charakterowi zbliżając się do ludzi - czy to są strażnicy i więźniowie więzienia San Quentin w programie Za kratami, czy fanatyczni wyznawcy Kościoła Baptystycznego Westboro w Louis Theroux i wrogowie Ameryki.

Jego uwadze nie umknie żaden kontrowersyjny temat, czy to zaburzenia psychiczne w Trudna miłość - autyzm i Trudna miłość - demencja, czy seksualni drapieżcy w Louis Theroux i przestępcy seksualni.