Menu

BYĆ CZŁOWIEKIEM

Bycie człowiekiem musi być niezwykłe. Dostrzegacie piękno we wschodzie słońca, podziwiacie dynamikę symfonii. Tylko wy czerpiecie tyle radości ze spotykania starych przyjaciół, możecie kochać, odczuwać silne emocje, dawać początek życiu…

Kanał BBC Earth przedstawia nowy cykl programowy „Być człowiekiem”, dzięki któremu możemy przyjrzeć się historii ludzkości i otrzymać odpowiedzi na nurtujące nas od wieków pytania: kim jesteśmy i skąd pochodzimy? Poznamy także możliwe scenariusze przyszłości naszego gatunku.

Aby umożliwić nam przyjrzenie się samym sobie z innej perspektywy, BBC Earth jako ambasadora cyklu zatrudniło Sophię, humanoidalnego robota, dzieło kilku inżynierów z amerykańskiej firmy Hanson Robotics. Sophia nie tylko wygląda, ale także zachowuje się jak człowiek. Jej mimika jest znacznie bardziej złożona niż jej poprzedników, maszyna może odpowiadać na pytania, a dzięki kamerom umieszczonym w oczach rozpoznaje twarze ludzi. Sophia ze szczególnym uznaniem i szacunkiem dla naszego gatunku wprowadza w temat poszczególnych propozycji nowego cyklu.

Wszyscy zastanawiamy się, jak będzie wyglądała przyszłość naszej cywilizacji. Czy nauczymy się wykorzystywać warunki klimatyczne i zasoby naturalne do budowy domów przyszłości, czy komercyjne wyprawy w kosmos staną się codziennością i wreszcie, czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka. Cyklem „Być człowiekiem” BBC Earth inicjuje dyskusję i próbuje przybliżyć nas do znalezienia odpowiedzi na te pytania.

Programy

Tribal Bootcamp

Trening na końcu świata

Poniedziałki 23:00

Nieco znudzony dostępnymi formami treningu komik i pasjonat fitness Joel Dommett wyrusza wraz z przyjacielem Nishem Kumarem w odległe zakątki świata, by odwiedzić społeczności, które od wieków prowadzą bardzo aktywny tryb życia. Podczas gdy wysportowany Joel staje w szranki z kultywującymi odwieczną tradycję maratończykami, nurkami czy zapaśnikami, Nish podziwia folklor i smakuje lokalnych przysmaków.

Zwariowani przyjaciele w poszukiwaniu wyzwań odwiedzają, między innymi pięćdziesięciojednoletniego mistrza Kung Fu, Shifu Yan Zi, który zapozna ich z filozofią Shaolin. Joel nauczy się podstawowej formy boksu Sanda, a pod koniec tygodnia pokaże instruktorom, czego się nauczył. Pozna także mnichów z Fawang, którzy poświęcają życie, aby osiągnąć stan oświecenia. Ich dzień składa się głównie z medytacji, prostych zadań i nawet trzech godzin buddyjskiego śpiewu. Joel i starsi uczniowie wezmą udział w „treningu żelaznego ciała”, który ma sprawić, by ich ciała były jeszcze bardziej odporne na ból. Zamiast worków treningowych w szkole Kung Fu boksuje się ściany, przed nadmiernym okaleczeniem dłonie chroni przyklejona do niej kartka papieru. Z czasem, po takich ćwiczeniach, adepci mogą zadać i przyjąć ciosy o niewiarygodnej sile.

Innym razem Joel odwiedzi Indian z plemienia Tarahumara żyjących w Meksyku, z dala od cywilizacji. Są prawdopodobnie najbardziej utalentowanymi biegaczami długodystansowymi na świecie. Potrafią przebiec nawet 100km na boso lub w prostych sandałach własnej konstrukcji. Czy Joel przyjmie wyzwanie i wystartuje w morderczym biegu?

W rejonie Mato Grosso w Brazylii, Joel spróbuje typowej rozrywki tubylców – biegu sztafetowego z wielką, ważącą kilkadziesiąt kilogramów, beczką na plecach. Na Filipinach nauczy się niebezpiecznej sztuki nurkowania na bezdechu, a w Afryce odwiedzi natomiast wioskę Masajów, by wziąć udział w plemiennych tańcach i rytuałach.

Gdzie obejrzysz?

nc+ - kanał 80
Cyfrowy Polsat - kanał 71 lub 163
UPC - kanał 393 lub 316
VECTRA - kanał 512
TOYA - kanał 370
Netia - kanał 49
INEA - kanał 196
Orange - kanał 459