Menu

bbc-entertainment

O kanale BBC Entartainment

Daj się zaskoczyć

BBC Entertainment jest kanałem ogólnorozrywkowym, poruszającym różnorodne tematy poprzez programy dokumentalne, rozrywkowe oraz prawdziwe historie z życia wzięte.

Kanał pokazuje wielokrotnie nagradzane produkcje od nowości po klasykę, tworzone przez największe gwiazdy ekranu i najlepsze ekipy, które gwarantują fantastyczną rozrywkę.

Talenty świata rozrywki

Graham Norton

Graham Walker, później lepiej znany pod nazwiskiem Norton, urodził się 4 kwietnia 1963 roku w leżącej blisko Dublina irlandzkiej wiosce Clondalkin. Jego ojciec Billy pracował jako przedstawiciel handlowy Guinnessa, więc przeprowadzki były znaczącym elementem życia rodzinnego w dzieciństwie Grahama. W wieku 12 lat chłopiec został wysłany do szkoły w Bandon w hrabstwie Cork, gdzie doskonale sobie radził na zajęciach z debatowania i aktorstwa. Mimo to przy pierwszej okazji zakończył edukację szkolną i w wieku 16 lat zatrudnił się w warsztacie garncarskim. Pomysł okazał się jednak niewypałem i w rezultacie żeby związać koniec z końcem Graham musiał podjąć się pracy za marne grosze przy obieraniu jabłek.

Graham dostał się na Uniwersytet w Cork, gdzie postanowił studiować angielski i francuski. Ale życie akademickie przyniosło mu poczucie samotności i zmagania z własną seksualnością, porzucił więc studia i zamieszkał w komunie w San Francisco. Po pełnym wrażeń pobycie w USA Graham przeniósł się do Londynu, by studiować w Central School of Speech and Drama. Miał zamiar kształcić się w aktorstwie, ale wkrótce stało się jasne, że rozśmieszanie ludzi wychodzi mu znacznie lepiej, niż oczarowywanie ich kwestiami Hamleta. W 1992 roku Graham Norton (zmiana nazwiska wynikała z wymogów Equity – brytyjskiego związku zawodowego aktorów) zaprezentował własny program solowy na festiwalu Fringe w Edynburgu. Jego występ w roli wystrojonej w ścierki kuchenne Matki Teresy zrobił furorę – Norton został dostrzeżony i nominowany do nagrody Perrier. Występ na Fringe otworzył mu drogę do radia, gdzie pojawiał się w programie Loose Ends w BBC Radio 4. Wystąpił również w przerysowanej roli jowialnego ojca Noela Furlonga w klasycznym sitcomie o księżach Ojciec Ted.

Ale prawdziwy sukces nadszedł w 1997 roku, gdy w Wielkiej Brytanii wystartował kanał Five (wtedy Channel 5). Gdy stały prezenter talk show na tym kanale, szkocki komik Jack Docherty wyjechał na wakacje, Norton z powodzeniem go zastąpił – w efekcie w tym samym roku dostał nagrodę British Comedy Award dla najlepszego debiutanta. Później występował gościnnie w komediowym quizie Bring Me the Head of Light Entertainment i w teleturnieju Carnal Knowledge, po czym przeszedł do Channel 4, by prowadzić własny program – pełen bezczelności i podtekstów So Graham Norton. Następnym sukcesem był program V Graham Norton, przez dłuższy czas nadawany co wieczór przez pięć dni w tygodniu.

Po sukcesach w Channel 4 Norton został zaangażowany przez BBC do prowadzenia w sobotnie wieczory takich reality show, jak Strictly Dance Fever, Graham Norton’s Bigger Picture i jego własny talk show - The Graham Norton Show. W 2008 roku ogłoszono, że Norton zastąpi Sir Terry’ego Wogana w roli brytyjskiego komentatora podczas Konkursu Piosenki Eurowizji.

Inne reality show, które Norton prowadził w BBC, mając okazję występować obok legendy musicali West Endu, Lorda Andrew Lloyda Webbera, to How Do You Solve A Problem Like Maria?, Any Dream Will Do i I’d Do Anything. W 2009 roku Graham osobiście pojawił się na scenie West Endu w kultowym musicalu La Cage aux Folles.

Benedict Cumberbatch

Urodził się w 1976 roku, jego rodzicami byli aktorzy Wanda Ventham i Timothy Carlton. Benedict wkrótce poszedł w ich ślady. Po studiach aktorskich na Uniwersytecie w Manchesterze kontynuował naukę klasycznego aktorstwa w London Academy of Music and Dramatic Art.

Ma imponujący dorobek - występował w filmach, telewizji, teatrze i radiu. Od 2001 roku zagrał wiele znaczących ról w klasycznych spektaklach w teatrach Regent’s Park Open Air, Royal Court i Royal National. Wśród jego wybitnych osiągnięć jest między innymi rola w produkcji teatralnej Frankenstein, którą w 2011 roku wyreżyserował Danny Boyle. Grał tam z Jonnym Lee Millerem na przemian Victora Frankensteina i stworzonego przez niego potwora.

Na ekranie przełomową okazała się rola Stephena Hawkinga, którego zagrał w 2004 roku w filmie telewizyjnym Hawking. Za tę rolę otrzymał nominację do nagrody BAFTA dla najlepszego aktora. W 2010 zdobył sławę jako Sherlock, co przyniosło mu następną nominację do nagrody BAFTA. Później nadeszły kolejne udane role w filmach Zniewolony. 12 Years a Slave (2013), Piąta władza (2013) i Gra tajemnic (2014), w którym zagrał Alana Turinga.

Sukcesy aktorskie przyniosły mu szerokie uznanie i własną figurę w muzeum figur woskowych Madame Tussauds. W 2014 roku magazyn Time zaliczył go do 100 najbardziej wpływowych ludzi świata.

Derren Brown

Derren Brown to brytyjski iluzjonista, jasnowidz, hipnotyzer, malarz i pisarz.

Kiedy studiował prawo i filologię niemiecką na Uniwersytecie w Bristolu, poszedł na seans hipnotyczny, który zainspirował go do zmiany zawodu. Znany ze swojego sceptycyzmu Derren był w młodości ewangelikalistą, a dopiero po dwudziestce został ateistą.

Do telewizji trafił w 2000 roku dzięki serialowi Mind Control. Od tego czasu w swojej bogatej karierze zagrał między innymi w rosyjską ruletkę na żywo w studiu telewizyjnym, przeprowadził seans spirytystyczny, unieruchomił widzów na kanapach i trafnie wytypował liczby w loterii National Lottery.

Pomimo niezwykłych umiejętności Derren utrzymuje, że nie ma zdolności paranormalnych ani nie potrafi czytać w myślach, tylko posługuje się kombinacją „magii, sugestii, psychologii, odwracania uwagi i talentu do występów”.

Derren z dumą podkreśla przed każdym programem, że w odróżnieniu od niektórych pokazów iluzjonistów, podczas kręcenia występu nie korzysta z pomocy aktorów ani podstawionych osób. Jedynym wyjątkiem był serial Trick or Treat, w którym niekiedy pojawiali się aktorzy.

Wydał cztery książki na temat sztuczek magicznych i nadzwyczajnych zdolności umysłowych, maluje też portrety. Jego dzieła zobaczyć można w Rebecca Hossack Gallery w Londynie oraz w Nowym Jorku. Raz do roku prezentuje swoje prace na wystawie.

Ty Pennington

Ty Pennington to amerykański prezenter telewizyjny, artysta i stolarz.

Urodził się w 1964 w Atlancie w stanie Georgia jako Gary Tyger Burton, ale wkrótce został wraz z bratem Wynnem adoptowany i dostał nazwisko ojczyma - Pennington.

Już w młodym wieku objawiły się u niego talent i pasja do budowania domów. Jego pierwszym dziełem był trzypoziomowy domek na drzewie w ogródku z tyłu domu rodzinnego w Atlancie. Oczywiście Ty zachęcił do pomocy dzieci z sąsiedztwa, w zamian za pracę i przyniesienie z domu narzędzi rodziców oferując im trzy ze swoich starych książek z komiksami.

Pierwszy rozgłos zyskał jako model. Po drodze zagrał też kilka niewielkich ról, a w 1995 roku pracował przy tworzeniu scenografii do chwalonego przez krytykę filmu Zostawić Las Vegas. Ale najbardziej znany jest z programu telewizyjnego Domy: Ekstremalne metamorfozy.

Uwielbia muzykę country. Na scenie występuje pod pseudonimem Barney, wykonując hity rozmaitych gatunków muzycznych, od country po hip-hop.

Gdy miał 17 lat, zdiagnozowano u niego ADHD. Jest wielkim zwolennikiem leczenia tego zaburzenia, wspiera liczne projekty charytatywne i otwarcie mówi o swojej walce z ADHD.